17 dani meda TOPUSKO - Na ovogodišnjim 17.Danima meda „Zlatna pčela“ u Topuskom, od ukupno 76 prijavljenih uzoraka, 16 odličja pripalo je petrinjskim pčelarima. Preciznije, petrinjski pčelari su ove godine osvojili jedno zlatno, 9 srebrnih i 6 brončanih odličja. Najviše odličja od petrinjskih pčelara osvojila je Marijana Radošević i to srebro za cvjetni, kestenov i med od metvice, kao i broncu za bagremov med.

„Baš ove godine i nije dobro kao prošle godine, prošle godine smo osvojili tri zlata i jedno srebro, čak je bila i zlatna pčela. Prošla godina je bila lošija paša, a inače tajna dobrog meda je da nema tajne. Pčelice odrade svoje, mi svoje“, rekla nam je uvodno Marijana Radošević i dodaje kako se teško baviti pčelarstvom.

„Sa pčelicama se mora znati raditi, treba biti uporan. Skup je ovo posao. To nije neki teški fizički rad, ali se stalno oko pčela mora raditi, i u proljeće i zimi kada one spavaju i odmaraju se, također se radi s njima. Uvijek ima posla tijekom cijele godine“, dodaje Radošević i ističe kako su kupci zadovoljni jer znaju kakvu kvalitetu meda imamo.

Slavko Kaurić, predsjednik Zajednice pčelarskih udruga Sisačko-moslavačke županije koja je i organizator ove manifestacije, je istaknuo kako Zajednica postoji već 10 godina, a danas imaju više od 600 pčelara koji djeluju u devet pčelarskih udruga na području naše županije.

„Ove godine imamo 15 štandova izlagača koji prodaju med te pčelinje proizvoda iz naše županije te imamo 40 štandova različite druge opreme. Što se tiče uzorkovanja na Agronomskom fakultetu, iz naše županije je poslano 76 uzoraka. Rezultati su doista uredni, nemamo niti jedan med koji je stavljen van konkurencije. Znači da možemo utvrditi da pčelari dosta dobro vode brigu kod vrcanja o zrelosti i higijeni što mi to zovemo dobrom pčelarskom praksom“, rekao je Kaurić i dodaje kako je ovogodišnji dobitnik „Zlatne pčele“ Ivan Pavlović iz Siska koji je osim diplome i simbolične nagrade osvojio i pehar za najbolji med od metvice i amfore.

„Mislim da ovog trenutka taj med od metvice je bitan za istaknuti od Ivana Pavlovića koji je pčelario i taj med je ubrao na području Lonjskog polja. S tim medom je Ivan Pavlović čak na međunarodnom ocjenjivanju u Osijeku osvojio zlato. Znači da je to kvalitetan med da je i u takvoj konkurenciji u Osijeku osvojio prvo mjesto“, zaključio je Kaurić.

Anita Sinjeri Ibrišević, zamjenica sisačko-moslavačkog župana Ive Žinića, koji je ujedno i pokrovitelj ove manifestacije, je istaknula kako ju veseli što su 17.Dani meda okupili ove godine još više izlagača nego lani.

„To pokazuje koliko su pčelari i medari vrijedni ljudi, koliko rade na svojoj promociji i na stjecanju novih iskustava i znanja jer ovo današnji i sutrašnji Dani meda nisu samo ovdje da se oni prikažu, pokažu što rade, već i da steknu nova iskustva, znanja jer ovo je i stručno znanstveni skup na kojeg dolaze najkvalitetniji predavači iz Hrvatske i inozemstva koji će našim pčelarima prenijeti ono najnovije što se tiče bolesti u pčelarstvu, što se tiče tehnologije i što se tiče novih zakonskih regulativa“, rekla je Sinjeri Ibrišević i dodaje kako će Sisačko-moslavačka županija uvijek stati iza svojih medara.

„Prepoznajemo njihov rad i trud, njihovo zalaganje. Sisačko-moslavačka županija je uložila 120 tisuća kuna u pčelarstvo i medarstvo, pokrovitelji smo ove manifestacije i uvijek ćemo ih pratiti što se tiče pokroviteljstava, potpore i različitih stručnih pomaganja prilikom lobiranja u rješavanju njihovih problema“, zaključila je Sinjeri Ibrišević.

Od ostalih petrinjskih pčelara i medara spomenut ćemo kako je Mato Dadić osvojio tri odličja, i to zlato za cvjetni med, broncu za bagremov med kao i srebro za kestenov med. Hrvoje Cvitaš je osvojio tri srebra za cvjetni i kestenov med. Dragica Marinković je osvojila broncu za cvjetni med, te dva srebra, jedno za kestenov med i drugo za med od metvice. Tri brončana odličja osvojio je i Stevan Vasić i to za cvjetni, bagremov i kestenov med.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...
uspomene-djeda-radeUspomene djeda Rade
DVOR NA UNI - Nedaleko Dvora, u Ćorama, prva naseljena kuća s desne strane je ona Rade Savića. Kada dolazite u selo Ćore, djeda Radu obavezno ćete zateći...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

linta-nalozi-za-privodjenje-76-srba-iz-bjelovarskog-kraja-su-nastavak-lova-na-protjerane-srbeLinta: Nalozi za privođenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja su nastavak lova na protjerane Srbe
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odluka hrvatskog pravosuđa da...
strbac-kad-god-hoce-da-zaplase-srbe-hrvati-otvore-ladice-sa-ratnim-zlocinimaŠtrbac: Kad god hoće da zaplaše Srbe, Hrvati otvore ladice sa ratnim zločinima
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac ocijenio je da Hrvatska...
vecernje-novosti-dat-spisak-za-hapsenje-76-srba-iz-bjelovarskog-krajaVečernje Novosti: Dat spisak za hapšenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja
BJELOVAR - Rajko Aničić (58) iz sela Đulovca kod Bjelovara, koga su vlasti BiH izručile Hrvatskoj na dan...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

prividi-2Prividi (2)
Mora i noćnica I ovo su rod vještica. Mora i noćnica razlikuju se u tome: mora se, sasne, djecu malu, a...
banijac-milan-pribicevic-inspiracija-americkoj-umetniciBanijac Milan Pribićević inspiracija američkoj umetnici
BEOGRAD - U Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu u toku je izložba "Srbija, rat i plakat...
veljko-ostojic-uspomene-nekeVeljko Ostojić: Uspomene neke
Bio sam u rodnom krajuNašao sam kuću staru,Banijaca nema višePo svijetu se raselišeOj Banijo tebi...
kuca-kulture-u-bjelovaruKuća kulture u Bjelovaru
BJELOVAR - U Bjelovaru je otvorena Kuća kulture srpske zajednice grada Bjelovara i...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

dss-poziva-sve-glasace-da-izadju-na-lokalne-izbore-u-drugom-kruguDSS poziva sve glasače da izađu na lokalne izbore u drugom krugu
ZAGREB - Zbog interesa srpske zajednice i odgovornosti prema srpskom narodu Demokratski savez Srba je pozvao sve glasače da izađu na lokalne izbore u...
sdss-dvor-uspjeh-za-vijece-i-nacelnika-veliki-podbacaj-za-dozupanaSDSS Dvor: Uspjeh za vijeće i načelnika, veliki podbačaj za dožupana
DVOR NA UNI - Izvršni odbor Općinske organizacije SDSS-a Dvor sinoć je analizirao izborni rezultat za načelnika općine, općinsko vijeće i zamjenika...
sdss-nije-istina-da-smo-organizovali-i-placali-ljude-da-dodju-glasati-iz-srbijeSDSS: Nije istina da smo organizovali i plaćali ljude da dođu glasati iz Srbije
SISAK - SDSS se danas u popodnevnim satima oglasio o medijskim navodima o tome kako su iz te stranke organizovali prijevoz te platili građane iz Srbije da...