boro rkman Kakav je položaj srpske zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji?

Položaj nije ništa povoljniji u odnosu na druge sredine, pogotovo u kontekstu povratničkih sredina, uz apstrahiranje istoka države gdje je naša zajednica mnogo bolje organizirana, brojnija i bolje materijalno stoji. Pokušavamo se izboriti za činjenicu da postojimo, da smo realnost i to činimo kroz naše brojne legalne institucije i predstavnike. Usijanim desničarskim glavama, koje pripadaju onima koji su mentalno ostali u devedesetim godinama, želimo svojim kvalitetnim odnosom dokazati da smo dio Republike Hrvatske, da su naši korijeni stari 400-500 godina i da imamo jednaka prava na sve što država daje. Tu su, naravno, i obaveze pa bi morali dakle u svemu biti ravnopravni kao građani što je i zapisano u svim glavnim državnim aktima.

Ne čini se baš kao lak posao?

I nije. Malo nas je, kako rekoh, nemamo financija i što je najgore kod većine naših ljudi i dalje je prisutan popriličan strah, rekao bih iracionalan, ali on postoji pa neka se država zapita zašto je tako. Govorim i o svakodnevnom životu, ne o nekim posebnim situacijama. Naglašavam tu posebno položaj Srba u urbanim sredinama, u Petrinji, u Sisku i ostalim mjestima u našoj županiji.

I vi ste bili žrtva raznih optužbi. Kako je raditi u takvim okolnostima?

Nije lako, ali ja sam sam odabrao takav put i bavljenje politikom. Znao sam da će biti tako i pristao sam biti gromobran zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji. Da udarce ne bi primali svi pojedinci iz naše zajednice, primam ih ja. Rekoh da je mnogo onih koji su još u devedesetima i koji umjesto tolerancije i razumijevanja propagiraju mržnju i ksenofobiju. Teško im je prihvatiti realnu činjenicu da Srbi na ovom području postoje, da su postojali i da će postojati vijekovima. Poseban im je problem što se mi organiziramo na prosvjetnom, kulturnom, tradicijskom i političkom nivou. Hrabri me činjenica da se ipak radi o manjem dijelu pripadnika većinskog naroda u našoj županiji. Većina ipak pozitivno razmišlja i doživljava nas kao dobre komšije, s kojima su se ženili, kumili, vjenčavali, međusobno pomagali. Oni smatraju da različitost nije prepreka već šansa.

Kakva je saradnja sa institucijama Sisačko-moslavačke županije?

U komparaciji s prijašnjom županijskom vlasti sadašnja saradnja sa HDZ-ovim županom je vrlo dobra. Postoji određeno razumijevanje, volja i senzibilitet kod županijskih vlasti u prihvatanju činjenice da su Srbi integralni dio ove županije. U odnosu prema meni i brojnim napadima na mene od desničara, u prošloj strukturi vlasti na čelu sa SDP-om za kojeg su u najvećoj mjeri glasali upravo Srbi, takvog razumijevanja nažalost nije bilo. Dakle, nitko od Srba nije glasao za HDZ, a župan i njegova garnitura ipak pokazuju senzibilitet za našu zajednicu, razumiju naše probleme i mene uvažavaju kao legalnog i legitimnog predstavnika zajednice u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Kakve ste probleme evidentirali u zadnje vrijeme?

Osim provale u sisačku crkvu i parohijski dom, sada je najaktuelnije podizanje časnog krsta u Brđanima, u općini Sunja, na inicijativu našeg manjinskog vijeća i petrinjskog paroha. Krstovi se podižu u Saudijskoj Arabiji i džamahirijama, a ovdje ispada problem ako se podižu u kršćanskoj RH. Naravno, opet ne govorim o svim pripadnicima većinskog naroda, nego o bučnoj manjini koji nažalost dobivaju i ‘adekvatan’ medijski tretman. Radi se o pravoslavnom krstu koji je simbol kršćanstva i civilizacije. Građevinska dozvola ili bilo koja druga dozvola za takav objekt nije potrebna, pa u vodu padaju svi prigovori o bespravnoj gradnji. Radi se o jalu i zavisti, nama neshvatljivom. Imamo sve potrebne papire iz nadležnog županijskog ureda. U javnosti je plasirana informacija da se krst podiže civilima stradalima u ratu, što nije istina. No i da se podiže civilnim žrtvama zašto bi to bio problem i prepreka jer se svi mi zalažemo za dostojno obilježavanje svih žrtava? Licemjerno je od nekih ljudi koji su prije podne kršćani da popodne budu protiv kršćanstva.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

sdss-na-antifasistickoj-manifestaciji-u-banskom-grabovcuSDSS na antifašističkoj manifestaciji u Banskom Grabovcu
BANSKI GRABOVAC - Predstavnici Samostalne demokratske srpske stranke na čelu sa predsjednikom Izvršnog odbora Borom Rkmanom, te brojni članovi i...
pozar-u-pogonu-furnira-i-parketa-u-petrinjiPožar u pogonu furnira i parketa u Petrinji
PETRINJA - U Proizvodnom pogonu furnira i parketa tvrtke „NIL-Ž“ d.o.o. u Sisačkoj ulici 116 u Petrinji, u prostorima bivše Ciglane, u petak, 21....
baka-anine-102-godineBaka Anine 102 godine
SISAK - Ana Svrabić, najstarija korisnica Doma za starije i nemoćne osobe Sisak, danas je proslavila svoj rođendan. Netko bi mogao reći, pa što? Svaki...
uspjesna-potraga-za-nestalim-djurom-medicem-iz-samarickih-brdjanaUspješna potraga za nestalim Đurom Medićem iz Šamaričkih Brđana
DVOR NA UNI - Hrvatska gorska služba spasavanja (HGSS) objavila je danas da je u ponedjeljak 17.06.2017. godine u popodnevnim satima preko županijskog...

Društvo

volonteri-uredili-selo-branesciVolonteri uredili selo Branešci
BRANEŠCI - Radnom akcijom na uređenju prostora oko zvonika i nekadašnjeg mjesta otkupa mlijeka u...
odrzan-narodni-zbor-u-sumi-abez-pored-vrginmostaOdržan narodni zbor u šumi Abez pored Vrginmosta
VRGINMOST - Uz prisustvo velikog broja građana, u šumi Abez pored Vrginmosta, u nedjelju je održan...
plitvica-selo-turizam-bez-vodovoda-i-kanalizacijePlitvica Selo: Turizam bez vodovoda i kanalizacije
PLITVICE - Posljednjih godinu dana, Plitvica Selo se često nalazi u udarnim vijestima nacionalnih...

Novosti

strbac-da-li-ce-pravda-za-pavla-pantica-biti-spora-ali-dostiznaŠtrbac: Da li će pravda za Pavla Pantića biti spora, ali dostižna
BEOGRAD - Nedavno je Vrhovni sud Hrvatske ukinuo prvostepenu presudu kapetanu bojnog broda Pavlu Pantiću...
linta-razgovor-bobetka-u-policiji-u-vezi-zlocina-u-sisku-nastavak-ruganja-srpskim-zrtvamaLinta: Razgovor Bobetka u policiji u vezi zločina u Sisku nastavak ruganja srpskim žrtvama
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odlazak hrvatskog generala...
sin-janka-bobetka-ispitan-zbog-ratnog-zlocina-u-siskuSin Janka Bobetka ispitan zbog ratnog zločina u Sisku
SISAK - Zbog istrage o ratnim zločinima u Sisku, u policijskoj stanici je ispitan Ivan Bobetko, sin...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Najave

banijski info portal gif

Kultura

nikola-korica-kuce-se-nase-doselise-a-mi-ostasmo-tamoNikola Korica: "Kuće se naše doseliše, a mi ostasmo tamo"
Znam jedno samo:KUĆE SE NAŠE DOSELIŠE,A MI OSTASMO TAMO,PA PO ZGARIŠTIMAKAO DUŠE MRTVIH UOČI...
proslava-svestenomucenika-save-gornjokarlovackogProslava sveštenomučenika Save gornjokarlovačkog
KARLOVAC - U ponedeljak 17. jula tekuće godine, u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja Mirlikijskog u...
kordunaski-biseri-sarena-krmacicaKordunaški biseri: Šarena krmačica
Dal je neko babu nagovorio, il je ona sama procjenila da su šareni krmci bolji od bijelih, neće se...
veljko-ostojic-zirovacVeljko Ostojić: Žirovac
Sjećam se jednog velikog sela, sjećam se njegovih prela,sjećam se ljudi i običaja,sjećam se svoga...

Oluja

zbog-godisnjice-oluje-promijenjen-termin-koncerta-marije-serifovic-u-banjaluciZbog godišnjice “Oluje” promijenjen termin koncerta Marije Šerifović u Banjaluci
BANJALUKA - Imajući u vidu da su se u pojedinim medijima pojavile veoma negativne reakcije u vezi sa najavljenim koncertom Marije Šerifović na tvrđavi...
strbac-na-dan-progona-srba-u-banjaluci-spektakl-godineŠtrbac: Na dan progona Srba, u Banjaluci „spektakl godine“
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je Srni da je neugodno iznenađen saznanjem da će na dan kada se...
uskoro-izvjestaj-o-otetoj-i-unistenoj-imovinih-izbjeglih-srbaUskoro izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba
BEOGRAD - Izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba iz Hrvatske, BiH i Slovenije trebalo bi da bude završen u narednih mjesec dana, izjavio...

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...