boro rkman Kakav je položaj srpske zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji?

Položaj nije ništa povoljniji u odnosu na druge sredine, pogotovo u kontekstu povratničkih sredina, uz apstrahiranje istoka države gdje je naša zajednica mnogo bolje organizirana, brojnija i bolje materijalno stoji. Pokušavamo se izboriti za činjenicu da postojimo, da smo realnost i to činimo kroz naše brojne legalne institucije i predstavnike. Usijanim desničarskim glavama, koje pripadaju onima koji su mentalno ostali u devedesetim godinama, želimo svojim kvalitetnim odnosom dokazati da smo dio Republike Hrvatske, da su naši korijeni stari 400-500 godina i da imamo jednaka prava na sve što država daje. Tu su, naravno, i obaveze pa bi morali dakle u svemu biti ravnopravni kao građani što je i zapisano u svim glavnim državnim aktima.

Ne čini se baš kao lak posao?

I nije. Malo nas je, kako rekoh, nemamo financija i što je najgore kod većine naših ljudi i dalje je prisutan popriličan strah, rekao bih iracionalan, ali on postoji pa neka se država zapita zašto je tako. Govorim i o svakodnevnom životu, ne o nekim posebnim situacijama. Naglašavam tu posebno položaj Srba u urbanim sredinama, u Petrinji, u Sisku i ostalim mjestima u našoj županiji.

I vi ste bili žrtva raznih optužbi. Kako je raditi u takvim okolnostima?

Nije lako, ali ja sam sam odabrao takav put i bavljenje politikom. Znao sam da će biti tako i pristao sam biti gromobran zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji. Da udarce ne bi primali svi pojedinci iz naše zajednice, primam ih ja. Rekoh da je mnogo onih koji su još u devedesetima i koji umjesto tolerancije i razumijevanja propagiraju mržnju i ksenofobiju. Teško im je prihvatiti realnu činjenicu da Srbi na ovom području postoje, da su postojali i da će postojati vijekovima. Poseban im je problem što se mi organiziramo na prosvjetnom, kulturnom, tradicijskom i političkom nivou. Hrabri me činjenica da se ipak radi o manjem dijelu pripadnika većinskog naroda u našoj županiji. Većina ipak pozitivno razmišlja i doživljava nas kao dobre komšije, s kojima su se ženili, kumili, vjenčavali, međusobno pomagali. Oni smatraju da različitost nije prepreka već šansa.

Kakva je saradnja sa institucijama Sisačko-moslavačke županije?

U komparaciji s prijašnjom županijskom vlasti sadašnja saradnja sa HDZ-ovim županom je vrlo dobra. Postoji određeno razumijevanje, volja i senzibilitet kod županijskih vlasti u prihvatanju činjenice da su Srbi integralni dio ove županije. U odnosu prema meni i brojnim napadima na mene od desničara, u prošloj strukturi vlasti na čelu sa SDP-om za kojeg su u najvećoj mjeri glasali upravo Srbi, takvog razumijevanja nažalost nije bilo. Dakle, nitko od Srba nije glasao za HDZ, a župan i njegova garnitura ipak pokazuju senzibilitet za našu zajednicu, razumiju naše probleme i mene uvažavaju kao legalnog i legitimnog predstavnika zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Kakve ste probleme evidentirali u zadnje vrijeme?

Osim provale u sisačku crkvu i parohijski dom, sada je najaktuelnije podizanje časnog krsta u Brđanima, u općini Sunja, na inicijativu našeg manjinskog vijeća i petrinjskog paroha. Krstovi se podižu u Saudijskoj Arabiji i džamahirijama, a ovdje ispada problem ako se podižu u kršćanskoj RH. Naravno, opet ne govorim o svim pripadnicima većinskog naroda, nego o bučnoj manjini koji nažalost dobivaju i ‘adekvatan’ medijski tretman. Radi se o pravoslavnom krstu koji je simbol kršćanstva i civilizacije. Građevinska dozvola ili bilo koja druga dozvola za takav objekt nije potrebna, pa u vodu padaju svi prigovori o bespravnoj gradnji. Radi se o jalu i zavisti, nama neshvatljivom. Imamo sve potrebne papire iz nadležnog županijskog ureda. U javnosti je plasirana informacija da se krst podiže civilima stradalima u ratu, što nije istina. No i da se podiže civilnim žrtvama zašto bi to bio problem i prepreka jer se svi mi zalažemo za dostojno obilježavanje svih žrtava? Licemjerno je od nekih ljudi koji su prije podne kršćani da popodne budu protiv kršćanstva.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

prica-koja-traje-skoro-150-godina-ii-dio-radovi-na-i-oko-palaic-mlinaPriča koja traje skoro 150 godina (II-dio) - Radovi na i oko Palaić mlina
Kako rekoh, pored obaveza mlinarenja, ketuši su imali i obaveze održavanja mlina, brane i okolice. Kako sam i sam proveo mnogo vremena u svom djetinjstvu...
poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

na-sudjenju-kapetanu-draganu-svjedoci-pohvalno-o-optuzenomNa suđenju kapetanu Draganu svjedoci pohvalno o optuženom
SPLIT - Pred Županijskim sudom u Splitu, gdje je nastavljeno suđenje za navodni ratni zločin Draganu...
linta-nalozi-za-privodjenje-76-srba-iz-bjelovarskog-kraja-su-nastavak-lova-na-protjerane-srbeLinta: Nalozi za privođenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja su nastavak lova na protjerane Srbe
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odluka hrvatskog pravosuđa da...
strbac-kad-god-hoce-da-zaplase-srbe-hrvati-otvore-ladice-sa-ratnim-zlocinimaŠtrbac: Kad god hoće da zaplaše Srbe, Hrvati otvore ladice sa ratnim zločinima
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac ocijenio je da Hrvatska...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Najave

Kultura

odrzan-svesrpski-sabor-krusedolska-zvona-videoOdržan Svesrpski sabor "Krušedolska zvona" (Video)
KRUŠEDOL - U Krušedolu na Fruškoj Gori danas je održan Svesrpski sabor "Krušedolska zvona" na kojem se...
veljko-ostojic-zaboravljeniVeljko Ostojić: Zaboravljeni
Gladan sam rodnog nebagladan sam svoga hleba ,svoga krova nad glavom ,rijeke Une što tiho žubori,i...
prividi-2Prividi (2)
Mora i noćnica I ovo su rod vještica. Mora i noćnica razlikuju se u tome: mora se, sasne, djecu malu, a...
banijac-milan-pribicevic-inspiracija-americkoj-umetniciBanijac Milan Pribićević inspiracija američkoj umetnici
BEOGRAD - U Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu u toku je izložba "Srbija, rat i plakat...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

novi-zamjenici-gradonacelnika-grada-glineNovi zamjenici gradonačelnika Grada Gline
GLINA - Stjepan Kostanjević gradonačelnik je Gline već godinu i pol, a povjerenje birača, kao HDZ-ov kandidat, za obnašanje dužnosti gradonačelnika u...
dss-poziva-sve-glasace-da-izadju-na-lokalne-izbore-u-drugom-kruguDSS poziva sve glasače da izađu na lokalne izbore u drugom krugu
ZAGREB - Zbog interesa srpske zajednice i odgovornosti prema srpskom narodu Demokratski savez Srba je pozvao sve glasače da izađu na lokalne izbore u...
sdss-dvor-uspjeh-za-vijece-i-nacelnika-veliki-podbacaj-za-dozupanaSDSS Dvor: Uspjeh za vijeće i načelnika, veliki podbačaj za dožupana
DVOR NA UNI - Izvršni odbor Općinske organizacije SDSS-a Dvor sinoć je analizirao izborni rezultat za načelnika općine, općinsko vijeće i zamjenika...