sufinasiranje cesta HRVATSKA KOSTAJNICA – Modelu po kojem jedinice lokalne samouprave zajedno sa Sisačko-moslavačkom županijom i Županijskom upravom za ceste, sudjeluju u sufinanciranju održavanja i sanacije županijskih cesta na svom području u omjeru 50:50 %, pridružili su se i Grad Hrvatska Kostajnica te općine Dvor i Majur.

Ugovori su potpisani danas u Hrvatskoj Kostajnici. Ravnatelj Županijske uprave za ceste Stipo Šapina kazao je kako je država, deseterostruko srezavši sredstva županijskim upravama za ceste, dovela u pitanje održavanje i sanaciju brojnih prometnica. Ovom problemu Sisačko – moslavačka županija i ŽUC pokušali su doskočiti upravo modelom po kojem održavanje i sanaciju prometnica zajedno sufinanciraju s jedinicama lokalne samouprave u omjeru 50:50.Ovaj model, kazao je Šapina, naišao je na dobar odjek u gradovima i općinama naše županije.

„Ova akcija je polučila rezultate. Odazvali su se načelnici i gradonačelnici većine od 19 jedinica lokalne uprave i samouprave – njih 13. Za Lekenik imamo stari ugovor koji je još prije potpisan, ali on će ići već početkom sljedeće godine, znači 14 jedinica se ukupno uključilo u ovaj program. To je jedan program u sklopu kojeg će jedinice lokalne uprave i samouprave zajedno sa Županijskom upravom za ceste uložiti znatna sredstva, odnosno više od 13 milijuna kuna“, rekao je Šapina. Dodao je kako su izborom izvođača putem javnih natječaja postignute znatne uštede.

Prema danas potpisanim ugovorima o izvanrednom održavanju županijskih cesta na području Općina Majur i Dvor te Grada Hrvatske Kostajnice, između ostalog, obnovit će se i LC 33159 u Čukuru u duljini od 800 metara. Vrijednost radova iznosit će 171 tisuću kuna.

Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Tomislav Paunović rekao je kako su na toj prometnici godinama imali probleme, pogotovo zimi kada školski autobus njome nije mogao prometovati i prevoziti djecu do škole.

„Očekujemo da ćemo konačno taj problem riješiti. Zamijenit ćemo taj asfaltni zastor. Grad nema novaca, ali snaći ćemo se, doći će do prodaje nekakve imovine, vjerojatno kuća u državnom vlasništvu. Jedan ugovor je potpisan, očekujemo sredstva pa ćemo iz njih sufinancirati ovu cestu“, kazao je gradonačelnik Paunović.

U Dvoru će se urediti prilazna cesta u duljini od 500 metara. Radovi su vrijedni 443 tisuće kuna. Ugovor za Općinu Dvor potpisao je njezin načelnik Nikola Arbutina.

„Iako u ovim teškim uvjetima nemamo dovoljno novca, našli smo sredstva da ipak poboljšamo infrastrukturu na našim područjima. U budućnosti je jedinicama lokalne samouprave potrebno osigurati više novca, a ne da se kao dosad sav teret prebacuje na njih. Ova ideja je dobra kako bismo našim građanima, ipak, i u teškim uvjetima, osigurali bolju infrastrukturu “, kazao je Arbutina.

Na području Općine Majur obnovit će se LC 33128 čija će obnova koštati oko 301 tisuću kuna. Načelnica Klementina Karanović rekla je kako su upravo ovu prometnicu odredili kao prioritet.

„To jesu županijske ceste, ali zbog našeg dogovora, mi smo imali mogućnost sami odrediti koje su ceste na našem području najkritičnije. Nažalost, mi se danas borimo s osnovnom infrastrukturom, ima jako puno cesta … Ja se nadam da će se ovakav način rada nastaviti i ubuduće i da će iznos sufinanciranja, što se tiče Županije biti veći, a naš manji ili da ga neće uopće biti. Nadam se da će ceste koje su jedan od najvećih problema u našoj županiji u budućnosti biti sve bolje i bolje“, rekla je načelnica Općine Majur.

Župan Ivo Žinić kazao je kako je ovaj model zajedničkog financiranja učinkovit, ali ne i dugoročno održiv.

„Vidljivo je da ćemo kroz ovaj program obnoviti oko 30 kilometara županijskih i lokalnih cesta. Uložit će se veliki iznos – to je gotovo 13 milijuna kuna. Toliko nije uloženo u zadnje dvije godine na obnovi ovakvih prometnica. Vjerujem da ćemo u budućnosti to moći drugačije financirati. Apsolutno, primjedba gospođe Karanović je na mjestu. Pokušat ćemo sljedeće godine smanjiti sudjelovanje gradova i općina, a povećati ovaj iznos Županijske uprave za ceste. Možda, ako budu bolja vremena i ako se pronađe jedan kvalitetniji model financiranja cesta, vjerujem da jedinice lokane samouprave i neće morati sudjelovati u obnavljanju ovih prometnica, nego na obnavljanju svojih prometnica koje su pod njihovom ingerencijom. Međutim, moram reći da dobar dio ovih cesta, bez obzira što su one kategorizirane kao županijske, po karakteru i stvarnom prometu one doista to nisu. S te strane, to je razumijevanje obostrano i vjerujem da ćemo nastaviti ovako dobru ideju“, kazao je župan Žinić. Napomenuo je kako će država ipak morati pronaći bolji model financiranja županijskih uprava za ceste.

Stipo Šapina, čelnik Županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije najavio je kako bi radovi na prometnicama za koje su danas potpisani ugovori trebali završiti do početka zimske službe.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...
uspomene-djeda-radeUspomene djeda Rade
DVOR NA UNI - Nedaleko Dvora, u Ćorama, prva naseljena kuća s desne strane je ona Rade Savića. Kada dolazite u selo Ćore, djeda Radu obavezno ćete zateći...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

linta-nalozi-za-privodjenje-76-srba-iz-bjelovarskog-kraja-su-nastavak-lova-na-protjerane-srbeLinta: Nalozi za privođenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja su nastavak lova na protjerane Srbe
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odluka hrvatskog pravosuđa da...
strbac-kad-god-hoce-da-zaplase-srbe-hrvati-otvore-ladice-sa-ratnim-zlocinimaŠtrbac: Kad god hoće da zaplaše Srbe, Hrvati otvore ladice sa ratnim zločinima
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac ocijenio je da Hrvatska...
vecernje-novosti-dat-spisak-za-hapsenje-76-srba-iz-bjelovarskog-krajaVečernje Novosti: Dat spisak za hapšenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja
BJELOVAR - Rajko Aničić (58) iz sela Đulovca kod Bjelovara, koga su vlasti BiH izručile Hrvatskoj na dan...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

prividi-2Prividi (2)
Mora i noćnica I ovo su rod vještica. Mora i noćnica razlikuju se u tome: mora se, sasne, djecu malu, a...
banijac-milan-pribicevic-inspiracija-americkoj-umetniciBanijac Milan Pribićević inspiracija američkoj umetnici
BEOGRAD - U Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu u toku je izložba "Srbija, rat i plakat...
veljko-ostojic-uspomene-nekeVeljko Ostojić: Uspomene neke
Bio sam u rodnom krajuNašao sam kuću staru,Banijaca nema višePo svijetu se raselišeOj Banijo tebi...
kuca-kulture-u-bjelovaruKuća kulture u Bjelovaru
BJELOVAR - U Bjelovaru je otvorena Kuća kulture srpske zajednice grada Bjelovara i...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

dss-poziva-sve-glasace-da-izadju-na-lokalne-izbore-u-drugom-kruguDSS poziva sve glasače da izađu na lokalne izbore u drugom krugu
ZAGREB - Zbog interesa srpske zajednice i odgovornosti prema srpskom narodu Demokratski savez Srba je pozvao sve glasače da izađu na lokalne izbore u...
sdss-dvor-uspjeh-za-vijece-i-nacelnika-veliki-podbacaj-za-dozupanaSDSS Dvor: Uspjeh za vijeće i načelnika, veliki podbačaj za dožupana
DVOR NA UNI - Izvršni odbor Općinske organizacije SDSS-a Dvor sinoć je analizirao izborni rezultat za načelnika općine, općinsko vijeće i zamjenika...
sdss-nije-istina-da-smo-organizovali-i-placali-ljude-da-dodju-glasati-iz-srbijeSDSS: Nije istina da smo organizovali i plaćali ljude da dođu glasati iz Srbije
SISAK - SDSS se danas u popodnevnim satima oglasio o medijskim navodima o tome kako su iz te stranke organizovali prijevoz te platili građane iz Srbije da...