brankovi dani vukovar VUKOVAR - Pored hrama Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi u Vukovaru u nedelju, 2. oktobra, otvorena je jubilarna deseta kulturno-duhovna manifestacija Brankovi dani u Vukovaru, koju je još 2007. godine ustanovio nedavno preminuli sveštenik protojerej-stavrofor Jovan Radivojević. Manifestacija je posvećena srpskom pesniku epohe romantizma Branku Radičeviću koji je za života često dolazio na Dobru vodu.

Ovogodišnji Brankovi dani su započeli besedom o Branku Radičeviću koju je kazivao jerej Vukašin Cvetojević, starešina hrama Prepodobne matere Paraskeve. Program je otvorio Uroš Antić, učenik vukovarske Osnovne škole Dragutin Tadijanović recitacijom „Pomen ocu Jovanu“ koju je napisao prijatelj oca Jovana, Milan Čorak iz Vukovara. Plesnim i dramsko-recitatorskim tačkama predstavila su se deca iz Dečjeg vrtića Vukovar 2 i nižih razreda Osnovne škole Dragutin Tadijanović.

– Učenici Osnovne škole Dragutin Tadijanović iz Vukovara svake godine učestvuju u programu povodom održavanja Brankovih dana, od samog osnivanja manifestacije pa sve do današnjeg dana. Zajedno sa ocem Jovanom mi smo i osmislili ovu manifestaciju, budući da je otac Jovan bio sveštenik naše škole. Tako smo započeli sa radom na negovanju tradicije i čuvanju uspomene na život i delo Branka Radičevića koji je višestruko vezan za Vukovar, odnosno za prostor oko Svete Petke. Naši učenici učestvuju na integrisanom danu u okviru Brankovih dana zajedno sa učenicima iz drugih škola. Deca rade podeljena u grupe prema svojim sposobnostima i nakon 3–4 školska sata imaju prezentaciju svojih radova. Deci je najzanimljivije druženje sa drugim učenicima, jer nemaju često takve prilike, a na ovaj način im je omogućeno da razmenjuju svoja iskustva. Oni znaju osnovne stvari o životu i delu Branka Radičevića, a svake godine novim đacima prvacima pripremimo nešto zanimljivo o Branku tako da imaju viziju o ovoj manifestaciji koju će tradicionalno negovati do kraja osmog razreda – rekla je za P-portal učiteljica Osnovne škole Dragutin Tadijanović Jelica Atanacković.

I ove godine je raspisan literarni konkurs za nagradu „Ružica Radičević“, na kojem pravo učešća imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tema je slobodna, a najbolji radovi će biti nagrađeni po završetku manifestacije.

Predsednik Organizacionog odbora manifestacije jerej Vukašin Cvetojević ne skriva da je prilikom organizacije ove manifestacije imao tremu.

– Sada kada je prošao prvi dan programa, radostan sam i presrećan što su ljudi prepoznali naš trud i odazvali se pozivu da nastavimo sa ovom manifestacijom, koja je retka, nesvakidašnja i u svakom smislu posebna na ovim prostorima. Celi današnji dan govorimo o radosti, iako je ta radost prožeta izvesnom tugom zbog toga što više nema onoga koji je tu manifestaciju ustrojio, ali na nama je zadatak i obaveza da nastavimo dalje. Kao neko ko je bio blizak sa ocem Jovanom, mogu odgovorno da tvrdim da bi on želeo da se mi radujemo, a ne da tugujemo – ističe Cvetković.

Ovogodišnji Brankovi dani će se od prethodnih razlikovati konceptualno. Do sada su bili mešovitog sadržaja, a ove godine će svaki dan manifestacije imati određenu temu. Prvi dan uspešno prošao s temom dečje radosti.

Cvetojević, govoreći o ocu Jovanu, utemeljitelju ove manifestacije, ističe njegovu sličnost sa Brankom Radičevićem –obojica su živeli kratko, a iza sebe ostavili mnogo, a njihova su dela svevremena. Otac Jovan Radivojević je planirao da izda knjigu o Brankovim danima i godinama je pisao beleške o svim događanjima u okviru manifestacije.

– Planirali smo napraviti retrospektivu prethodnih deset godina, ali zbog nedostatka vremena nismo to uspeli realizovati ove godine. Odaziv publike i učesnika je značajan pokazatelj da smo na dobrom putu i ja se nadam da ćemo uspeti i knjigu koju je započeo otac Jovan da dovršimo i da će to biti monografija njemu u spomen, kao jedan mali omaž – otkrio je Cvetojević.

Za sledeće programske dane manifestacije predviđeno je da se 4. oktobra održi integrisani radni dan za učenike osnovnih škola, a 9. oktobra veče pesama i igara na temu „Tambur, tambur i sitna tamburice“ u kojem će učestvovati vrtićka deca, pevačka grupa „Koreni“ iz Borova i KUD „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Bijelog Brda. Svečano zatvaranje manifestacije i nastupi VSPD „Javor“ iz Vukovara, recitatora vukovarske Gimnazije te hora „Prepodobni Rafailo Banatski“ iz Zrenjanina planirano je za 16. oktobar.
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

na-obalama-une-i-kupe-nadjene-troblonske-mineNa obalama Une i Kupe nađene troblonske mine
HRVATSKA DUBICA - U nedjelju, 25. juna , na obalama rijeka Une i Kupe pronađene su mine. U Hrvatskoj Dubici na lijevoj obali Une pronađena je trenutna...
u-matijevicima-asfatirane-dve-uliceU Matijevićima asfaltirane dve ulice
DVOR NA UNI - Žitelje naselja Matijevići obradovao je završetak radova na dva, za njih važna, infrastrukturna projekta.Ministarstvo regionalnog razvoja i...
privremena-obustava-prometa-na-granicnom-prelazu-dvor-novi-gradPrivremena obustava prometa na graničnom prelazu Dvor - Novi Grad
DVOR NA UNI - U utorak, 27. juna od 9 do 13 sati, zbog ispitivanja stupnja nosivosti mosta na rijeci Uni privremeno će biti obustavljen promet preko...
u-sumi-brezovica-obiljezen-dan-antifasisticke-borbe-u-hrvatskojU šumi Brezovica obilježen Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj
SISAK - U šumi Brezovica pokraj Siska, kod spomenika Prvom partizanskom odredu, obilježen je 22. lipnja, Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj, u spomen na...

Društvo

kocevici-kod-bukovice-porodicnom-slogom-protiv-nedacaKočević kod Bukovice: Porodičnom slogom protiv nedaća
U selu Kočević, u krševitom dijelu Bukovice na granici s Likom, živi četveročlana...
volonterski-kamp-u-vrginmostu-okuplja-veliki-broj-mladih-iz-citavog-svijetaVolonterski kamp u Vrginmostu okuplja veliki broj mladih iz čitavog svijeta
VRGINMOST - Međunarodni volonterski kamp "Suncokret" Centra za razvoj zajednice u Vrginmostu zasigurno...
mirovine-na-cekanjuMirovine na čekanju
ZAGREB - Preporuka Međunarodne organizacije rada (MOR) prema kojoj Hrvatska nije dužna isplatiti...

Novosti

nista-od-spomen-ploce-ustaskom-koljacuNišta od spomen-ploče ustaškom koljaču
ZAGREB - Najavljeno postavljanje ploče ustaškom koljaču Juri Francetiću, koje je trebalo da bude u...
hrvati-duguju-srbima-35-milijardi-dolaraHrvati duguju Srbima 35 milijardi dolara
BEOGRAD - Srbi iz Hrvatske, 22 godine od okončanja rata, i dalje vode u Zagrebu i drugim gradovima...
dss-trazi-od-plenkovica-skidanje-ploce-u-jasenovcu-pupovac-ploca-ce-biti-uklonjenaDSS traži od Plenkovića skidanje ploče u Jasenovcu, Pupovac: Ploča će biti uklonjena
ZAGREB - Predsednik najuticajnije opozicione SDP Davor Bernardić izjavio je da je teško išta očekivati...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

vidovdanska-promocija-pesnicke-knjige-nenada-grujicica-u-novom-saduVidovdanska promocija pesničke knjige Nenada Grujičića u Novom Sadu
O KONDIRU KOSOVKE DEVOJKE, O GOLUBU I ZMIJI... NOVI SAD - Na Vidovdan, u kulturnom klubu ’’Zrno...
ako-izgubimo-ijekavicu-drugi-ce-nam-oduzeti-knjizevnostAko izgubimo ijekavicu, drugi će nam oduzeti književnost
BEOGRAD - Odbor za standardizaciju srpskog jezika održao je juče sednicu na kojoj su izneti...
veljko-ostojic-kucni-pragVeljko Ostojić: Kućni prag
Ispod naših starih vrelanalaze se banijska selaŽirovac mi srcu dragtu je moj kućni pragNe može ni jedna...
price-kapetana-svrdla-postarPriče Kapetana Svrdla: Poštar
Svako malo veće selo na Kordunu koje je držalo dosebe imalo je dućan, pa tako i moje,lijepa četvrtasta...

Oluja

price-iz-izbjeglistva-kad-vidis-petoricuPriče iz izbjeglištva: Kad vidiš petoricu...
Gledam tu neku veče film. Građanski rat u Americi. „Južnjaci“ se povlače. Na čelu prašnjave kolone jaši general Lee. Posmatram ih, nekako me podsjećaju na...
price-iz-izbjeglistva-nadzornikPriče iz izbjeglištva: Nadzornik
Već se i ja slabije sjećam. Čini mi se da smo pasoše...ovaj putovnice, mislim i lične karte, da ne kažem osobne išli dizati u neko selo. To je bilo negdje...
price-iz-izbjeglistva-popis-imovinePriče iz izbjeglištva: Popis imovine
Čitam ovih dana, spominju opet popis imovine. Sjetih se prvog popisa imovine s početka one prve izbjegličke jeseni. Tiskamo se u redovima, stavljamo na...

Politika

gradonacelnik-dalibor-biscan-27-o-prvim-potezima-i-planovima-u-hrvatskoj-kostajniciGradonačelnik Dalibor Bišćan (27) o prvim potezima i planovima u Hrvatskoj Kostajnici
HRVATSKA KOSTAJNICA - 27-godišnji Dalibor Bišćan (HDZ), novi je gradonačelnik Hrvatske Kostajnice. Uvjerljivo je u prvom krugu izbora pobijedio...
orkanova-lista-novi-pritisci-na-predstavnike-srbaOrkanova lista: Novi pritisci na predstavnike Srba
SISAK - Desničarska struja u Sisačko-moslavačkoj županiji ponovno nije zadovoljna izborom dožupana iz srpskih redova. Pored bivšeg dožupana Bogdana...
nakon-drugog-kruga-lokalnih-izbora-optimizam-zavladao-u-kninuNakon drugog kruga lokalnih izbora optimizam zavladao u Kninu
KNIN - U drugom krugu lokalnih izbora nezavisni kandidat Marko Jelić ubjedljivo je porazio kandidatkinju HDZ-a za...