Skola srpskog jezika VELIKI GRĐEVAC - Da učenicima iz Bjelovarsko-bilogorske županije tokom zimskih praznika ne bi bilo dosadno i da bi ih se potaknulo na aktivan odmor, pobrinule su se mnoge škole, knjižnice, sportski klubovi i jedinice lokalne samouprave. Tako je i županijsko Vijeće srpske nacionalne manjine u sklopu projekta ‘Učimo srpski jezik i kulturu u našim školama’ od 2. do 5. siječnja organiziralo Zimsku školu u Sportsko-rekreacijskom centru Kukavica kod Velikog Grđevca.

Osmišljen na temelju iskustava vezanih uz aktivnosti i rad manjinskih zajednica, taj je projekt rezultat suradnje bjelovarsko-bilogorskog dožupana Saše Lukića, predsjednika županijskog VSNM-a Darka Karanovića te predsjednika pakračkog VSNM-a Nikola Ivanovića, a podržan je i od strane Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Opći mu je cilj proaktivno djelovanje djece i odraslih srpske nacionalnosti na području Bjelovarsko-bilogorske županije, a Zimskom se školom nastojalo roditelje potaknuti da svoje mališane u što većem broju uključe u dodatnu nastavu na srpskom jeziku i pismu, kao i pravoslavni vjeronauk. Naime, dožupan Lukić smatra da još ima velikih prepreka u formalizaciji nastave srpskog jezika u sklopu redovitog obrazovanja.

– Zainteresiranost roditelja i djece za nastavu po modelu C postoji, ali, nažalost, samo u neformalnim oblicima. Tako primjerice daruvarski ogranak SKD-a Prosvjeta organizira vjeronauk u svojim prostorijama i zainteresiranost bude znatna, no kad se nastava treba prebaciti u škole, interes opada. Zimska škola je prilika da potaknemo roditelje i na taj korak – kaže Lukić.

Tokom Zimske škole, učenici od 4. do 8. razreda osnovne škole imali su prilike sudjelovati u neformalnim oblicima učenja – kroz igru, druženje i praktičan rad, a u tome su im se mogli pridružiti i roditelji te odrasle osobe iz srpskim udruženjima Bjelovarsko-bilogorske županije. Projektom su ponajprije bila obuhvaćena djeca koja već sudjeluju u radu garešničkog i daruvarskog pododbora Prosvjete. Nešto više o ciljevima cijelog projekta rekao nam je i Darko Karanović.

– Ideja je bila nagraditi djecu koja su i dosad bila aktivna, ali i onu koja će to tek postati jer žele naučiti više o svom materinskom jeziku i kulturi svog naroda. Županijski VSNM će zajedno s ostalim srpskim vijećima u Županiji te Prosvjetinim pododborima iz Garešnice i Daruvara nakon Zimske škole na Kukavici pokrenuti informativno-promotivnu kampanju prema roditeljima srpske nacionalnosti, kako bi se što više djece uključilo u dodatnu nastavu prema modelu C. Nadamo se da je boravak na Kukavici učenike obogatio spoznajama o kulturi i jeziku svoga naroda te im osvijestio potrebu očuvanja svoga nacionalnog, vjerskog i kulturnog identiteta – kazao je Karanović.

Karanović je tokom Zimske škole bio i jedan od predavača, a govorio je o povijesnoj prisutnosti Srba na bjelovarsko-bilogorskom području. Za realizaciju zadanog programa bila je zadužena i Jasmina Trkulja, koja je održala kulturno-umjetničke radionice u sklopu kojih su djeca postavila igrokaz na temelju Ćopićeve ‘Ježeve kućice’ te se upoznala sa brojnim starinskim igrama. Uz to, djevojčice su imale priliku pobliže se upoznati s izradom ženske slavonske nošnje, tzv. šnjitanjem skuta.

Srđan Bojčić i Zoran Blanuša održavali su plesne radionice na kojima su se školarci upoznali s folklornim osnovama kroz obradu tradicionalnih pjesama i plesova zapadne Slavonije, ali i Srbije. Tokom satova srpskog jezika učenici koji ne pohađaju nastavu po modelu C upoznavali su se s azbukom, a oni koji je već znaju obrađivali su zanimljive tekstove pisane na ćirilici. Na satima povijesti i geografije iznosile su se važne i zanimljive informacije o Srbiji, poput predstavljanja kulturno-povijesnih znamenitosti, gradova, državnih obilježja… Nastavni su sadržaji upotpunjeni i pravoslavnim vjeronaukom, a za polaznike je organiziran i posjet Centru ‘Mato Lovrak’. Osim novostečenog znanja, sudionicima Zimske škole zasigurno će u sjećanju ostati i lijepo druženje, a to nam je svojim riječima potvrdio i polaznik Srđan Dožudić.

– Htio sam se družiti s prijateljima i naučiti ćirilicu. Učio sam je s tatom, a ovamo sam je došao usavršiti. Četiri su mi dana za to bila dovoljna, jer sam prije Kukavice bio i u ljetnoj školi na Viru. Zimsku školu na Kukavici posjetila je i delegacija iz Ambasade Republike Srbije, ali i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

– Moram istaknuti da se Zimska škola odvija u našoj ustanovi. Zadovoljstvo mi je vidjeti da je toliko djece odlučilo dio zimskih praznika provesti na takav način; treba kazati da je njihovo pravo učiti o kulturi, jeziku i svemu ostalom što je vezano uz njihovu pripadnost srpskoj nacionalnoj manjini. Veseli me i to što je riječ o međudržavnom projektu, koji se u našoj Županiji provodi kao prvi u Hrvatskoj. Županija je tu da ga podrži – istaknuo je Bajs. Da Bjelovarsko-bilogorska županija i inače financijski sudjeluje u projektima srpske zajednice, potvrđuje i Saša Lukić.

– Oko 18 tisuća kuna dobili smo iz Republike Srbije, a troškove smještaja sudionika na Kukavici podmirit će Županija. Projekte slične ovome SKD Prosvjeta je već provodila u obliku ljetnih škola na Viru i Pašmanu: na posljednjem otoku imamo županijsko odmaralište u Tkonu, koje je dvaput ustupljeno polaznicima škole – rekao je dožupan.

Unutar istog projekta županijskog VSNM-a realizirano je i studijsko putovanje u manastir kod Orahovice, a nakon Zimske škole na Kukavici pokušat će se pokrenuti i slični oblici učenja srpskog jezika i kulture u školama općine Dežanovac (gdje se takva nastava provodi godinama) te u osnovnoj školi u Pakracu (gdje se održava pravoslavni vjeronauk).
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Banija Online zadržava pravo brisanja komentara sa neprikladnim sadržajem!

Banija

otkriven-i-drugi-provalnik-u-benzinsku-postaju-u-dvoruOtkriven i drugi provalnik u benzinsku postaju u Dvoru
DVOR NA UNI - Dovršenim kriminalističkim istraživanjem nad 31-godišnjakom utvrđeno je da je zajedno s 27-godišnjakom u noći sa srijede na četvrtak, 2./3....
paroh-umicevic-pozvao-pomozimo-skolarcima-s-nabavom-skolskog-priboraParoh Umićević pozvao: "Pomozimo školarcima s nabavom školskog pribora!“
PETRINJA - Pravoslavni svećenik petrinjske parohije Saša Umićević još jednom je pokrenuo akciju sakupljanja pomoći za one kojima je ona potrebna. Navikli...
kako-su-rusili-zajednicuKako su rušili zajednicu
GLINA - Masovna ustaška ubijanja Srba u glinskoj pravoslavnoj crkvi, koja su praćena uništavanjem svih tragova srpskog postojanja u Glini, njihove duhovne...
obiljezavanje-godisnjice-stradanja-capraskih-srbaObilježavanje godišnjice stradanja capraških Srba
BEOGRAD - Predstavnici "Zavičajnog udruženja Banijaca" položili su vijenac i zapalili svijeće na spomen obilježju u Kaluđerici za sve capraške žrtve....

Društvo

prizivanje-proslosti-u-sumornoj-sadasnjostiPrizivanje prošlosti u sumornoj sadašnjosti
RIĐANE - Selo Riđane nalazi se na području opštine Biskupija, na svega desetak kilometara od Knina....
robinzon-od-vrginmostaRobinzon od Vrginmosta
VRGINMOST - Kada u zapuštenim i uglavnom napuštenim selima i zaseocima Banije i Korduna naiđemo na...
protiv-aveti-proslostiProtiv aveti prošlosti
KRNJAK - U Mjesnom odboru Gornji Skrad u općini Krnjak obilježena je 76. godišnjice formiranja Drugog...

Novosti

podmetnula-pozar-da-bi-se-osvetila-srbimaPodmetnula požar da bi se osvetila Srbima
BENKOVAC - Vatrena stihija koja od 20. avgusta guta čitav benkovački kraj i dalje neumorno divlja, a...
savo-strbac-vasington-o-verskim-slobodama-u-hrvatskojSavo Štrbac: Vašington o verskim slobodama u Hrvatskoj
BEOGRAD - Stejt Department je 15. avgusta ove godine objavio redovni godišnji izveštaj o verskim...
umesto-podela-graditi-poverenje-s-manjinama-koje-su-ugrozene"Umesto podela graditi poverenje s manjinama koje su ugrožene"
ZAGREB - Povodom Dana sećanja na žrtve svih totalitarnih režima, Centar za suočavanje s prošlošću iz...

Kultura

preobrazenje-kao-ohrabrenjePreobraženje kao ohrabrenje
Na praznik Preobraženja Gospodnjeg, kao što to vjekovna tradicija nalaže, veliki broj pravoslavnih...
proglaseni-ovogodisnji-laureati-nagrade-strazilovoProglašeni ovogodišnji laureati nagrade "Stražilovo"
SREMSKI KARLOVCI - U susret 46. Brankovom kolu, žiri ove pesničke institucije, u sastavu: Nenad...
grad-split-ugostio-clanove-udruzenja-srba-iz-hrvatske-nikola-tesla-iz-kragujevcaGrad Split ugostio članove Udruženja Srba iz Hrvatske “Nikola Tesla” iz Kragujevca
SPLIT - SKD “Prosvjeta” pododbor Split u suradnji s Vijećem srpske nacionalne manjine grada Splita 17....
visedecenijsko-razbijanje-predrasuda-o-ojkaci-na-dragotinjskim-vecerimaVišedecenijsko razbijanje predrasuda o Ojkači na "Dragotinjskim večerima"
PRIJEDOR - U sastavu "Kulturnog ljeta u Prijedoru" ove subote naveče svojom besjedom pjesnik Nenad...

Oluja

bogdan-rkman-pravo-na-tugovanjeBogdan Rkman: Pravo na tugovanje
Kako ocjenjujete ovogodišnje obilježavanje godišnjice Oluje?Da je bilo mirnije, jeste. Da je incidenata bilo, jeste. Ove godine u Kninu ritualno nije...
proces-tihog-egzodusa-srba-iz-hrvatskeProces tihog egzodusa Srba iz Hrvatske
Ako sledeće godine stupi na snagu porez na nekretnine prema kojem će vlasnici kuća ili stanova u kojima ne žive plaćati skoro tri puta skuplju taksu,...
pored-svih-tih-ustasa-i-cetnika-sto-ce-nam-dva-dzentlmenaPored svih tih ustaša i četnika, što će nam dva džentlmena?
Kad se srpski pukovnik Čedo Bulat predao hrvatskom generalu Petru Stipetiću, bio je to možda najbolji trenutak prošlog rata, i ne samo jer je tada, 8....

Politika

dragana-jeckov-vazno-nam-je-obrazovanje-na-srpskom-jeziku-i-cirilicnom-pismuDragana Jeckov: Važno nam je obrazovanje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu
ZAGREB - Dragana Jeckov, prva saborska zastupnica SDSS-a, koja je u utorak prisegnula pred Hrvatskim saborom, najavila je da će u fokusu njezina...
prof-dr-milorad-pupovac-novi-predsjednik-sdss-aProf.dr. Milorad Pupovac novi predsjednik SDSS-a
BOROVO SELO - Jednoglasnom odlukom Glavne Skupštine prof.dr. Milorad Pupovac novi je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon punih...
dss-cilj-nam-je-da-srbi-u-hrvatskoj-ostanu-opstanu-i-razvijaju-seDSS: Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se
VUKOVAR - Rukovodstvo Demokratskog Saveza Srba (DSS) održalo je u utorak 27.06.2017. godine konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja...