StanicaPetrinja038 PETRINJA – Prije točno tri godine, uoči tadašnjih parlamentarnih izbora, počela je obnova željezničke pruge na relaciji od Siska Capraga do Petrinje koja nije u funkciji sada već više od 20 godina. Tada je najavljeno kako će HŽ Infrastruktura obnoviti ukupno 10 kilometara ove željezničke dionice.

Tadašnji direktor građenja u HŽ Infrastrukturi najavio je kako će krajem 2013.godine početi obnova koja će se sastojati od kompletne rekonstrukcije nosivog dijela pruge, ugradnje nove kolosječne rešetke s novim tucanikom i poljima, kao što je najavljena obnova dva mosta, te uređenje redovnog stajališta u Mošćenici.

Kako prije tri godine, tako i danas, od silnih obećanja nema ništa, radovi se nisu pomaknuli s mrtve točke, mjesto kojim je trebala ići obećana željeznička pruga još više je zarasla u travu, a tračnica više niti nema. Iz Korporativnih komunikacija HŽ Infrastrukture nam odgovaraju kako je obnova dionice željezničke pruge Sisak Caprag-Petrinja u njihovim dugoročnim planovima.

StanicaPetrinja004 „Početak radova na obnovi ovisi o financijskim mogućnostima HŽ Infrastrukture. S obzirom na umanjena sredstva iz Državnog proračuna za 60 milijuna kuna, ove godine nije planirana obnova pa u ovom trenutku ne možemo govoriti o datumu početka radova", odgovaraju nam na naš upit i poručuju kako će radovi na budućoj pruzi, ako ikad bude i napravljena, iznositi oko 100 milijuna kuna.

Građani koje smo pitali jesu li i dalje za obnovu željezničke pruge, odgovaraju potvrdno. „Mislim da je to dobra ideja jer bi mnogi građani Petrinje baš vlakom htjeli putovati do Siska, a bilo bi im vjerojatno i jeftinije", rekao nam je jedan naš sugrađanin. „Trebalo bi pokušati nagovoriti HŽ da promjeni mišljenje i što prije obnovi prugu jer prometna povezanost je jedna od ključnih pretpostavki za gospodarski razvitak jednog mjesta", odgovara nam jedna naša sugrađanka.

Građani su složni kako je pruga potrebna zbog što bolje prometne povezanosti s ostatkom Sisačko-moslavačke županije. „Veliki problem je u tome što naša županija nije povezana recipročno po svim dijelovima. Istočni dio naše županije s Petrinjom ili Siskom, to je jako loša prometna povezanost. Takav jedan organizirani prijevoz, kada bi se uspostavila pruga, nama bi olakšala povezanost", ističu građani.

Neki su se prisjetili te pruge koju su koristili u svojim mladim danima. „Smatram da ta pruga ima prednost ako će se produživati do Karlovca, kako je nekada bila ideja. Tu prugu su koristila naša sela prema Glini, odnosno sela od Petrinje koja su išla prema tom dijelu grada jer im je to bila jedina povezanost s Petrinjom i Siskom. Žao mi je što se to ne prepoznaje. Ako gledaju tu neku gospodarsku strukturu i isplativost ulaganja ne samo u putnički prijevoz, nego i u prijevoz koji bi se koristio u neke komercijalne svrhe što se tiče HŽ-a, onda ih i razumijemo zašto to ne žele", odgovara nam jedna naša sugrađanka.
 
StanicaPetrinja022 Ukoliko HŽ već nema financijskih sredstava za izgradnju pruge, zanimalo nas je postoji li mogućnost da, ukoliko Grad ili Županija zajedno pripreme projekt, umjesto pruge dobijemo biciklističku i pješačku stazu. „Budući da navedena dionica pruge nije ukinuta te je sastavni dio željezničke mreže pod upravljanjem HŽI-a, za projekt izgradnje pješačke i biciklističke staze od Sisak Capraga do Petrinje, HŽ Infrastruktura ne može izdati suglasnost", odgovaraju nam iz HŽ Infrastrukture.

Građani koje smo pitali poručuju kako prioritet mora biti željeznička pruga. „Bilo bi u redu. Znači ako ništa ne bi bilo od pruge, bilo bi dobro da se realizira taj projekt. Bilo bi više sadržaja u kojima bi Petrinjci mogli više uživati", rekli su svoje mišljenje građani na ovu ideju. „Ta ideja o turističkom programu ne bi bila loša. Sve je bolje nego ovo što danas imamo zaraslu prugu. To je jedan kapacitet koji bi se jako dobro mogao iskoristiti", govore nam građani.

Dolaze izbori, kako parlamentarni ove, tako i lokalni iduće godine, možda ćemo ponovno, po tko zna koji put svečano otvarati početak obnove radova na željezničkoj pruzi. Sve za dobar kadar i tonski zapis te pokoji redak u tekstu. Kako bi rekla gospođa koja najavljuje vlakove na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, ali u našem kontekstu: „Putnički vlak iz Sisak Capraga za Petrinju kasni u polasku tri godine...", dodat ćemo samo, od početka najavljene obnove.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...
uspomene-djeda-radeUspomene djeda Rade
DVOR NA UNI - Nedaleko Dvora, u Ćorama, prva naseljena kuća s desne strane je ona Rade Savića. Kada dolazite u selo Ćore, djeda Radu obavezno ćete zateći...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

linta-nalozi-za-privodjenje-76-srba-iz-bjelovarskog-kraja-su-nastavak-lova-na-protjerane-srbeLinta: Nalozi za privođenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja su nastavak lova na protjerane Srbe
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odluka hrvatskog pravosuđa da...
strbac-kad-god-hoce-da-zaplase-srbe-hrvati-otvore-ladice-sa-ratnim-zlocinimaŠtrbac: Kad god hoće da zaplaše Srbe, Hrvati otvore ladice sa ratnim zločinima
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac ocijenio je da Hrvatska...
vecernje-novosti-dat-spisak-za-hapsenje-76-srba-iz-bjelovarskog-krajaVečernje Novosti: Dat spisak za hapšenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja
BJELOVAR - Rajko Aničić (58) iz sela Đulovca kod Bjelovara, koga su vlasti BiH izručile Hrvatskoj na dan...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

prividi-2Prividi (2)
Mora i noćnica I ovo su rod vještica. Mora i noćnica razlikuju se u tome: mora se, sasne, djecu malu, a...
banijac-milan-pribicevic-inspiracija-americkoj-umetniciBanijac Milan Pribićević inspiracija američkoj umetnici
BEOGRAD - U Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu u toku je izložba "Srbija, rat i plakat...
veljko-ostojic-uspomene-nekeVeljko Ostojić: Uspomene neke
Bio sam u rodnom krajuNašao sam kuću staru,Banijaca nema višePo svijetu se raselišeOj Banijo tebi...
kuca-kulture-u-bjelovaruKuća kulture u Bjelovaru
BJELOVAR - U Bjelovaru je otvorena Kuća kulture srpske zajednice grada Bjelovara i...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

dss-poziva-sve-glasace-da-izadju-na-lokalne-izbore-u-drugom-kruguDSS poziva sve glasače da izađu na lokalne izbore u drugom krugu
ZAGREB - Zbog interesa srpske zajednice i odgovornosti prema srpskom narodu Demokratski savez Srba je pozvao sve glasače da izađu na lokalne izbore u...
sdss-dvor-uspjeh-za-vijece-i-nacelnika-veliki-podbacaj-za-dozupanaSDSS Dvor: Uspjeh za vijeće i načelnika, veliki podbačaj za dožupana
DVOR NA UNI - Izvršni odbor Općinske organizacije SDSS-a Dvor sinoć je analizirao izborni rezultat za načelnika općine, općinsko vijeće i zamjenika...
sdss-nije-istina-da-smo-organizovali-i-placali-ljude-da-dodju-glasati-iz-srbijeSDSS: Nije istina da smo organizovali i plaćali ljude da dođu glasati iz Srbije
SISAK - SDSS se danas u popodnevnim satima oglasio o medijskim navodima o tome kako su iz te stranke organizovali prijevoz te platili građane iz Srbije da...