sufinasiranje cesta HRVATSKA KOSTAJNICA – Modelu po kojem jedinice lokalne samouprave zajedno sa Sisačko-moslavačkom županijom i Županijskom upravom za ceste, sudjeluju u sufinanciranju održavanja i sanacije županijskih cesta na svom području u omjeru 50:50 %, pridružili su se i Grad Hrvatska Kostajnica te općine Dvor i Majur.

Ugovori su potpisani danas u Hrvatskoj Kostajnici. Ravnatelj Županijske uprave za ceste Stipo Šapina kazao je kako je država, deseterostruko srezavši sredstva županijskim upravama za ceste, dovela u pitanje održavanje i sanaciju brojnih prometnica. Ovom problemu Sisačko – moslavačka županija i ŽUC pokušali su doskočiti upravo modelom po kojem održavanje i sanaciju prometnica zajedno sufinanciraju s jedinicama lokalne samouprave u omjeru 50:50.Ovaj model, kazao je Šapina, naišao je na dobar odjek u gradovima i općinama naše županije.

„Ova akcija je polučila rezultate. Odazvali su se načelnici i gradonačelnici većine od 19 jedinica lokalne uprave i samouprave – njih 13. Za Lekenik imamo stari ugovor koji je još prije potpisan, ali on će ići već početkom sljedeće godine, znači 14 jedinica se ukupno uključilo u ovaj program. To je jedan program u sklopu kojeg će jedinice lokalne uprave i samouprave zajedno sa Županijskom upravom za ceste uložiti znatna sredstva, odnosno više od 13 milijuna kuna“, rekao je Šapina. Dodao je kako su izborom izvođača putem javnih natječaja postignute znatne uštede.

Prema danas potpisanim ugovorima o izvanrednom održavanju županijskih cesta na području Općina Majur i Dvor te Grada Hrvatske Kostajnice, između ostalog, obnovit će se i LC 33159 u Čukuru u duljini od 800 metara. Vrijednost radova iznosit će 171 tisuću kuna.

Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Tomislav Paunović rekao je kako su na toj prometnici godinama imali probleme, pogotovo zimi kada školski autobus njome nije mogao prometovati i prevoziti djecu do škole.

„Očekujemo da ćemo konačno taj problem riješiti. Zamijenit ćemo taj asfaltni zastor. Grad nema novaca, ali snaći ćemo se, doći će do prodaje nekakve imovine, vjerojatno kuća u državnom vlasništvu. Jedan ugovor je potpisan, očekujemo sredstva pa ćemo iz njih sufinancirati ovu cestu“, kazao je gradonačelnik Paunović.

U Dvoru će se urediti prilazna cesta u duljini od 500 metara. Radovi su vrijedni 443 tisuće kuna. Ugovor za Općinu Dvor potpisao je njezin načelnik Nikola Arbutina.

„Iako u ovim teškim uvjetima nemamo dovoljno novca, našli smo sredstva da ipak poboljšamo infrastrukturu na našim područjima. U budućnosti je jedinicama lokalne samouprave potrebno osigurati više novca, a ne da se kao dosad sav teret prebacuje na njih. Ova ideja je dobra kako bismo našim građanima, ipak, i u teškim uvjetima, osigurali bolju infrastrukturu “, kazao je Arbutina.

Na području Općine Majur obnovit će se LC 33128 čija će obnova koštati oko 301 tisuću kuna. Načelnica Klementina Karanović rekla je kako su upravo ovu prometnicu odredili kao prioritet.

„To jesu županijske ceste, ali zbog našeg dogovora, mi smo imali mogućnost sami odrediti koje su ceste na našem području najkritičnije. Nažalost, mi se danas borimo s osnovnom infrastrukturom, ima jako puno cesta … Ja se nadam da će se ovakav način rada nastaviti i ubuduće i da će iznos sufinanciranja, što se tiče Županije biti veći, a naš manji ili da ga neće uopće biti. Nadam se da će ceste koje su jedan od najvećih problema u našoj županiji u budućnosti biti sve bolje i bolje“, rekla je načelnica Općine Majur.

Župan Ivo Žinić kazao je kako je ovaj model zajedničkog financiranja učinkovit, ali ne i dugoročno održiv.

„Vidljivo je da ćemo kroz ovaj program obnoviti oko 30 kilometara županijskih i lokalnih cesta. Uložit će se veliki iznos – to je gotovo 13 milijuna kuna. Toliko nije uloženo u zadnje dvije godine na obnovi ovakvih prometnica. Vjerujem da ćemo u budućnosti to moći drugačije financirati. Apsolutno, primjedba gospođe Karanović je na mjestu. Pokušat ćemo sljedeće godine smanjiti sudjelovanje gradova i općina, a povećati ovaj iznos Županijske uprave za ceste. Možda, ako budu bolja vremena i ako se pronađe jedan kvalitetniji model financiranja cesta, vjerujem da jedinice lokane samouprave i neće morati sudjelovati u obnavljanju ovih prometnica, nego na obnavljanju svojih prometnica koje su pod njihovom ingerencijom. Međutim, moram reći da dobar dio ovih cesta, bez obzira što su one kategorizirane kao županijske, po karakteru i stvarnom prometu one doista to nisu. S te strane, to je razumijevanje obostrano i vjerujem da ćemo nastaviti ovako dobru ideju“, kazao je župan Žinić. Napomenuo je kako će država ipak morati pronaći bolji model financiranja županijskih uprava za ceste.

Stipo Šapina, čelnik Županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije najavio je kako bi radovi na prometnicama za koje su danas potpisani ugovori trebali završiti do početka zimske službe.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

sdss-na-antifasistickoj-manifestaciji-u-banskom-grabovcuSDSS na antifašističkoj manifestaciji u Banskom Grabovcu
BANSKI GRABOVAC - Predstavnici Samostalne demokratske srpske stranke na čelu sa predsjednikom Izvršnog odbora Borom Rkmanom, te brojni članovi i...
pozar-u-pogonu-furnira-i-parketa-u-petrinjiPožar u pogonu furnira i parketa u Petrinji
PETRINJA - U Proizvodnom pogonu furnira i parketa tvrtke „NIL-Ž“ d.o.o. u Sisačkoj ulici 116 u Petrinji, u prostorima bivše Ciglane, u petak, 21....
baka-anine-102-godineBaka Anine 102 godine
SISAK - Ana Svrabić, najstarija korisnica Doma za starije i nemoćne osobe Sisak, danas je proslavila svoj rođendan. Netko bi mogao reći, pa što? Svaki...
uspjesna-potraga-za-nestalim-djurom-medicem-iz-samarickih-brdjanaUspješna potraga za nestalim Đurom Medićem iz Šamaričkih Brđana
DVOR NA UNI - Hrvatska gorska služba spasavanja (HGSS) objavila je danas da je u ponedjeljak 17.06.2017. godine u popodnevnim satima preko županijskog...

Društvo

volonteri-uredili-selo-branesciVolonteri uredili selo Branešci
BRANEŠCI - Radnom akcijom na uređenju prostora oko zvonika i nekadašnjeg mjesta otkupa mlijeka u...
odrzan-narodni-zbor-u-sumi-abez-pored-vrginmostaOdržan narodni zbor u šumi Abez pored Vrginmosta
VRGINMOST - Uz prisustvo velikog broja građana, u šumi Abez pored Vrginmosta, u nedjelju je održan...
plitvica-selo-turizam-bez-vodovoda-i-kanalizacijePlitvica Selo: Turizam bez vodovoda i kanalizacije
PLITVICE - Posljednjih godinu dana, Plitvica Selo se često nalazi u udarnim vijestima nacionalnih...

Novosti

strbac-da-li-ce-pravda-za-pavla-pantica-biti-spora-ali-dostiznaŠtrbac: Da li će pravda za Pavla Pantića biti spora, ali dostižna
BEOGRAD - Nedavno je Vrhovni sud Hrvatske ukinuo prvostepenu presudu kapetanu bojnog broda Pavlu Pantiću...
linta-razgovor-bobetka-u-policiji-u-vezi-zlocina-u-sisku-nastavak-ruganja-srpskim-zrtvamaLinta: Razgovor Bobetka u policiji u vezi zločina u Sisku nastavak ruganja srpskim žrtvama
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odlazak hrvatskog generala...
sin-janka-bobetka-ispitan-zbog-ratnog-zlocina-u-siskuSin Janka Bobetka ispitan zbog ratnog zločina u Sisku
SISAK - Zbog istrage o ratnim zločinima u Sisku, u policijskoj stanici je ispitan Ivan Bobetko, sin...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Najave

banijski info portal gif

Kultura

nikola-korica-kuce-se-nase-doselise-a-mi-ostasmo-tamoNikola Korica: "Kuće se naše doseliše, a mi ostasmo tamo"
Znam jedno samo:KUĆE SE NAŠE DOSELIŠE,A MI OSTASMO TAMO,PA PO ZGARIŠTIMAKAO DUŠE MRTVIH UOČI...
proslava-svestenomucenika-save-gornjokarlovackogProslava sveštenomučenika Save gornjokarlovačkog
KARLOVAC - U ponedeljak 17. jula tekuće godine, u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja Mirlikijskog u...
kordunaski-biseri-sarena-krmacicaKordunaški biseri: Šarena krmačica
Dal je neko babu nagovorio, il je ona sama procjenila da su šareni krmci bolji od bijelih, neće se...
veljko-ostojic-zirovacVeljko Ostojić: Žirovac
Sjećam se jednog velikog sela, sjećam se njegovih prela,sjećam se ljudi i običaja,sjećam se svoga...

Oluja

zbog-godisnjice-oluje-promijenjen-termin-koncerta-marije-serifovic-u-banjaluciZbog godišnjice “Oluje” promijenjen termin koncerta Marije Šerifović u Banjaluci
BANJALUKA - Imajući u vidu da su se u pojedinim medijima pojavile veoma negativne reakcije u vezi sa najavljenim koncertom Marije Šerifović na tvrđavi...
strbac-na-dan-progona-srba-u-banjaluci-spektakl-godineŠtrbac: Na dan progona Srba, u Banjaluci „spektakl godine“
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je Srni da je neugodno iznenađen saznanjem da će na dan kada se...
uskoro-izvjestaj-o-otetoj-i-unistenoj-imovinih-izbjeglih-srbaUskoro izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba
BEOGRAD - Izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba iz Hrvatske, BiH i Slovenije trebalo bi da bude završen u narednih mjesec dana, izjavio...

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...