stop nasilju SISAK/PETRINJA – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, u Sisku i Petrinji provedena je Javna akcija o podizanju svijesti kod građana/ki da je nasilje na ženama i djecom u Republici Hrvatskoj kažnjivo djelo.

„Što se tiče ove godine, u odnosu na prethodnu, imamo povećanje traženja savjeta, dolazaka u savjetovalište i samog smještaja žena i djece u tajno sklonište. Problemi su još uvijek, najviše fizičke naravi, međutim jako je povećan broj psihološkog i ekonomskog zlostavljanja, što je odraz situacije u cijeloj našoj državi. Jako puno problema imamo s institucijama koje odrađuju najveći dio posla i tu moram naglasiti da je prije tri godine osnovan nacionalni tim za borbu protiv nasilja nad ženama, gdje je to kasnije „spušteno“ na županijske timove, ali nažalost u našoj županiji taj tim nije zaživio i dan danas još uvijek ne radi ono što bi trebao.“ – kazala je Marijana Kovačević, predsjednica nevladine organizacije Centra za žene Adela u čijem sklopu radi tajno sklonište za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja.

Dalje je pojasnila: „Ti su timovi osnovani u cilju da se povežu sve institucije s nevladinom organizacijom koja radi na prevenciji i pomoći ženama i djeci, žrtvama obiteljskog nasilja kako bi se neki postupci, koji su hitni, mogli ubrzati i što kvalitetnije odraditi kako bi žena i dijete bili sigurniji i što prije izašli iz skloništa. U te timove su uključeni policija, pravosuđe, centri za socijalni skrb, školstvo, državno odvjetništvo, liječnici opće obiteljske i hitne medicine, nevladine organizacije. Međutim, naš županijski tim jednostavno ne radi, za razliku od timova u nekim županijama, što je potvrđeno i na nedavnom sastanku Nacionalnog tima u Fužinama, koji pokušavaju i uspijevaju riješiti goruće probleme za ženu u vrlo kratkom roku. Zato ovim putem molim predsjednika našeg županijskog tima, da se pokrene rad i napokon ustroji zbog toga što najviše ispaštaju djeca.“

Potporu ovoj akciji daje i Sisačko-moslavačka županija, a što je potvrdila i zamjenica župana Anita Sinjeri Ibrišević, poručivši: „Ta poruka je jednostavna, stop nasilju nad ženama. Sisačko-moslavačka županija, kao i svake godine, podržava ovaj projekt i rad Centra Adela, a u svom financijskom proračunu odvajamo ozbiljna sredstva za rad Centra. Danas smo se okupili ovdje kako bi dali potporu i ženama, ali i kako bi među ljudima raširili svijest o tome da moraju biti svjesni onoga što se oko nas dešava, da ne treba zatvarati oči pred stvarnosti.“

Istaknula je i kako su, nažalost, brojke vrlo tamne i govore u prilog tome da je situacija izuzetno loša, što se može povezati i načinom i uvjetima u kojima se danas živi u Republici Hrvatskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a što se može povezati i prethodnim ratnim događanjima, jer jednostavno ljudi su ovdje doživjeli različita zlodjela, teške sudbine koje sigurno utječu na psihu zlostavljača.

Izrazila je i zadovoljstvo što su članice Centra Adela u Dječjoj knjižnici razgovarale s mladim naraštajem, jer je bitno da se probudi svijest i kod najmlađih, naročito kod djece koja potiču iz obitelji zlostavljača koja nažalost ponavljaju ponašanje svojih roditelja, te misli da je edukacija svih segmenata društva izuzetno bitna.

Osim u Sisku akcija je provedena i u Petrinji, a Goran Pejnović, kontakt policajac Policijske postaje Petrinja, je tom prigodom naznačio kako ovom akcijom žele senzibilizirati javnost o problemu koji je prisutan, ne samo kod nas, nego i u svim sredinama, te je nastavio: „Ujedno i educiramo ljude da znaju što je obitelj, što čini obitelj, kako prepoznati nasilje u obitelji, kome se obratiti, kako pomoći onome tko trpi nasilje u obitelji, koje brojeve nazvati. Dijelimo i naše promotivne letke koji sadrže određeni edukativni sadržaj kojim se mogu upoznati o svim ovim činjenicama. Ova akcija se provodi baš radi toga da bi se mogao što bolje zaštititi onaj osjetljivi dio građanstva, a to su žene, pogotovo one koje trpe nasilje u obitelji bilo da je to psihičko, fizičko ili materijalno, znači u bilo kojem smislu, da možemo zaštititi tu ranjivu skupinu ljudi.“

Podsjetio je i na brojčane pokazatelje koji pokazuju kako je to još uvijek u nekakvom blagom porastu, ali za razliku od prijašnjih godina može se reći da je ipak u blažem padu. Međutim, najgora stvar u svemu tome je što najviše dolazi do toga da su to obitelji koje su već bile u tretmanu Centra za socijalnu skrb i policije.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

ko-je-autor-grafita-u-malom-jarkuKo je autor grafita u Malom Jarku?
MALI JARAK - Predsjednik Izvršnog odbora Samostalne demokratske srpske stranke Boro Rkman izrazio je danas razočaranje, te osudio ispisivanje grafita na...
godisnjice-u-grabovcuGodišnjice u Grabovcu
GRABOVAC BANSKI - U Grabovcu Banskom u subotu su obilježene 76. obljetnica prve oružane akcije banijskih partizana i 76. obljetnica grabovačke...
kostajnicka-kestenijada-uvrstena-na-kartu-okusi-europeKostajnička Kestenijada uvrštena na kartu „Okusi Europe“
HRVATSKA KOSTAJNICA - Europska komisija uvrstila je Kostajničku Kestenijadu na mapu „Okusi Europe“, kojom se promiču europski prehrambeni proizvodi i pića...
u-banskom-grabovcu-pobijeno-1-200-srbaU Banskom Grabovcu pobijeno 1.200 Srba
Posle stravičnog zločina u Pravoslavnoj crkvi u Glini, a među brojnim zločinima hrvatskih ustaških fašista počinjenim širom Banije, zločin u Grabovcu, od...

Društvo

kako-izbjeglice-mogu-do-sredstava-za-poljoprivreduKako izbjeglice mogu do sredstava za poljoprivredu?
BEOGRAD - Iako je Vlada Srbije putem Ministarstva bez portfelja zaduženog za regionalni razvoj još 18....
sanacija-groblja-u-lisicinamaSanacija groblja u Lisičinama
VOĆIN - Općina Voćin sanirat će pravoslavno groblje u nenastanjenom selu Lisičine u kojem je prošli...
tko-je-pucao-u-stjepana-radica-ili-kako-doci-do-hrvatskog-drzavljanstvaTko je pucao u Stjepana Radića ili kako doći do hrvatskog državljanstva?
TOPUSKO - Kada je Anđelija Zdjelar iz Crnog Potoka, kraj Topuskog, 27. siječnja 1964. godine dobila...

Novosti

proslava-oluje-bez-tompsonaProslava "Oluje" bez Tompsona
KNIN - Ovogodišnje obeležavanje "Oluje" proći će bez obraćanja predsednice Hrvatske Kolinde Grabar...
svet-ni-ne-zna-za-jasenovac-po-zverstvima-hrvatski-logor-bio-strasniji-od-ausvicaSvet ni ne zna za Jasenovac, po zverstvima hrvatski logor bio strašniji od Aušvica
Teško je poverovati da je čak i danas, krajem jula 2017. godine, Jasenovac prilično nepoznat u...
eichmann-iz-naseg-sokakaEichmann iz našeg sokaka
Srušio se mrtav Đuro Brodarac. Izdalo ga je srce – junačko, hrvatsko, generalsko i hadezeovsko...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

banijski info portal gif

Kultura

veljko-ostojic-vratice-se-danijelaVeljko Ostojić: Vratiće se Danijela
Vratiće se Danijela svome jatu da osluškuje talasepodno Karina,a srcu nađe lijeka   Otišla je...
izlozba-povodom-proslave-sedam-vekova-manastira-krupeIzložba povodom proslave sedam vekova manastira Krupe
NOVI SAD - „Sedam vekova manastira Krupe” – naziv je izložbe fotografija fotoreportera Darka Dozeta,...
zapisi-iz-gore-kad-se-povjesnicari-igraju-sa-historijom-1-petrovac-petrova-goraZapisi iz Gore: Kad se povjesničari igraju sa historijom (1) - Petrovac - Petrova Gora
Kad se popnete na Mali Petrovac (kota 512), vrh PETROVE GORE, osim historijskih iskopina, tragova...
dozetova-svedocanstva-o-manastiru-krupaDozetova svedočanstva o manastiru Krupa
NOVI SAD - Izložba radova fotoreportera “Večernjih novosti” Darka Dozeta, povodom 700 godina manastira...

Oluja

inicijativa-mladih-za-ljudska-prava-ispricajte-se-zrtvama-olujeInicijativa mladih za ljudska prava: Ispričajte se žrtvama Oluje
Drugu godinu zaredom Inicijativa mladih za ljudska prava uz podršku više od 400 građana traži od Vlade Republike Hrvatske da uputi ispriku svim žrtvama i...
zbog-godisnjice-oluje-promijenjen-termin-koncerta-marije-serifovic-u-banjaluciZbog godišnjice “Oluje” promijenjen termin koncerta Marije Šerifović u Banjaluci
BANJALUKA - Imajući u vidu da su se u pojedinim medijima pojavile veoma negativne reakcije u vezi sa najavljenim koncertom Marije Šerifović na tvrđavi...
strbac-na-dan-progona-srba-u-banjaluci-spektakl-godineŠtrbac: Na dan progona Srba, u Banjaluci „spektakl godine“
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je Srni da je neugodno iznenađen saznanjem da će na dan kada se...

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...