StanicaPetrinja038 PETRINJA – Prije točno tri godine, uoči tadašnjih parlamentarnih izbora, počela je obnova željezničke pruge na relaciji od Siska Capraga do Petrinje koja nije u funkciji sada već više od 20 godina. Tada je najavljeno kako će HŽ Infrastruktura obnoviti ukupno 10 kilometara ove željezničke dionice.

Tadašnji direktor građenja u HŽ Infrastrukturi najavio je kako će krajem 2013.godine početi obnova koja će se sastojati od kompletne rekonstrukcije nosivog dijela pruge, ugradnje nove kolosječne rešetke s novim tucanikom i poljima, kao što je najavljena obnova dva mosta, te uređenje redovnog stajališta u Mošćenici.

Kako prije tri godine, tako i danas, od silnih obećanja nema ništa, radovi se nisu pomaknuli s mrtve točke, mjesto kojim je trebala ići obećana željeznička pruga još više je zarasla u travu, a tračnica više niti nema. Iz Korporativnih komunikacija HŽ Infrastrukture nam odgovaraju kako je obnova dionice željezničke pruge Sisak Caprag-Petrinja u njihovim dugoročnim planovima.

StanicaPetrinja004 „Početak radova na obnovi ovisi o financijskim mogućnostima HŽ Infrastrukture. S obzirom na umanjena sredstva iz Državnog proračuna za 60 milijuna kuna, ove godine nije planirana obnova pa u ovom trenutku ne možemo govoriti o datumu početka radova", odgovaraju nam na naš upit i poručuju kako će radovi na budućoj pruzi, ako ikad bude i napravljena, iznositi oko 100 milijuna kuna.

Građani koje smo pitali jesu li i dalje za obnovu željezničke pruge, odgovaraju potvrdno. „Mislim da je to dobra ideja jer bi mnogi građani Petrinje baš vlakom htjeli putovati do Siska, a bilo bi im vjerojatno i jeftinije", rekao nam je jedan naš sugrađanin. „Trebalo bi pokušati nagovoriti HŽ da promjeni mišljenje i što prije obnovi prugu jer prometna povezanost je jedna od ključnih pretpostavki za gospodarski razvitak jednog mjesta", odgovara nam jedna naša sugrađanka.

Građani su složni kako je pruga potrebna zbog što bolje prometne povezanosti s ostatkom Sisačko-moslavačke županije. „Veliki problem je u tome što naša županija nije povezana recipročno po svim dijelovima. Istočni dio naše županije s Petrinjom ili Siskom, to je jako loša prometna povezanost. Takav jedan organizirani prijevoz, kada bi se uspostavila pruga, nama bi olakšala povezanost", ističu građani.

Neki su se prisjetili te pruge koju su koristili u svojim mladim danima. „Smatram da ta pruga ima prednost ako će se produživati do Karlovca, kako je nekada bila ideja. Tu prugu su koristila naša sela prema Glini, odnosno sela od Petrinje koja su išla prema tom dijelu grada jer im je to bila jedina povezanost s Petrinjom i Siskom. Žao mi je što se to ne prepoznaje. Ako gledaju tu neku gospodarsku strukturu i isplativost ulaganja ne samo u putnički prijevoz, nego i u prijevoz koji bi se koristio u neke komercijalne svrhe što se tiče HŽ-a, onda ih i razumijemo zašto to ne žele", odgovara nam jedna naša sugrađanka.
 
StanicaPetrinja022 Ukoliko HŽ već nema financijskih sredstava za izgradnju pruge, zanimalo nas je postoji li mogućnost da, ukoliko Grad ili Županija zajedno pripreme projekt, umjesto pruge dobijemo biciklističku i pješačku stazu. „Budući da navedena dionica pruge nije ukinuta te je sastavni dio željezničke mreže pod upravljanjem HŽI-a, za projekt izgradnje pješačke i biciklističke staze od Sisak Capraga do Petrinje, HŽ Infrastruktura ne može izdati suglasnost", odgovaraju nam iz HŽ Infrastrukture.

Građani koje smo pitali poručuju kako prioritet mora biti željeznička pruga. „Bilo bi u redu. Znači ako ništa ne bi bilo od pruge, bilo bi dobro da se realizira taj projekt. Bilo bi više sadržaja u kojima bi Petrinjci mogli više uživati", rekli su svoje mišljenje građani na ovu ideju. „Ta ideja o turističkom programu ne bi bila loša. Sve je bolje nego ovo što danas imamo zaraslu prugu. To je jedan kapacitet koji bi se jako dobro mogao iskoristiti", govore nam građani.

Dolaze izbori, kako parlamentarni ove, tako i lokalni iduće godine, možda ćemo ponovno, po tko zna koji put svečano otvarati početak obnove radova na željezničkoj pruzi. Sve za dobar kadar i tonski zapis te pokoji redak u tekstu. Kako bi rekla gospođa koja najavljuje vlakove na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, ali u našem kontekstu: „Putnički vlak iz Sisak Capraga za Petrinju kasni u polasku tri godine...", dodat ćemo samo, od početka najavljene obnove.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

po-noci-vozio-bez-svjetala-pod-utjecajem-alkohola-od-2-33-promilaPo noći vozio bez svjetala pod utjecajem alkohola od 2,33 promila
GLINA - Tijekom protekla 24 sata na području Policijske uprave sisačko-moslavačke zabilježeno je sedam kaznenih djela, od kojih su pet djela počinili...
sluzeno-blagodarenje-za-narod-slabinjskiSluženo Blagodarenje za narod slabinjski
SLABINJA - U crkvi Sv.Petka u Slabinji, Blagodarenje za narod Slabinjski služio je Gosp. Dalibor Tanasić Protojerej Kostajničko-Dubičke parohije....
traktor-sesticima-iz-komogovineTraktor Šestićima iz Komogovine
KOMOGOVINA - Početkom septembra humanitarna organizacija Srbi za Srbe isporučila je polovni traktor Torpedo Adriatik 4506A u vrednosti od 3.500 € za...
banijci-ni-u-australiji-ne-zaboravljaju-rodni-krajBanijci ni u Australiji ne zaboravljaju rodni kraj
SIDNEJ - Banijci Sidneja i njihovi prijatelji okupili su se prošlog vikenda u sali Crkve Svetog Nikole u Blektaunu na tradicionalnom humanitarnom...

Društvo

na-izvoru-rijeke-kosovciceNa izvoru rijeke Kosovčice
Biskupija je jedna od četiriju dalmatinskih općina s većinskim srpskim stanovništvom: do posljednjeg...
odlazak-u-osamdesetojOdlazak u osamdesetoj
PERUŠIĆ - Ako se zateknete u srcu Like, Perušić ćete lako pronaći, Kosinj nešto teže, selo Zabarje vrlo...
obnova-kaznenog-postupkaObnova kaznenog postupka
Nedavno sam slučajno saznao da protiv mene postoji međunarodna tjeralica, koju je izdao Interpol Zagreb,...

Novosti

strah-u-vodotecuStrah u Vodoteču
VODOTEČ - Selo Vodoteč u Ličko-senjskoj županiji, sedam kilometara udaljeno od Brinja, krasio je...
kapetan-dragan-montiran-proces-iz-sovinistickih-pobudaKapetan Dragan: Montiran proces iz šovinističkih pobuda
SPLIT - Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, jutros je u Splitu izneo svoju odbranu na...
septembarski-talas-sudjenja-srbima-u-hrvatskoj-za-ratne-zlocineSeptembarski talas suđenja Srbima u Hrvatskoj za ratne zločine
BEOGRAD - Poslije godišnjih odmora u Hrvatskoj je krenuo novi talas suđenja Srbima i pripadnicima bivše...

Kultura

oluja-razvejala-bacuske-tamburase"Oluja" razvejala bačuške tamburaše
Sve bačuške tamburaše, članove nekad čuvenog orkestra, ratni vihor je rasuo u daljini, a svake godine se...
18-31-krajiski-likovni-salon-od-13-oktobra18 (31) Krajiški likovni salon od 13. oktobra
Krajiški likovni salon biće otvoren 13. oktobra 2017. u Galeriji Muzeja želјeznica Srbije (Nemanjina 6,...
udruzenje-krajiskih-srba-u-cikagu-obelezilo-jubilej-foto-videoUdruženјe krajiških Srba u Čikagu obeležilo jubilej (Foto / Video)
ČIKAGO - Krajišnici poreklom sa Korduna, Banije, Slavonije, Dalmacije, Like, Bosanske Krajine i drugih...
odrzan-84-vukov-saborOdržan 84. Vukov sabor
LOZNICA - U Tršiću je u nedjelju održana završna svečanost 84. Vukovog sabora, a tom prilikom...

Oluja

franjo-hvala-ti-sto-si-nas-proterao-tekst-zrtve-oluje-koji-tera-na-razmisljanje"Franjo, hvala ti što si nas proterao": Tekst žrtve "Oluje" koji tera na razmišljanje
„Da smo ostali dolje, neko bi možda uspio kao i ovdje, ali većina nas bi se oslanjala na roditeljske veze za zaposlenje, ostali na roditeljskim...
svjedocenja-prezivjelih-iz-grubora-gosica-i-varivodaSvjedočenja preživjelih iz Grubora, Gošića i Varivoda
Zločin u Gruborima dogodio se 25. avgusta 1995. i o njemu su poznati brojni fakti. Pokojni Božo Knežević snimio je sjajan dokumentarac “Oluja...
bogdan-rkman-pravo-na-tugovanjeBogdan Rkman: Pravo na tugovanje
Kako ocjenjujete ovogodišnje obilježavanje godišnjice Oluje?Da je bilo mirnije, jeste. Da je incidenata bilo, jeste. Ove godine u Kninu ritualno nije...

Politika

dss-napad-na-bjelajca-pokazuje-u-kakvim-uslovima-zivi-vecina-pripadnika-srpske-zajedniceDSS: Napad na Bjelajca pokazuje u kakvim uslovima živi većina pripadnika srpske zajednice
ZAGREB - Demokratski savez Srba  danas je najoštrije osudio napad na svog stranačkog kolegu - zamjenika župana Sisačko-moslavačke županije iz reda...
sdss-osudio-pokusaj-fizickog-napada-vijecnika-hsp-a-na-zamjenika-zupana-bjelajcaSDSS osudio pokušaj fizičkog napada vijećnika HSP-a na zamjenika župana Bjelajca
SISAK - Predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a Boro Rkman, vijećnica županijske Skupštine Sisačko-moslavačke županije Mirjana Oluić-Voloder i vijećnik Branko...
pupovac-se-nada-hitnom-sastanku-sa-srpskim-drzavnim-vrhomPupovac se nada hitnom sastanku sa srpskim državnim vrhom
ZAGREB - Predsednik Srpskog nacionalnog veća Milorad Pupovac izjavio je da se nada hitnom razgovoru sa srpskim državnim vrhom, na kojem bi se razmatrali...