17 dani meda TOPUSKO - Na ovogodišnjim 17.Danima meda „Zlatna pčela“ u Topuskom, od ukupno 76 prijavljenih uzoraka, 16 odličja pripalo je petrinjskim pčelarima. Preciznije, petrinjski pčelari su ove godine osvojili jedno zlatno, 9 srebrnih i 6 brončanih odličja. Najviše odličja od petrinjskih pčelara osvojila je Marijana Radošević i to srebro za cvjetni, kestenov i med od metvice, kao i broncu za bagremov med.

„Baš ove godine i nije dobro kao prošle godine, prošle godine smo osvojili tri zlata i jedno srebro, čak je bila i zlatna pčela. Prošla godina je bila lošija paša, a inače tajna dobrog meda je da nema tajne. Pčelice odrade svoje, mi svoje“, rekla nam je uvodno Marijana Radošević i dodaje kako se teško baviti pčelarstvom.

„Sa pčelicama se mora znati raditi, treba biti uporan. Skup je ovo posao. To nije neki teški fizički rad, ali se stalno oko pčela mora raditi, i u proljeće i zimi kada one spavaju i odmaraju se, također se radi s njima. Uvijek ima posla tijekom cijele godine“, dodaje Radošević i ističe kako su kupci zadovoljni jer znaju kakvu kvalitetu meda imamo.

Slavko Kaurić, predsjednik Zajednice pčelarskih udruga Sisačko-moslavačke županije koja je i organizator ove manifestacije, je istaknuo kako Zajednica postoji već 10 godina, a danas imaju više od 600 pčelara koji djeluju u devet pčelarskih udruga na području naše županije.

„Ove godine imamo 15 štandova izlagača koji prodaju med te pčelinje proizvoda iz naše županije te imamo 40 štandova različite druge opreme. Što se tiče uzorkovanja na Agronomskom fakultetu, iz naše županije je poslano 76 uzoraka. Rezultati su doista uredni, nemamo niti jedan med koji je stavljen van konkurencije. Znači da možemo utvrditi da pčelari dosta dobro vode brigu kod vrcanja o zrelosti i higijeni što mi to zovemo dobrom pčelarskom praksom“, rekao je Kaurić i dodaje kako je ovogodišnji dobitnik „Zlatne pčele“ Ivan Pavlović iz Siska koji je osim diplome i simbolične nagrade osvojio i pehar za najbolji med od metvice i amfore.

„Mislim da ovog trenutka taj med od metvice je bitan za istaknuti od Ivana Pavlovića koji je pčelario i taj med je ubrao na području Lonjskog polja. S tim medom je Ivan Pavlović čak na međunarodnom ocjenjivanju u Osijeku osvojio zlato. Znači da je to kvalitetan med da je i u takvoj konkurenciji u Osijeku osvojio prvo mjesto“, zaključio je Kaurić.

Anita Sinjeri Ibrišević, zamjenica sisačko-moslavačkog župana Ive Žinića, koji je ujedno i pokrovitelj ove manifestacije, je istaknula kako ju veseli što su 17.Dani meda okupili ove godine još više izlagača nego lani.

„To pokazuje koliko su pčelari i medari vrijedni ljudi, koliko rade na svojoj promociji i na stjecanju novih iskustava i znanja jer ovo današnji i sutrašnji Dani meda nisu samo ovdje da se oni prikažu, pokažu što rade, već i da steknu nova iskustva, znanja jer ovo je i stručno znanstveni skup na kojeg dolaze najkvalitetniji predavači iz Hrvatske i inozemstva koji će našim pčelarima prenijeti ono najnovije što se tiče bolesti u pčelarstvu, što se tiče tehnologije i što se tiče novih zakonskih regulativa“, rekla je Sinjeri Ibrišević i dodaje kako će Sisačko-moslavačka županija uvijek stati iza svojih medara.

„Prepoznajemo njihov rad i trud, njihovo zalaganje. Sisačko-moslavačka županija je uložila 120 tisuća kuna u pčelarstvo i medarstvo, pokrovitelji smo ove manifestacije i uvijek ćemo ih pratiti što se tiče pokroviteljstava, potpore i različitih stručnih pomaganja prilikom lobiranja u rješavanju njihovih problema“, zaključila je Sinjeri Ibrišević.

Od ostalih petrinjskih pčelara i medara spomenut ćemo kako je Mato Dadić osvojio tri odličja, i to zlato za cvjetni med, broncu za bagremov med kao i srebro za kestenov med. Hrvoje Cvitaš je osvojio tri srebra za cvjetni i kestenov med. Dragica Marinković je osvojila broncu za cvjetni med, te dva srebra, jedno za kestenov med i drugo za med od metvice. Tri brončana odličja osvojio je i Stevan Vasić i to za cvjetni, bagremov i kestenov med.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

sdss-na-antifasistickoj-manifestaciji-u-banskom-grabovcuSDSS na antifašističkoj manifestaciji u Banskom Grabovcu
BANSKI GRABOVAC - Predstavnici Samostalne demokratske srpske stranke na čelu sa predsjednikom Izvršnog odbora Borom Rkmanom, te brojni članovi i...
pozar-u-pogonu-furnira-i-parketa-u-petrinjiPožar u pogonu furnira i parketa u Petrinji
PETRINJA - U Proizvodnom pogonu furnira i parketa tvrtke „NIL-Ž“ d.o.o. u Sisačkoj ulici 116 u Petrinji, u prostorima bivše Ciglane, u petak, 21....
baka-anine-102-godineBaka Anine 102 godine
SISAK - Ana Svrabić, najstarija korisnica Doma za starije i nemoćne osobe Sisak, danas je proslavila svoj rođendan. Netko bi mogao reći, pa što? Svaki...
uspjesna-potraga-za-nestalim-djurom-medicem-iz-samarickih-brdjanaUspješna potraga za nestalim Đurom Medićem iz Šamaričkih Brđana
DVOR NA UNI - Hrvatska gorska služba spasavanja (HGSS) objavila je danas da je u ponedjeljak 17.06.2017. godine u popodnevnim satima preko županijskog...

Društvo

volonteri-uredili-selo-branesciVolonteri uredili selo Branešci
BRANEŠCI - Radnom akcijom na uređenju prostora oko zvonika i nekadašnjeg mjesta otkupa mlijeka u...
odrzan-narodni-zbor-u-sumi-abez-pored-vrginmostaOdržan narodni zbor u šumi Abez pored Vrginmosta
VRGINMOST - Uz prisustvo velikog broja građana, u šumi Abez pored Vrginmosta, u nedjelju je održan...
plitvica-selo-turizam-bez-vodovoda-i-kanalizacijePlitvica Selo: Turizam bez vodovoda i kanalizacije
PLITVICE - Posljednjih godinu dana, Plitvica Selo se često nalazi u udarnim vijestima nacionalnih...

Novosti

strbac-da-li-ce-pravda-za-pavla-pantica-biti-spora-ali-dostiznaŠtrbac: Da li će pravda za Pavla Pantića biti spora, ali dostižna
BEOGRAD - Nedavno je Vrhovni sud Hrvatske ukinuo prvostepenu presudu kapetanu bojnog broda Pavlu Pantiću...
linta-razgovor-bobetka-u-policiji-u-vezi-zlocina-u-sisku-nastavak-ruganja-srpskim-zrtvamaLinta: Razgovor Bobetka u policiji u vezi zločina u Sisku nastavak ruganja srpskim žrtvama
BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da odlazak hrvatskog generala...
sin-janka-bobetka-ispitan-zbog-ratnog-zlocina-u-siskuSin Janka Bobetka ispitan zbog ratnog zločina u Sisku
SISAK - Zbog istrage o ratnim zločinima u Sisku, u policijskoj stanici je ispitan Ivan Bobetko, sin...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Najave

banijski info portal gif

Kultura

nikola-korica-kuce-se-nase-doselise-a-mi-ostasmo-tamoNikola Korica: "Kuće se naše doseliše, a mi ostasmo tamo"
Znam jedno samo:KUĆE SE NAŠE DOSELIŠE,A MI OSTASMO TAMO,PA PO ZGARIŠTIMAKAO DUŠE MRTVIH UOČI...
proslava-svestenomucenika-save-gornjokarlovackogProslava sveštenomučenika Save gornjokarlovačkog
KARLOVAC - U ponedeljak 17. jula tekuće godine, u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja Mirlikijskog u...
kordunaski-biseri-sarena-krmacicaKordunaški biseri: Šarena krmačica
Dal je neko babu nagovorio, il je ona sama procjenila da su šareni krmci bolji od bijelih, neće se...
veljko-ostojic-zirovacVeljko Ostojić: Žirovac
Sjećam se jednog velikog sela, sjećam se njegovih prela,sjećam se ljudi i običaja,sjećam se svoga...

Oluja

zbog-godisnjice-oluje-promijenjen-termin-koncerta-marije-serifovic-u-banjaluciZbog godišnjice “Oluje” promijenjen termin koncerta Marije Šerifović u Banjaluci
BANJALUKA - Imajući u vidu da su se u pojedinim medijima pojavile veoma negativne reakcije u vezi sa najavljenim koncertom Marije Šerifović na tvrđavi...
strbac-na-dan-progona-srba-u-banjaluci-spektakl-godineŠtrbac: Na dan progona Srba, u Banjaluci „spektakl godine“
BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je Srni da je neugodno iznenađen saznanjem da će na dan kada se...
uskoro-izvjestaj-o-otetoj-i-unistenoj-imovinih-izbjeglih-srbaUskoro izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba
BEOGRAD - Izvještaj o otetoj i uništenoj imovinih izbjeglih Srba iz Hrvatske, BiH i Slovenije trebalo bi da bude završen u narednih mjesec dana, izjavio...

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...