stop nasilju SISAK/PETRINJA – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, u Sisku i Petrinji provedena je Javna akcija o podizanju svijesti kod građana/ki da je nasilje na ženama i djecom u Republici Hrvatskoj kažnjivo djelo.

„Što se tiče ove godine, u odnosu na prethodnu, imamo povećanje traženja savjeta, dolazaka u savjetovalište i samog smještaja žena i djece u tajno sklonište. Problemi su još uvijek, najviše fizičke naravi, međutim jako je povećan broj psihološkog i ekonomskog zlostavljanja, što je odraz situacije u cijeloj našoj državi. Jako puno problema imamo s institucijama koje odrađuju najveći dio posla i tu moram naglasiti da je prije tri godine osnovan nacionalni tim za borbu protiv nasilja nad ženama, gdje je to kasnije „spušteno“ na županijske timove, ali nažalost u našoj županiji taj tim nije zaživio i dan danas još uvijek ne radi ono što bi trebao.“ – kazala je Marijana Kovačević, predsjednica nevladine organizacije Centra za žene Adela u čijem sklopu radi tajno sklonište za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja.

Dalje je pojasnila: „Ti su timovi osnovani u cilju da se povežu sve institucije s nevladinom organizacijom koja radi na prevenciji i pomoći ženama i djeci, žrtvama obiteljskog nasilja kako bi se neki postupci, koji su hitni, mogli ubrzati i što kvalitetnije odraditi kako bi žena i dijete bili sigurniji i što prije izašli iz skloništa. U te timove su uključeni policija, pravosuđe, centri za socijalni skrb, školstvo, državno odvjetništvo, liječnici opće obiteljske i hitne medicine, nevladine organizacije. Međutim, naš županijski tim jednostavno ne radi, za razliku od timova u nekim županijama, što je potvrđeno i na nedavnom sastanku Nacionalnog tima u Fužinama, koji pokušavaju i uspijevaju riješiti goruće probleme za ženu u vrlo kratkom roku. Zato ovim putem molim predsjednika našeg županijskog tima, da se pokrene rad i napokon ustroji zbog toga što najviše ispaštaju djeca.“

Potporu ovoj akciji daje i Sisačko-moslavačka županija, a što je potvrdila i zamjenica župana Anita Sinjeri Ibrišević, poručivši: „Ta poruka je jednostavna, stop nasilju nad ženama. Sisačko-moslavačka županija, kao i svake godine, podržava ovaj projekt i rad Centra Adela, a u svom financijskom proračunu odvajamo ozbiljna sredstva za rad Centra. Danas smo se okupili ovdje kako bi dali potporu i ženama, ali i kako bi među ljudima raširili svijest o tome da moraju biti svjesni onoga što se oko nas dešava, da ne treba zatvarati oči pred stvarnosti.“

Istaknula je i kako su, nažalost, brojke vrlo tamne i govore u prilog tome da je situacija izuzetno loša, što se može povezati i načinom i uvjetima u kojima se danas živi u Republici Hrvatskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a što se može povezati i prethodnim ratnim događanjima, jer jednostavno ljudi su ovdje doživjeli različita zlodjela, teške sudbine koje sigurno utječu na psihu zlostavljača.

Izrazila je i zadovoljstvo što su članice Centra Adela u Dječjoj knjižnici razgovarale s mladim naraštajem, jer je bitno da se probudi svijest i kod najmlađih, naročito kod djece koja potiču iz obitelji zlostavljača koja nažalost ponavljaju ponašanje svojih roditelja, te misli da je edukacija svih segmenata društva izuzetno bitna.

Osim u Sisku akcija je provedena i u Petrinji, a Goran Pejnović, kontakt policajac Policijske postaje Petrinja, je tom prigodom naznačio kako ovom akcijom žele senzibilizirati javnost o problemu koji je prisutan, ne samo kod nas, nego i u svim sredinama, te je nastavio: „Ujedno i educiramo ljude da znaju što je obitelj, što čini obitelj, kako prepoznati nasilje u obitelji, kome se obratiti, kako pomoći onome tko trpi nasilje u obitelji, koje brojeve nazvati. Dijelimo i naše promotivne letke koji sadrže određeni edukativni sadržaj kojim se mogu upoznati o svim ovim činjenicama. Ova akcija se provodi baš radi toga da bi se mogao što bolje zaštititi onaj osjetljivi dio građanstva, a to su žene, pogotovo one koje trpe nasilje u obitelji bilo da je to psihičko, fizičko ili materijalno, znači u bilo kojem smislu, da možemo zaštititi tu ranjivu skupinu ljudi.“

Podsjetio je i na brojčane pokazatelje koji pokazuju kako je to još uvijek u nekakvom blagom porastu, ali za razliku od prijašnjih godina može se reći da je ipak u blažem padu. Međutim, najgora stvar u svemu tome je što najviše dolazi do toga da su to obitelji koje su već bile u tretmanu Centra za socijalnu skrb i policije.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

prica-koja-traje-skoro-150-godina-ii-dio-radovi-na-i-oko-palaic-mlinaPriča koja traje skoro 150 godina (II-dio) - Radovi na i oko Palaić mlina
Kako rekoh, pored obaveza mlinarenja, ketuši su imali i obaveze održavanja mlina, brane i okolice. Kako sam i sam proveo mnogo vremena u svom djetinjstvu...
poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

na-sudjenju-kapetanu-draganu-svjedoci-pohvalno-o-optuzenomNa suđenju kapetanu Draganu svjedoci pohvalno o optuženom
SPLIT - Pred Županijskim sudom u Splitu, gdje je nastavljeno suđenje za navodni ratni zločin Draganu...
linta-nalozi-za-privodjenje-76-srba-iz-bjelovarskog-kraja-su-nastavak-lova-na-protjerane-srbeLinta: Nalozi za privođenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja su nastavak lova na protjerane Srbe
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odluka hrvatskog pravosuđa da...
strbac-kad-god-hoce-da-zaplase-srbe-hrvati-otvore-ladice-sa-ratnim-zlocinimaŠtrbac: Kad god hoće da zaplaše Srbe, Hrvati otvore ladice sa ratnim zločinima
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac ocijenio je da Hrvatska...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

prosirena-kronika-genocidaProširena kronika genocida
VOJNIĆ - "Radio sam svoj seljački i kovački posao"; svjedočanstva genocida u NDH 1941-1945; Kordun,...
bogatstvo-folklornog-stvaralastva-u-petrinji-po-18-putBogatstvo folklornog stvaralaštva u Petrinji po 18. put
PETRINJA - U organizaciji Folklornog ansambla Petrinjčica, na gradskom Rukometnom igralištu održana je...
ne-bledi-secanje-na-krajinuNe bledi sećanje na Krajinu
KRUŠEDOL - Drevna zadužbina Brankovića, manastir Krušedol na Fruškoj gori, u subotu je prigrlio preko...
odrzan-svesrpski-sabor-krusedolska-zvona-videoOdržan Svesrpski sabor "Krušedolska zvona" (Video)
KRUŠEDOL - U Krušedolu na Fruškoj Gori danas je održan Svesrpski sabor "Krušedolska zvona" na kojem se...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

novi-zamjenici-gradonacelnika-grada-glineNovi zamjenici gradonačelnika Grada Gline
GLINA - Stjepan Kostanjević gradonačelnik je Gline već godinu i pol, a povjerenje birača, kao HDZ-ov kandidat, za obnašanje dužnosti gradonačelnika u...
dss-poziva-sve-glasace-da-izadju-na-lokalne-izbore-u-drugom-kruguDSS poziva sve glasače da izađu na lokalne izbore u drugom krugu
ZAGREB - Zbog interesa srpske zajednice i odgovornosti prema srpskom narodu Demokratski savez Srba je pozvao sve glasače da izađu na lokalne izbore u...
sdss-dvor-uspjeh-za-vijece-i-nacelnika-veliki-podbacaj-za-dozupanaSDSS Dvor: Uspjeh za vijeće i načelnika, veliki podbačaj za dožupana
DVOR NA UNI - Izvršni odbor Općinske organizacije SDSS-a Dvor sinoć je analizirao izborni rezultat za načelnika općine, općinsko vijeće i zamjenika...