brankovi dani vukovar VUKOVAR - Pored hrama Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi u Vukovaru u nedelju, 2. oktobra, otvorena je jubilarna deseta kulturno-duhovna manifestacija Brankovi dani u Vukovaru, koju je još 2007. godine ustanovio nedavno preminuli sveštenik protojerej-stavrofor Jovan Radivojević. Manifestacija je posvećena srpskom pesniku epohe romantizma Branku Radičeviću koji je za života često dolazio na Dobru vodu.

Ovogodišnji Brankovi dani su započeli besedom o Branku Radičeviću koju je kazivao jerej Vukašin Cvetojević, starešina hrama Prepodobne matere Paraskeve. Program je otvorio Uroš Antić, učenik vukovarske Osnovne škole Dragutin Tadijanović recitacijom „Pomen ocu Jovanu“ koju je napisao prijatelj oca Jovana, Milan Čorak iz Vukovara. Plesnim i dramsko-recitatorskim tačkama predstavila su se deca iz Dečjeg vrtića Vukovar 2 i nižih razreda Osnovne škole Dragutin Tadijanović.

– Učenici Osnovne škole Dragutin Tadijanović iz Vukovara svake godine učestvuju u programu povodom održavanja Brankovih dana, od samog osnivanja manifestacije pa sve do današnjeg dana. Zajedno sa ocem Jovanom mi smo i osmislili ovu manifestaciju, budući da je otac Jovan bio sveštenik naše škole. Tako smo započeli sa radom na negovanju tradicije i čuvanju uspomene na život i delo Branka Radičevića koji je višestruko vezan za Vukovar, odnosno za prostor oko Svete Petke. Naši učenici učestvuju na integrisanom danu u okviru Brankovih dana zajedno sa učenicima iz drugih škola. Deca rade podeljena u grupe prema svojim sposobnostima i nakon 3–4 školska sata imaju prezentaciju svojih radova. Deci je najzanimljivije druženje sa drugim učenicima, jer nemaju često takve prilike, a na ovaj način im je omogućeno da razmenjuju svoja iskustva. Oni znaju osnovne stvari o životu i delu Branka Radičevića, a svake godine novim đacima prvacima pripremimo nešto zanimljivo o Branku tako da imaju viziju o ovoj manifestaciji koju će tradicionalno negovati do kraja osmog razreda – rekla je za P-portal učiteljica Osnovne škole Dragutin Tadijanović Jelica Atanacković.

I ove godine je raspisan literarni konkurs za nagradu „Ružica Radičević“, na kojem pravo učešća imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tema je slobodna, a najbolji radovi će biti nagrađeni po završetku manifestacije.

Predsednik Organizacionog odbora manifestacije jerej Vukašin Cvetojević ne skriva da je prilikom organizacije ove manifestacije imao tremu.

– Sada kada je prošao prvi dan programa, radostan sam i presrećan što su ljudi prepoznali naš trud i odazvali se pozivu da nastavimo sa ovom manifestacijom, koja je retka, nesvakidašnja i u svakom smislu posebna na ovim prostorima. Celi današnji dan govorimo o radosti, iako je ta radost prožeta izvesnom tugom zbog toga što više nema onoga koji je tu manifestaciju ustrojio, ali na nama je zadatak i obaveza da nastavimo dalje. Kao neko ko je bio blizak sa ocem Jovanom, mogu odgovorno da tvrdim da bi on želeo da se mi radujemo, a ne da tugujemo – ističe Cvetković.

Ovogodišnji Brankovi dani će se od prethodnih razlikovati konceptualno. Do sada su bili mešovitog sadržaja, a ove godine će svaki dan manifestacije imati određenu temu. Prvi dan uspešno prošao s temom dečje radosti.

Cvetojević, govoreći o ocu Jovanu, utemeljitelju ove manifestacije, ističe njegovu sličnost sa Brankom Radičevićem –obojica su živeli kratko, a iza sebe ostavili mnogo, a njihova su dela svevremena. Otac Jovan Radivojević je planirao da izda knjigu o Brankovim danima i godinama je pisao beleške o svim događanjima u okviru manifestacije.

– Planirali smo napraviti retrospektivu prethodnih deset godina, ali zbog nedostatka vremena nismo to uspeli realizovati ove godine. Odaziv publike i učesnika je značajan pokazatelj da smo na dobrom putu i ja se nadam da ćemo uspeti i knjigu koju je započeo otac Jovan da dovršimo i da će to biti monografija njemu u spomen, kao jedan mali omaž – otkrio je Cvetojević.

Za sledeće programske dane manifestacije predviđeno je da se 4. oktobra održi integrisani radni dan za učenike osnovnih škola, a 9. oktobra veče pesama i igara na temu „Tambur, tambur i sitna tamburice“ u kojem će učestvovati vrtićka deca, pevačka grupa „Koreni“ iz Borova i KUD „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Bijelog Brda. Svečano zatvaranje manifestacije i nastupi VSPD „Javor“ iz Vukovara, recitatora vukovarske Gimnazije te hora „Prepodobni Rafailo Banatski“ iz Zrenjanina planirano je za 16. oktobar.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

paroh-umicevic-pozvao-pomozimo-skolarcima-s-nabavom-skolskog-priboraParoh Umićević pozvao: "Pomozimo školarcima s nabavom školskog pribora!“
PETRINJA - Pravoslavni svećenik petrinjske parohije Saša Umićević još jednom je pokrenuo akciju sakupljanja pomoći za one kojima je ona potrebna. Navikli...
kako-su-rusili-zajednicuKako su rušili zajednicu
GLINA - Masovna ustaška ubijanja Srba u glinskoj pravoslavnoj crkvi, koja su praćena uništavanjem svih tragova srpskog postojanja u Glini, njihove duhovne...
obiljezavanje-godisnjice-stradanja-capraskih-srbaObilježavanje godišnjice stradanja capraških Srba
BEOGRAD - Predstavnici "Zavičajnog udruženja Banijaca" položili su vijenac i zapalili svijeće na spomen obilježju u Kaluđerici za sve capraške žrtve....
godisnjica-zlocina-nad-capraskim-srbimaGodišnjica zločina nad capraškim Srbima
BEOGRAD - U Sisku i okolnim mjestima, u ljeto i jesen 1991. godine, likvidirano je, prema Veritasovim podacima, najmanje 118 lica srpske nacionalnosti, od...

Društvo

protiv-aveti-proslostiProtiv aveti prošlosti
KRNJAK - U Mjesnom odboru Gornji Skrad u općini Krnjak obilježena je 76. godišnjice formiranja Drugog...
kako-smo-oslobodili-bovicKako smo oslobodili Bović
BOVIĆ - U Mjesnom odboru Bović, koji se nalazi u sastavu općine Vrginmost, prošle subotu je obilježena...
sjecanje-na-ljeto-1942-u-slobostiniSjećanje na ljeto 1942. u Sloboštini
SLOBOŠTINA - U zapadnoslavonskom selu Sloboština, u općini Brestovac, održana je komemoracija za 1368...

Novosti

godisnjica-nestanka-novinara-djure-slavuja-i-ranka-perenicaGodišnjica nestanka novinara Đure Slavuja i Ranka Perenića
ORAHOVAC - Danas se navršava 19 godina od nestanka novinara "Radio Prištine" Đure Slavuja i Ranka...
naucni-skup-hrvatsko-srpski-odnosiNaučni skup "Hrvatsko - srpski odnosi"
GOLUBIĆ - I ove godine, deseti put za redom, organizira se međunarodni znanstveni skup u Golubiću kraj...
sad-velicanje-ustastva-i-antisrpska-osecanja-u-hrvatskojSAD: Veličanje ustaštva i antisrpska osećanja u Hrvatskoj
VAŠINGTON - U novom izveštaju o verskim slobodama, SAD su upozorile na veličanje Nezavisne Države...

Kultura

preobrazenje-kao-ohrabrenjePreobraženje kao ohrabrenje
Na praznik Preobraženja Gospodnjeg, kao što to vjekovna tradicija nalaže, veliki broj pravoslavnih...
proglaseni-ovogodisnji-laureati-nagrade-strazilovoProglašeni ovogodišnji laureati nagrade "Stražilovo"
SREMSKI KARLOVCI - U susret 46. Brankovom kolu, žiri ove pesničke institucije, u sastavu: Nenad...
grad-split-ugostio-clanove-udruzenja-srba-iz-hrvatske-nikola-tesla-iz-kragujevcaGrad Split ugostio članove Udruženja Srba iz Hrvatske “Nikola Tesla” iz Kragujevca
SPLIT - SKD “Prosvjeta” pododbor Split u suradnji s Vijećem srpske nacionalne manjine grada Splita 17....
visedecenijsko-razbijanje-predrasuda-o-ojkaci-na-dragotinjskim-vecerimaVišedecenijsko razbijanje predrasuda o Ojkači na "Dragotinjskim večerima"
PRIJEDOR - U sastavu "Kulturnog ljeta u Prijedoru" ove subote naveče svojom besjedom pjesnik Nenad...

Oluja

bogdan-rkman-pravo-na-tugovanjeBogdan Rkman: Pravo na tugovanje
Kako ocjenjujete ovogodišnje obilježavanje godišnjice Oluje?Da je bilo mirnije, jeste. Da je incidenata bilo, jeste. Ove godine u Kninu ritualno nije...
proces-tihog-egzodusa-srba-iz-hrvatskeProces tihog egzodusa Srba iz Hrvatske
Ako sledeće godine stupi na snagu porez na nekretnine prema kojem će vlasnici kuća ili stanova u kojima ne žive plaćati skoro tri puta skuplju taksu,...
pored-svih-tih-ustasa-i-cetnika-sto-ce-nam-dva-dzentlmenaPored svih tih ustaša i četnika, što će nam dva džentlmena?
Kad se srpski pukovnik Čedo Bulat predao hrvatskom generalu Petru Stipetiću, bio je to možda najbolji trenutak prošlog rata, i ne samo jer je tada, 8....

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...