Skola srpskog jezika VELIKI GRĐEVAC - Da učenicima iz Bjelovarsko-bilogorske županije tokom zimskih praznika ne bi bilo dosadno i da bi ih se potaknulo na aktivan odmor, pobrinule su se mnoge škole, knjižnice, sportski klubovi i jedinice lokalne samouprave. Tako je i županijsko Vijeće srpske nacionalne manjine u sklopu projekta ‘Učimo srpski jezik i kulturu u našim školama’ od 2. do 5. siječnja organiziralo Zimsku školu u Sportsko-rekreacijskom centru Kukavica kod Velikog Grđevca.

Osmišljen na temelju iskustava vezanih uz aktivnosti i rad manjinskih zajednica, taj je projekt rezultat suradnje bjelovarsko-bilogorskog dožupana Saše Lukića, predsjednika županijskog VSNM-a Darka Karanovića te predsjednika pakračkog VSNM-a Nikola Ivanovića, a podržan je i od strane Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Opći mu je cilj proaktivno djelovanje djece i odraslih srpske nacionalnosti na području Bjelovarsko-bilogorske županije, a Zimskom se školom nastojalo roditelje potaknuti da svoje mališane u što većem broju uključe u dodatnu nastavu na srpskom jeziku i pismu, kao i pravoslavni vjeronauk. Naime, dožupan Lukić smatra da još ima velikih prepreka u formalizaciji nastave srpskog jezika u sklopu redovitog obrazovanja.

– Zainteresiranost roditelja i djece za nastavu po modelu C postoji, ali, nažalost, samo u neformalnim oblicima. Tako primjerice daruvarski ogranak SKD-a Prosvjeta organizira vjeronauk u svojim prostorijama i zainteresiranost bude znatna, no kad se nastava treba prebaciti u škole, interes opada. Zimska škola je prilika da potaknemo roditelje i na taj korak – kaže Lukić.

Tokom Zimske škole, učenici od 4. do 8. razreda osnovne škole imali su prilike sudjelovati u neformalnim oblicima učenja – kroz igru, druženje i praktičan rad, a u tome su im se mogli pridružiti i roditelji te odrasle osobe iz srpskim udruženjima Bjelovarsko-bilogorske županije. Projektom su ponajprije bila obuhvaćena djeca koja već sudjeluju u radu garešničkog i daruvarskog pododbora Prosvjete. Nešto više o ciljevima cijelog projekta rekao nam je i Darko Karanović.

– Ideja je bila nagraditi djecu koja su i dosad bila aktivna, ali i onu koja će to tek postati jer žele naučiti više o svom materinskom jeziku i kulturi svog naroda. Županijski VSNM će zajedno s ostalim srpskim vijećima u Županiji te Prosvjetinim pododborima iz Garešnice i Daruvara nakon Zimske škole na Kukavici pokrenuti informativno-promotivnu kampanju prema roditeljima srpske nacionalnosti, kako bi se što više djece uključilo u dodatnu nastavu prema modelu C. Nadamo se da je boravak na Kukavici učenike obogatio spoznajama o kulturi i jeziku svoga naroda te im osvijestio potrebu očuvanja svoga nacionalnog, vjerskog i kulturnog identiteta – kazao je Karanović.

Karanović je tokom Zimske škole bio i jedan od predavača, a govorio je o povijesnoj prisutnosti Srba na bjelovarsko-bilogorskom području. Za realizaciju zadanog programa bila je zadužena i Jasmina Trkulja, koja je održala kulturno-umjetničke radionice u sklopu kojih su djeca postavila igrokaz na temelju Ćopićeve ‘Ježeve kućice’ te se upoznala sa brojnim starinskim igrama. Uz to, djevojčice su imale priliku pobliže se upoznati s izradom ženske slavonske nošnje, tzv. šnjitanjem skuta.

Srđan Bojčić i Zoran Blanuša održavali su plesne radionice na kojima su se školarci upoznali s folklornim osnovama kroz obradu tradicionalnih pjesama i plesova zapadne Slavonije, ali i Srbije. Tokom satova srpskog jezika učenici koji ne pohađaju nastavu po modelu C upoznavali su se s azbukom, a oni koji je već znaju obrađivali su zanimljive tekstove pisane na ćirilici. Na satima povijesti i geografije iznosile su se važne i zanimljive informacije o Srbiji, poput predstavljanja kulturno-povijesnih znamenitosti, gradova, državnih obilježja… Nastavni su sadržaji upotpunjeni i pravoslavnim vjeronaukom, a za polaznike je organiziran i posjet Centru ‘Mato Lovrak’. Osim novostečenog znanja, sudionicima Zimske škole zasigurno će u sjećanju ostati i lijepo druženje, a to nam je svojim riječima potvrdio i polaznik Srđan Dožudić.

– Htio sam se družiti s prijateljima i naučiti ćirilicu. Učio sam je s tatom, a ovamo sam je došao usavršiti. Četiri su mi dana za to bila dovoljna, jer sam prije Kukavice bio i u ljetnoj školi na Viru. Zimsku školu na Kukavici posjetila je i delegacija iz Ambasade Republike Srbije, ali i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

– Moram istaknuti da se Zimska škola odvija u našoj ustanovi. Zadovoljstvo mi je vidjeti da je toliko djece odlučilo dio zimskih praznika provesti na takav način; treba kazati da je njihovo pravo učiti o kulturi, jeziku i svemu ostalom što je vezano uz njihovu pripadnost srpskoj nacionalnoj manjini. Veseli me i to što je riječ o međudržavnom projektu, koji se u našoj Županiji provodi kao prvi u Hrvatskoj. Županija je tu da ga podrži – istaknuo je Bajs. Da Bjelovarsko-bilogorska županija i inače financijski sudjeluje u projektima srpske zajednice, potvrđuje i Saša Lukić.

– Oko 18 tisuća kuna dobili smo iz Republike Srbije, a troškove smještaja sudionika na Kukavici podmirit će Županija. Projekte slične ovome SKD Prosvjeta je već provodila u obliku ljetnih škola na Viru i Pašmanu: na posljednjem otoku imamo županijsko odmaralište u Tkonu, koje je dvaput ustupljeno polaznicima škole – rekao je dožupan.

Unutar istog projekta županijskog VSNM-a realizirano je i studijsko putovanje u manastir kod Orahovice, a nakon Zimske škole na Kukavici pokušat će se pokrenuti i slični oblici učenja srpskog jezika i kulture u školama općine Dežanovac (gdje se takva nastava provodi godinama) te u osnovnoj školi u Pakracu (gdje se održava pravoslavni vjeronauk).
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!

Banija

poceli-dostavljati-tople-obroke-korisnicima-u-gradu-i-na-seluPočeli dostavljati tople obroke korisnicima u gradu i na selu
PETRINJA - Udruga Pomoć starijim osobama od početka travnja vozi svojim korisnicima svježe pripremljen obrok, ručak koji dostavljamo u domove korisnika,...
prica-koja-traje-skoro-150-godina-i-dio-palaic-mlinPriča koja traje skoro 150 godina ( I - dio ) - Palaić mlin
Kažu da se čovjek uvijek voli vratiti na mjesto koje mu je obilježilo život ili dio života posebno nekim lijepim uspomenama. Prelijep proljetni dan...
glina-ulaze-se-u-proizvodnju-u-poduzetnickoj-zoni-zeljezaraGLINA: Ulaže se u proizvodnju u Poduzetničkoj zoni “Željezara”
GLINA - Grad Glina zaključio je s najpovoljnijim ponuditeljem Šumarstvom Vis d.o.o. Glina ugovore o zakupu poslovnog prostora u Poduzetničkoj zoni...
uspomene-djeda-radeUspomene djeda Rade
DVOR NA UNI - Nedaleko Dvora, u Ćorama, prva naseljena kuća s desne strane je ona Rade Savića. Kada dolazite u selo Ćore, djeda Radu obavezno ćete zateći...

Društvo

tribina-izbrisani-srbi-nastavak-etnickog-ciscenjaTribina "Izbrisani Srbi": Nastavak etničkog čišćenja
ZAGREB - Brojka od 67.000 izbrisanih birača srpske nacionalnosti rezultat je selektivne primjene Zakona...
busije-proslavile-slavu-ako-zaboravis-odakle-si-neces-znati-ni-ko-siBusije proslavile slavu: Ako zaboraviš odakle si, nećeš znati ni ko si
BUSIJE - Seme i uspomene, ikone i slave, grumen zavičajne zemlje, kamen iz temelja nekadašnjeg doma,...
potpisani-ugovori-o-izgradnji-261-stana-za-izbeglice-u-13-opstinaPotpisani ugovori o izgradnji 261 stana za izbeglice u 13 opština
VALJEVO - U okviru potprojekta 4 Regionalnog stambenog programa danas su potpisani ugovori za izgradnju...

Novosti

vecernje-novosti-dat-spisak-za-hapsenje-76-srba-iz-bjelovarskog-krajaVečernje Novosti: Dat spisak za hapšenje 76 Srba iz bjelovarskog kraja
BJELOVAR - Rajko Aničić (58) iz sela Đulovca kod Bjelovara, koga su vlasti BiH izručile Hrvatskoj na dan...
veritas-opovrgnut-iskaz-pere-dragisica-na-sudjenju-kapetanu-draganuVeritas: Opovrgnut iskaz Pere Dragišića na suđenju kapetanu Draganu
BEOGRAD - Juče je, pred Županijskim sudom u Splitu, saslušanjem svjedoka odbrane, nastavljeno suđenje za...
na-sudjenju-draganu-vasiljkovicu-ispitano-prvih-pet-svjedokaNa suđenju Draganu Vasiljkoviću ispitano prvih pet svjedoka
SPLIT - Prvih petero od ukupno 21. svjedoka iz Srbije, koji bi trebali svjedočiti putem video veze, u...

Kontakt broj udruženja

061 64 70 422
svaki dan od 09 do 21 h

Pretraga sajta

Kultura

prividi-2Prividi (2)
Mora i noćnica I ovo su rod vještica. Mora i noćnica razlikuju se u tome: mora se, sasne, djecu malu, a...
banijac-milan-pribicevic-inspiracija-americkoj-umetniciBanijac Milan Pribićević inspiracija američkoj umetnici
BEOGRAD - U Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu u toku je izložba "Srbija, rat i plakat...
veljko-ostojic-uspomene-nekeVeljko Ostojić: Uspomene neke
Bio sam u rodnom krajuNašao sam kuću staru,Banijaca nema višePo svijetu se raselišeOj Banijo tebi...
kuca-kulture-u-bjelovaruKuća kulture u Bjelovaru
BJELOVAR - U Bjelovaru je otvorena Kuća kulture srpske zajednice grada Bjelovara i...

Oluja

srbi-da-plate-uklanjanje-ostataka-domova-spaljenih-u-olujiSrbi da plate uklanjanje ostataka domova spaljenih u "Oluji"
GOSPIĆ - Srbima izbjeglim iz Gospića stigli su računi u iznosu od 700 do 2.700 evra koje bi trebalo da plate Hrvatskoj kako bi tamošnje komunalne službe...
kako-je-bivsi-pripadnik-hrvatske-vojske-pomogao-naslednicima-ubijenog-srbinaKako je bivši pripadnik hrvatske vojske pomogao naslednicima ubijenog Srbina
Slučaj Janka Ćakića iz okoline Kistanja, čija je porodica ovih dana uspela da u Županijskom sudu u Bjelovaru dobije odštetu od 108.000 evra zbog ubistva...
general-sreto-malinovic-krajina-je-izdana-i-prodataGeneral Sreto Malinović: Krajina je izdana i prodata
BEOGRAD - General Sreto Malinović je ratni heroj, odlikovan medaljom časti. Za ovu zemlju je tokom ratnih godina, ali i van njih, uradio mnogo.Međutim,...

Politika

sdss-nije-istina-da-smo-organizovali-i-placali-ljude-da-dodju-glasati-iz-srbijeSDSS: Nije istina da smo organizovali i plaćali ljude da dođu glasati iz Srbije
SISAK - SDSS se danas u popodnevnim satima oglasio o medijskim navodima o tome kako su iz te stranke organizovali prijevoz te platili građane iz Srbije da...
pupovac-gnusna-laz-da-su-glasovi-srba-placaniPupovac: Gnusna laž da su glasovi Srba plaćani
ZAGREB - Potpredsednik SDSS i zastupnik u Saboru Milorad Pupovac odbacio je kao gnusnu laž i klevetu tvrdnju da su Srbi iz Srbije s pravom glasa u...
lokalni-izbori-sdss-osvojio-najvise-glasova-srbaLokalni izbori: SDSS osvojio najviše glasova Srba
ZAGREB - Rezultati lokalnih izbora pokazali su da je SDSS ostao najjača srpska stranka, ali i da će njen vrh, i pored osvajanja nekih novih pozicija,...