stop nasilju SISAK/PETRINJA – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, u Sisku i Petrinji provedena je Javna akcija o podizanju svijesti kod građana/ki da je nasilje na ženama i djecom u Republici Hrvatskoj kažnjivo djelo.

„Što se tiče ove godine, u odnosu na prethodnu, imamo povećanje traženja savjeta, dolazaka u savjetovalište i samog smještaja žena i djece u tajno sklonište. Problemi su još uvijek, najviše fizičke naravi, međutim jako je povećan broj psihološkog i ekonomskog zlostavljanja, što je odraz situacije u cijeloj našoj državi. Jako puno problema imamo s institucijama koje odrađuju najveći dio posla i tu moram naglasiti da je prije tri godine osnovan nacionalni tim za borbu protiv nasilja nad ženama, gdje je to kasnije „spušteno“ na županijske timove, ali nažalost u našoj županiji taj tim nije zaživio i dan danas još uvijek ne radi ono što bi trebao.“ – kazala je Marijana Kovačević, predsjednica nevladine organizacije Centra za žene Adela u čijem sklopu radi tajno sklonište za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja.

Dalje je pojasnila: „Ti su timovi osnovani u cilju da se povežu sve institucije s nevladinom organizacijom koja radi na prevenciji i pomoći ženama i djeci, žrtvama obiteljskog nasilja kako bi se neki postupci, koji su hitni, mogli ubrzati i što kvalitetnije odraditi kako bi žena i dijete bili sigurniji i što prije izašli iz skloništa. U te timove su uključeni policija, pravosuđe, centri za socijalni skrb, školstvo, državno odvjetništvo, liječnici opće obiteljske i hitne medicine, nevladine organizacije. Međutim, naš županijski tim jednostavno ne radi, za razliku od timova u nekim županijama, što je potvrđeno i na nedavnom sastanku Nacionalnog tima u Fužinama, koji pokušavaju i uspijevaju riješiti goruće probleme za ženu u vrlo kratkom roku. Zato ovim putem molim predsjednika našeg županijskog tima, da se pokrene rad i napokon ustroji zbog toga što najviše ispaštaju djeca.“

Potporu ovoj akciji daje i Sisačko-moslavačka županija, a što je potvrdila i zamjenica župana Anita Sinjeri Ibrišević, poručivši: „Ta poruka je jednostavna, stop nasilju nad ženama. Sisačko-moslavačka županija, kao i svake godine, podržava ovaj projekt i rad Centra Adela, a u svom financijskom proračunu odvajamo ozbiljna sredstva za rad Centra. Danas smo se okupili ovdje kako bi dali potporu i ženama, ali i kako bi među ljudima raširili svijest o tome da moraju biti svjesni onoga što se oko nas dešava, da ne treba zatvarati oči pred stvarnosti.“

Istaknula je i kako su, nažalost, brojke vrlo tamne i govore u prilog tome da je situacija izuzetno loša, što se može povezati i načinom i uvjetima u kojima se danas živi u Republici Hrvatskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a što se može povezati i prethodnim ratnim događanjima, jer jednostavno ljudi su ovdje doživjeli različita zlodjela, teške sudbine koje sigurno utječu na psihu zlostavljača.

Izrazila je i zadovoljstvo što su članice Centra Adela u Dječjoj knjižnici razgovarale s mladim naraštajem, jer je bitno da se probudi svijest i kod najmlađih, naročito kod djece koja potiču iz obitelji zlostavljača koja nažalost ponavljaju ponašanje svojih roditelja, te misli da je edukacija svih segmenata društva izuzetno bitna.

Osim u Sisku akcija je provedena i u Petrinji, a Goran Pejnović, kontakt policajac Policijske postaje Petrinja, je tom prigodom naznačio kako ovom akcijom žele senzibilizirati javnost o problemu koji je prisutan, ne samo kod nas, nego i u svim sredinama, te je nastavio: „Ujedno i educiramo ljude da znaju što je obitelj, što čini obitelj, kako prepoznati nasilje u obitelji, kome se obratiti, kako pomoći onome tko trpi nasilje u obitelji, koje brojeve nazvati. Dijelimo i naše promotivne letke koji sadrže određeni edukativni sadržaj kojim se mogu upoznati o svim ovim činjenicama. Ova akcija se provodi baš radi toga da bi se mogao što bolje zaštititi onaj osjetljivi dio građanstva, a to su žene, pogotovo one koje trpe nasilje u obitelji bilo da je to psihičko, fizičko ili materijalno, znači u bilo kojem smislu, da možemo zaštititi tu ranjivu skupinu ljudi.“

Podsjetio je i na brojčane pokazatelje koji pokazuju kako je to još uvijek u nekakvom blagom porastu, ali za razliku od prijašnjih godina može se reći da je ipak u blažem padu. Međutim, najgora stvar u svemu tome je što najviše dolazi do toga da su to obitelji koje su već bile u tretmanu Centra za socijalnu skrb i policije.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

gljive-ukrasi-banijskih-sumaGljive - ukrasi banijskih šuma
Nije moderno ali je korisno, bar ja mislim tako i pokupim malce i zaputim se u jednu od mnogobrojnih, prelijepih i raznolikih banijskih šuma.Dan je...
ubijanje-srba-u-sisku-1991-1992-godineUbijanje Srba u Sisku 1991-1992 godine
Nestanci Srba u Sisku ili Slučaj Sisak predstavlja niz ratnih zločina tokom rata u Hrvatskoj u Sisku i okolini. koje je Republika Hrvatska izbegavala da...
casni-krstovi-na-mjestima-unistenih-pravoslavnih-hramova-na-banijiČasni Krstovi na mjestima uništenih pravoslavnih hramova na Baniji
PETRINJA - Parohiju petrinjsku pored grada Petrinje čini još 55 naseljenih mjesta, na čijem je području do Drugog svjetskog rata bilo čak 18 funkcionalnih...
optuznica-protiv-dvojice-okrivljenika-zbog-ratnog-zlocina-u-volinjiOptužnica protiv dvojice okrivljenika zbog ratnog zločina u Volinji
ZAGREB - Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu podiglo je optužnicu protiv državljanina Republike Srbije (1968.) i državljanina Bosne i Hercegovine...

Društvo

izumire-selo-genijalacaIzumire selo genijalaca
PODUM - Mnoga povratnička sela imaju neku svoju priču. Zajedničko im je da su nekada bila puna života, a...
u-zemunu-obiljezena-26-godisnjica-zlocina-na-koranskom-mostuU Zemunu obilježena 26. godišnjica zločina na Koranskom mostu
ZEMUN - Dana 21. septembra u Zemunu je obilježeno  26 godina od zločina na Koranskom mostu u...
zbog-novca-nije-odrzan-jubilej-formiranja-pete-kordunaske-udarne-brigadeZbog novca nije održan jubilej formiranja Pete kordunaške udarne brigade
Na samoj granici Bosne i Hercegovine, u Petrovoj poljani u općini Vojnić, prije 75 godina, 16. septembra...

Novosti

hapsenja-bucna-sudjenja-u-tisiniHapšenja bučna, suđenja u tišini
BEOGRAD - Dokumentaciono-informativni centar Veritas upozorava da su hrvatski sudovi ovog meseca...
hrvatski-ratni-veterani-traze-prognanici-su-agresoriHrvatski ratni veterani traže: Prognanici su agresori?!
ZAGREB - Udruženja hrvatskih ratnih veterana insistiraju da u tekstu novog zakona o braniteljima ostane...
strah-u-vodotecuStrah u Vodoteču
VODOTEČ - Selo Vodoteč u Ličko-senjskoj županiji, sedam kilometara udaljeno od Brinja, krasio je...

Kultura

veljko-ostojic-trag-i-sjecanjeVeljko Ostojić: Trag i sjećanje
Gledam ova brdaprepuna zelenila ,njihove poljane milekoje su nam život bileNekada plodne poljanice...
mala-gospojina-u-pakracuMala Gospojina u Pakracu
Rođenje Presvete Bogorodice ili kako se u narodu naziva, Mala Gospojina, obilježena je 21. septembra u...
oluja-razvejala-bacuske-tamburase"Oluja" razvejala bačuške tamburaše
Sve bačuške tamburaše, članove nekad čuvenog orkestra, ratni vihor je rasuo u daljini, a svake godine se...
18-31-krajiski-likovni-salon-od-13-oktobra18 (31) Krajiški likovni salon od 13. oktobra
Krajiški likovni salon biće otvoren 13. oktobra 2017. u Galeriji Muzeja želјeznica Srbije (Nemanjina 6,...

Oluja

franjo-hvala-ti-sto-si-nas-proterao-tekst-zrtve-oluje-koji-tera-na-razmisljanje"Franjo, hvala ti što si nas proterao": Tekst žrtve "Oluje" koji tera na razmišljanje
„Da smo ostali dolje, neko bi možda uspio kao i ovdje, ali većina nas bi se oslanjala na roditeljske veze za zaposlenje, ostali na roditeljskim...
svjedocenja-prezivjelih-iz-grubora-gosica-i-varivodaSvjedočenja preživjelih iz Grubora, Gošića i Varivoda
Zločin u Gruborima dogodio se 25. avgusta 1995. i o njemu su poznati brojni fakti. Pokojni Božo Knežević snimio je sjajan dokumentarac “Oluja...
bogdan-rkman-pravo-na-tugovanjeBogdan Rkman: Pravo na tugovanje
Kako ocjenjujete ovogodišnje obilježavanje godišnjice Oluje?Da je bilo mirnije, jeste. Da je incidenata bilo, jeste. Ove godine u Kninu ritualno nije...

Politika

pupovac-referendum-o-pravima-manjina-veoma-opasan-projekatPupovac: Referendum o pravima manjina veoma opasan projekat
ZAGREB - Predsednik SDSS-a i predsednik Srpskog nacionalnog veća Milorad Pupovac ocenio je da je inicijativa o održavanju referenduma o ljudskim i...
dss-napad-na-bjelajca-pokazuje-u-kakvim-uslovima-zivi-vecina-pripadnika-srpske-zajedniceDSS: Napad na Bjelajca pokazuje u kakvim uslovima živi većina pripadnika srpske zajednice
ZAGREB - Demokratski savez Srba  danas je najoštrije osudio napad na svog stranačkog kolegu - zamjenika župana Sisačko-moslavačke županije iz reda...
sdss-osudio-pokusaj-fizickog-napada-vijecnika-hsp-a-na-zamjenika-zupana-bjelajcaSDSS osudio pokušaj fizičkog napada vijećnika HSP-a na zamjenika župana Bjelajca
SISAK - Predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a Boro Rkman, vijećnica županijske Skupštine Sisačko-moslavačke županije Mirjana Oluić-Voloder i vijećnik Branko...