boro rkman Kakav je položaj srpske zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji?

Položaj nije ništa povoljniji u odnosu na druge sredine, pogotovo u kontekstu povratničkih sredina, uz apstrahiranje istoka države gdje je naša zajednica mnogo bolje organizirana, brojnija i bolje materijalno stoji. Pokušavamo se izboriti za činjenicu da postojimo, da smo realnost i to činimo kroz naše brojne legalne institucije i predstavnike. Usijanim desničarskim glavama, koje pripadaju onima koji su mentalno ostali u devedesetim godinama, želimo svojim kvalitetnim odnosom dokazati da smo dio Republike Hrvatske, da su naši korijeni stari 400-500 godina i da imamo jednaka prava na sve što država daje. Tu su, naravno, i obaveze pa bi morali dakle u svemu biti ravnopravni kao građani što je i zapisano u svim glavnim državnim aktima.

Ne čini se baš kao lak posao?

I nije. Malo nas je, kako rekoh, nemamo financija i što je najgore kod većine naših ljudi i dalje je prisutan popriličan strah, rekao bih iracionalan, ali on postoji pa neka se država zapita zašto je tako. Govorim i o svakodnevnom životu, ne o nekim posebnim situacijama. Naglašavam tu posebno položaj Srba u urbanim sredinama, u Petrinji, u Sisku i ostalim mjestima u našoj županiji.

I vi ste bili žrtva raznih optužbi. Kako je raditi u takvim okolnostima?

Nije lako, ali ja sam sam odabrao takav put i bavljenje politikom. Znao sam da će biti tako i pristao sam biti gromobran zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji. Da udarce ne bi primali svi pojedinci iz naše zajednice, primam ih ja. Rekoh da je mnogo onih koji su još u devedesetima i koji umjesto tolerancije i razumijevanja propagiraju mržnju i ksenofobiju. Teško im je prihvatiti realnu činjenicu da Srbi na ovom području postoje, da su postojali i da će postojati vijekovima. Poseban im je problem što se mi organiziramo na prosvjetnom, kulturnom, tradicijskom i političkom nivou. Hrabri me činjenica da se ipak radi o manjem dijelu pripadnika većinskog naroda u našoj županiji. Većina ipak pozitivno razmišlja i doživljava nas kao dobre komšije, s kojima su se ženili, kumili, vjenčavali, međusobno pomagali. Oni smatraju da različitost nije prepreka već šansa.

Kakva je saradnja sa institucijama Sisačko-moslavačke županije?

U komparaciji s prijašnjom županijskom vlasti sadašnja saradnja sa HDZ-ovim županom je vrlo dobra. Postoji određeno razumijevanje, volja i senzibilitet kod županijskih vlasti u prihvatanju činjenice da su Srbi integralni dio ove županije. U odnosu prema meni i brojnim napadima na mene od desničara, u prošloj strukturi vlasti na čelu sa SDP-om za kojeg su u najvećoj mjeri glasali upravo Srbi, takvog razumijevanja nažalost nije bilo. Dakle, nitko od Srba nije glasao za HDZ, a župan i njegova garnitura ipak pokazuju senzibilitet za našu zajednicu, razumiju naše probleme i mene uvažavaju kao legalnog i legitimnog predstavnika zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Kakve ste probleme evidentirali u zadnje vrijeme?

Osim provale u sisačku crkvu i parohijski dom, sada je najaktuelnije podizanje časnog krsta u Brđanima, u općini Sunja, na inicijativu našeg manjinskog vijeća i petrinjskog paroha. Krstovi se podižu u Saudijskoj Arabiji i džamahirijama, a ovdje ispada problem ako se podižu u kršćanskoj RH. Naravno, opet ne govorim o svim pripadnicima većinskog naroda, nego o bučnoj manjini koji nažalost dobivaju i ‘adekvatan’ medijski tretman. Radi se o pravoslavnom krstu koji je simbol kršćanstva i civilizacije. Građevinska dozvola ili bilo koja druga dozvola za takav objekt nije potrebna, pa u vodu padaju svi prigovori o bespravnoj gradnji. Radi se o jalu i zavisti, nama neshvatljivom. Imamo sve potrebne papire iz nadležnog županijskog ureda. U javnosti je plasirana informacija da se krst podiže civilima stradalima u ratu, što nije istina. No i da se podiže civilnim žrtvama zašto bi to bio problem i prepreka jer se svi mi zalažemo za dostojno obilježavanje svih žrtava? Licemjerno je od nekih ljudi koji su prije podne kršćani da popodne budu protiv kršćanstva.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

po-noci-vozio-bez-svjetala-pod-utjecajem-alkohola-od-2-33-promilaPo noći vozio bez svjetala pod utjecajem alkohola od 2,33 promila
GLINA - Tijekom protekla 24 sata na području Policijske uprave sisačko-moslavačke zabilježeno je sedam kaznenih djela, od kojih su pet djela počinili...
sluzeno-blagodarenje-za-narod-slabinjskiSluženo Blagodarenje za narod slabinjski
SLABINJA - U crkvi Sv.Petka u Slabinji, Blagodarenje za narod Slabinjski služio je Gosp. Dalibor Tanasić Protojerej Kostajničko-Dubičke parohije....
traktor-sesticima-iz-komogovineTraktor Šestićima iz Komogovine
KOMOGOVINA - Početkom septembra humanitarna organizacija Srbi za Srbe isporučila je polovni traktor Torpedo Adriatik 4506A u vrednosti od 3.500 € za...
banijci-ni-u-australiji-ne-zaboravljaju-rodni-krajBanijci ni u Australiji ne zaboravljaju rodni kraj
SIDNEJ - Banijci Sidneja i njihovi prijatelji okupili su se prošlog vikenda u sali Crkve Svetog Nikole u Blektaunu na tradicionalnom humanitarnom...

Društvo

na-izvoru-rijeke-kosovciceNa izvoru rijeke Kosovčice
Biskupija je jedna od četiriju dalmatinskih općina s većinskim srpskim stanovništvom: do posljednjeg...
odlazak-u-osamdesetojOdlazak u osamdesetoj
PERUŠIĆ - Ako se zateknete u srcu Like, Perušić ćete lako pronaći, Kosinj nešto teže, selo Zabarje vrlo...
obnova-kaznenog-postupkaObnova kaznenog postupka
Nedavno sam slučajno saznao da protiv mene postoji međunarodna tjeralica, koju je izdao Interpol Zagreb,...

Novosti

strah-u-vodotecuStrah u Vodoteču
VODOTEČ - Selo Vodoteč u Ličko-senjskoj županiji, sedam kilometara udaljeno od Brinja, krasio je...
kapetan-dragan-montiran-proces-iz-sovinistickih-pobudaKapetan Dragan: Montiran proces iz šovinističkih pobuda
SPLIT - Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, jutros je u Splitu izneo svoju odbranu na...
septembarski-talas-sudjenja-srbima-u-hrvatskoj-za-ratne-zlocineSeptembarski talas suđenja Srbima u Hrvatskoj za ratne zločine
BEOGRAD - Poslije godišnjih odmora u Hrvatskoj je krenuo novi talas suđenja Srbima i pripadnicima bivše...

Kultura

oluja-razvejala-bacuske-tamburase"Oluja" razvejala bačuške tamburaše
Sve bačuške tamburaše, članove nekad čuvenog orkestra, ratni vihor je rasuo u daljini, a svake godine se...
18-31-krajiski-likovni-salon-od-13-oktobra18 (31) Krajiški likovni salon od 13. oktobra
Krajiški likovni salon biće otvoren 13. oktobra 2017. u Galeriji Muzeja želјeznica Srbije (Nemanjina 6,...
udruzenje-krajiskih-srba-u-cikagu-obelezilo-jubilej-foto-videoUdruženјe krajiških Srba u Čikagu obeležilo jubilej (Foto / Video)
ČIKAGO - Krajišnici poreklom sa Korduna, Banije, Slavonije, Dalmacije, Like, Bosanske Krajine i drugih...
odrzan-84-vukov-saborOdržan 84. Vukov sabor
LOZNICA - U Tršiću je u nedjelju održana završna svečanost 84. Vukovog sabora, a tom prilikom...

Oluja

franjo-hvala-ti-sto-si-nas-proterao-tekst-zrtve-oluje-koji-tera-na-razmisljanje"Franjo, hvala ti što si nas proterao": Tekst žrtve "Oluje" koji tera na razmišljanje
„Da smo ostali dolje, neko bi možda uspio kao i ovdje, ali većina nas bi se oslanjala na roditeljske veze za zaposlenje, ostali na roditeljskim...
svjedocenja-prezivjelih-iz-grubora-gosica-i-varivodaSvjedočenja preživjelih iz Grubora, Gošića i Varivoda
Zločin u Gruborima dogodio se 25. avgusta 1995. i o njemu su poznati brojni fakti. Pokojni Božo Knežević snimio je sjajan dokumentarac “Oluja...
bogdan-rkman-pravo-na-tugovanjeBogdan Rkman: Pravo na tugovanje
Kako ocjenjujete ovogodišnje obilježavanje godišnjice Oluje?Da je bilo mirnije, jeste. Da je incidenata bilo, jeste. Ove godine u Kninu ritualno nije...

Politika

dss-napad-na-bjelajca-pokazuje-u-kakvim-uslovima-zivi-vecina-pripadnika-srpske-zajedniceDSS: Napad na Bjelajca pokazuje u kakvim uslovima živi većina pripadnika srpske zajednice
ZAGREB - Demokratski savez Srba  danas je najoštrije osudio napad na svog stranačkog kolegu - zamjenika župana Sisačko-moslavačke županije iz reda...
sdss-osudio-pokusaj-fizickog-napada-vijecnika-hsp-a-na-zamjenika-zupana-bjelajcaSDSS osudio pokušaj fizičkog napada vijećnika HSP-a na zamjenika župana Bjelajca
SISAK - Predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a Boro Rkman, vijećnica županijske Skupštine Sisačko-moslavačke županije Mirjana Oluić-Voloder i vijećnik Branko...
pupovac-se-nada-hitnom-sastanku-sa-srpskim-drzavnim-vrhomPupovac se nada hitnom sastanku sa srpskim državnim vrhom
ZAGREB - Predsednik Srpskog nacionalnog veća Milorad Pupovac izjavio je da se nada hitnom razgovoru sa srpskim državnim vrhom, na kojem bi se razmatrali...