Djeca u manastiru sv. Nikole ORAHOVICA - U okviru projekta Učimo srpski jezik i kulturu u našim školama kojeg provodi Vijeće srpske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije pedesetero djece s područja Garešnice, Dežanovca, Pakraca i Daruvara posjetilo je u nedjelju manastir svetog Nikole kod Orahovice.

Cilj posjete je bio upoznati mlade članove srpske zajednice s pomenutog područja s najstarijim i najznačajnijim primjerom srpske pravoslavne kulturne baštine u Slavoniji, manastirom svetog Nikole kod Orahovice. U manastiru su djeca saznala više o monaškom životu, životu i ponašanju u manastiru, dugoj i bogatoj istoriji manastira, duhovnim vrednostima koji se vjekovima njeguju, obišla crkvu i konake manastira te u direktnom kontaktu s monasima unaprijedila svoja znanja.

Projekt ‘Učimo srpski jezik i kulturu u našim škola’ finansiran je sredstvima Vlade Republike Srbije, odnosno Ministarstva spoljnih poslova kroz program Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, a provodi ga Vijeće srpske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije u saradnju s lokalnim Prosvjetama i Vijećima srpske nacionalne manjine. Projekt je osmišljen u saradnji s pakračkim Vijećem srpske nacionalne manjine i predsjednikom VSNM Grada Pakraca Nikolom Ivanovićem, a na osnovu tamošnjih pozitivnih iskustava u pogledu manjinskog obrazovanja. Ciljevi projekta su informirati i motivirati roditelje i učenike prema uključivanju u oblike manjinskog obrazovanja, odnosno dodatnu nastavu na srpskom jeziku i pismu i pravoslavnog vjeronauka. Kao dio ovog projekta, organizirati će se Zimska škola srpskog jezika i kulture u SRC Kukavica.
– Manastir Orahovica je duhovno središte Srba zapadne Slavonije, koji od sredine 16. vijeka čuva nacionalni i vjerski identiteta Srba zapadne Slavonije. Posjeta djece manastiru je važna jer potiče održivost kako manastira tako i srpske zajednice. Ovaj projekt koji provodi Vijeće uz podršku Vlade Srbije i Bjelovarsko-bilogorske županije važan je alat za očuvanje nacionalnog i vjerskog identiteta – istaknuo je Darko Karanović, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije.

– Važnost ovog posjeta manastiru Orahovica kao i zimske škole učenja srpskog jezika i kulture u našim školama je da izazove dodatni interes o kulturi i jeziku našeg naroda kao i o očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta. Županija Bjelovarsko bilogorska je partner u ovom projektu jer smatra da je potrebno u što više škola na području županije iskoristiti zakonsko pravo i mogućnost koja se pruža u obrazovnom sustavu RH, kako za pripadnike srpske nacionalne manjine tako i za pripadnike svih nacionalnih zajednica – rekao je predstavljajući srpsku zajednicu županije Saša Lukić, zamjenik župana Bjelovarsko–bilogorske županije.

Prvi pomen ovog manastira pod nazivom Remeta potiču iz kraja 16. vijeka. Saborni hram manastira posvećen je svetom Nikoli koji je podignut na mjestu starije crkve brvnare. U prošlosti manastir je bio značajan prepisivački centar. U vrijeme obnovljenja Pećke patrijaršije, 1557. godine, za patrijarha Makarija Sokolovića, u manastiru Orahovici je sjedište Požeške mitropolije, prvog srpskog pravoslavnog vladičanstva na području Slavonije.

Pri povlačenju krajem 17. vijeka Turci su zapalili manastir i okolna srpska sela. Nedugo poslije toga na ruševine svetonikolajevskog manastira dolaze kaluđeri iz manastira Liplje i Stuplje iz Bosne koji ga obnavljaju. Značajan doprinos u oživljavanju manastira dao je veliki srpski patrijarh Arsenije Čarnojević, koji je posjetio ovaj manastir 1693. godine. Manastir je nekoliko puta napuštan i obnavljan a najnoviji primjer je i ovogodišnje ponovno oživljavanje manastira dolaskom monaha, te i ova posjeta djece s područja Bjelovarsko-bilogorske županije daje doprinos daljnjem oživljavanju manastira.

Dva velika sabora održavaju se svake godine u manastiru Orahovici, na dan Prenosa moštiju svetitelja Nikolaja (22. maja), i na Preobraženje (19. avgusta). U manastiru se i danas čuvaju mošti svete Anastasije.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

petar-ladjevic-petrinja-je-bila-sretno-mjesto-za-odrastanjePetar Lađević: Petrinja je bila sretno mjesto za odrastanje
U okviru projekta pod nazivom “Petrinjci u dijaspori”,  "PS Portal" donosi razgovore sa Petrinjcima koji više ne žive u Petrinji, a cilj je čuti...
ljetno-kino-u-hrvatskoj-kostajniciLjetno kino u Hrvatskoj Kostajnici
HRVATSKA KOSTAJNICA - Naime, nema grada u Hrvatskoj koji nije ove godine priredio svojim građanima ljetnu razonodu u obliku vizualne umjetnosti. Stoga su...
vozila-sa-3-26-promila-alkohola-u-krviVozila sa 3,26 promila alkohola u krvi!
PETRINJA - Juče je oko 9 sati i 5 minuta u Sisačkoj ulici u Petrinji zaustavljen je osobni automobil sisačkih registracija kojim je prije stjecanja prava...
slava-kola-srpskih-sestara-parohije-kostajnickeSlava kola srpskih sestara parohije kostajničke
HRVATSKA KOSTAJNICA - U subotu 12. avgusta 2017.god. „kolo srpskih sestara“ parohije kostajničke već treću godinu zaredom proslavilo je svoju zaštitnicu...

Društvo

protiv-aveti-proslostiProtiv aveti prošlosti
KRNJAK - U Mjesnom odboru Gornji Skrad u općini Krnjak obilježena je 76. godišnjice formiranja Drugog...
kako-smo-oslobodili-bovicKako smo oslobodili Bović
BOVIĆ - U Mjesnom odboru Bović, koji se nalazi u sastavu općine Vrginmost, prošle subotu je obilježena...
sjecanje-na-ljeto-1942-u-slobostiniSjećanje na ljeto 1942. u Sloboštini
SLOBOŠTINA - U zapadnoslavonskom selu Sloboština, u općini Brestovac, održana je komemoracija za 1368...

Novosti

naucni-skup-hrvatsko-srpski-odnosiNaučni skup "Hrvatsko - srpski odnosi"
GOLUBIĆ - I ove godine, deseti put za redom, organizira se međunarodni znanstveni skup u Golubiću kraj...
sad-velicanje-ustastva-i-antisrpska-osecanja-u-hrvatskojSAD: Veličanje ustaštva i antisrpska osećanja u Hrvatskoj
VAŠINGTON - U novom izveštaju o verskim slobodama, SAD su upozorile na veličanje Nezavisne Države...
odgadja-se-primjena-poreza-na-nekretnineOdgađa se primjena poreza na nekretnine
ZAGREB - Premijer Andrej Plenković u razgovoru za HRT rekao je kako u ovom trenutku u vladajućoj...

Pretraga sajta

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

banijski info portal gif

Kultura

visedecenijsko-razbijanje-predrasuda-o-ojkaci-na-dragotinjskim-vecerimaVišedecenijsko razbijanje predrasuda o Ojkači na "Dragotinjskim večerima"
PRIJEDOR - U sastavu "Kulturnog ljeta u Prijedoru" ove subote naveče svojom besjedom pjesnik Nenad...
proslava-preobrazenja-u-manastiru-krkaProslava Preobraženja u manastiru Krka
KNIN - Srpska pravoslavna crkva obeležava praznik posvećen Preobraženju Gospodnjem. Svetim liturgijama...
predstavljen-13-zbornik-radova-gradjanski-rat-u-hrvatskoj-1991-1995-godinePredstavljen 13. zbornik radova „Građanski rat u Hrvatskoj 1991-1995. godine“
BEOGRAD - U izdanju Udruženja Srba iz Hrvatske i Srpskog kulturnog društva Zora izašla je 13....
mladi-iz-srbije-na-kordunuMladi iz Srbije na Kordunu
BEOGRAD - "Zavičajni klub Kordunaša" i ove godine ( 8-mi put za redom) kroz svoj projekat „SAVA MRKALj –...

Oluja

proces-tihog-egzodusa-srba-iz-hrvatskeProces tihog egzodusa Srba iz Hrvatske
Ako sledeće godine stupi na snagu porez na nekretnine prema kojem će vlasnici kuća ili stanova u kojima ne žive plaćati skoro tri puta skuplju taksu,...
pored-svih-tih-ustasa-i-cetnika-sto-ce-nam-dva-dzentlmenaPored svih tih ustaša i četnika, što će nam dva džentlmena?
Kad se srpski pukovnik Čedo Bulat predao hrvatskom generalu Petru Stipetiću, bio je to možda najbolji trenutak prošlog rata, i ne samo jer je tada, 8....
oprostaj-od-jedne-licke-bakeOproštaj od jedne ličke bake
- Šta piše ovdje?- Ne znam, dijete moje, ja ne znam čitati.- A zašto, baba?- Nijesam išla u školu zbog rata.- Hoće li tako biti i sa mnom?- Ma, neće –...

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...