6464"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"

Dušana Vukasovića 35.
11073 Novi Beograd
Srbija
E-mail: Ova adresa e-pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.
Telefon: +381 61 64 70 422
Web: www.banija.rs
Matični broj: 17678094
PIB: 104865415
Šifra delatnosti udruženja: 9499
 
  
Susret Krajišnika i prijatelja u Kovilovu!
Obezbijeđen besplatan prevoz.
Za rezervaciju mjesta u autobusu pozovite 📲 061 64 70 422
Broj mjesta ograničen.

Sokolska štampa o položaju sokola u banovini Hrvatskoj

Zagreb ZupaHrvatski separatisti organizovali su napade na članove Saveza Sokola tridesetih godina 20 veka u tadašnjoj Savskoj i Primorskoj banovini. U Osijeku je održan sastanak sokolskih radnika na selu u prostorijama župe Osijek. Prema izveštajima sokolskih radnika na selu istaknuto je da rad u većini jedinica na selu skoro zastao, a uzrok su bile nezdrave prilike na terenu. O tim nezdravim prilikama bilo je pisano u listu „Sokolski glasnik“ : „U nekim mestima sokolski radnici izloženi su i teškim pretnjama, a sokolski domovi su napadani i oštećivani. U drugim pak jedinicama osujećen je rad premeštajem sokolskih radenika.” (1)

Sokolsko društvo Dubrovnik uputilo je 28. jula 1938. predstavku M. Stojadinoviću : „Da bi omeli napredak sokolstva u srezu Dubrovnik, koje je brojalo 26 sokolskih četa, sa oltara se propovedalo protiv sokolstva i pretilo paklenim mukama onima, koji stupe, ili ostanu u sokolskoj organizaciji. Čak, štaviše, pretilo se i životom i imovinom. Neki su naši članovi bili zaista tučeni, a nekima je upropašćena imovina. U godini 1936. paljeni su stogovi sena i iščupano na stotine čokota loze našim članovima, potpaljena je sokolana u Orašcu. Godine 1937. zapaljen je sokolski dom sokolske čete Popovići (Konavle). Iste godine je rulja separatista polupala izloge na dućanima naših članova, a pre nekoliko dana, pod kuću u kojoj se nalazi sokolska četa u Postrenju, podmetnut je dinamit.” (2) Komanda mesta Dubrovnik izvestila je ministra vojske i mornarice kako je noću između 13. i 14 januara 1937. zapaljena sokolana u selu Popovići u opštini Cavtat. Paljevinu je izvršilo 5 članova HSS-a. (3) Napada je bilo sve više i bili su sve žešći. U selu Orašcu je septembra 1938. izgorela kuća istaknutog sokola Kreša Krilanovića. Vatra je podmetnuta tako da je cela kuća sa nameštajem izgorela, ostala su samo 4 gola zida. (4) U članku „Sokolskim radnicima pale kuće“ objavljenom 15. oktobra 1938. u „Bratstvu“, glasniku sokolske župe Osijek, navodi se: „U Orašcu, naprednom mestu u blizini Dubrovnika, zapaljena je kuća jednom sokolskom radniku dok je s majkom boravio u Dubrovniku. Kao opomena da će to nedelo biti izvršeno izvešena je nekoliko dana pre crna zastava. Budući da je na isti način dat znak i starešini čete br. Rakidiji, bojazan je da će i njegova kuća biti zapaljena, u toliko pre što se njegovom zaslugom podiže u Orašcu sokolski dom.“ (5) U nedeljniku „Dubrovnik” u članku „Političke štete u Orašcu” navodi se da je u noći između 6 i 7 januara 1939. posječeno Đurović Marku, članu sokolske čete u Orašcu, 15 komada velikih loza i 4 stabla jabuka. Šteta je procenjena 6.500 dinara. Stvar je bila predana u ruka suda. (6) Usled pritisaka hrvatskih separatista mnoge seoske čete prestale su sa radom. U listu „Sokolski glasnik“ objavljeno je o smrti Nikole Ljubanovića, člana sokolske čete Kraj : „Odgojen je u časnim sokolskim idealima istine i poštenja, ... kad je trebao da svedoči o jednom događaju, kojemu je slučajno prisustvovao, nije hteo od tih načela odstupiti i zato je danas mrtav. Pred samim sudom u Biogradu..., uboden je izdajničkim nožem, tako da i pored najvećeg zauzimanja starešine dr. Barišića, nije mogao da se spase. Bio je pun poleta i svojim radom je uzdržavao celu četu u Kraju. Njegovom smrću mi gubimo jednog od najboljih saradnika, “. (7)

Nova situacija u Jugoslaviji nastala je sklapanjem sporazuma Cvetković-Maček 26. 8. 1939. Posle osnivanja Banovine Hrvatske došlo je do masovnih napada na sokole i njihove domove u Hrvatskoj. O svemu što se dešavalo sokolska društva su obaveštavala list Saveza Sokola „Sokolski glasnik” koji je izlazio u Beogradu. Na vanrednoj Glavnoj Skupštini Saveza Sokola 1 oktobra 1939. u vežbačkoj dvorani Saveza Sokola na Terazijama, delegati iz župa Sušak-Rijeka, Zagreb, Split, Šibenik, Bjelovar i Karlovac izneli su poteškoće sa kojima su se sokoli u tim krajevima borili, kao i sve progone. Na skupštini je bilo prisutno 120 delegata iz svih krajeva zemlje. Josip Rišlavi, podstarešina župe Zagreb, govorio je o ubistvu Dragutina Kramera, zatim je izneo slučajeve napada na Šimu Lovrića, Miladina Nenadovića, F. Smoje, Bukavicu, Jova Petrovića, J. Hrabljenovića, na sestre Budrović i Pšenička, na 4 sokola iz Ljubljane, koji su došli na župske utakmice. Članovi Seljačke zaštite oduzimali su značke na ulici svim sokolima. Na zahtev Građanske zaštite i u njenom prisustvu, izvršen je pretres u sokolskom društvu Zagreb IV, posle koga je Mikuličić na ulici premlaćen. Slata su preteća pisma pojedinim sokolima, u kojima im je rečeno, da moraju napustiti Hrvatsku, ili će biti ubijeni. Marko Sablić, starešina župe Karlovac istakao je da će Sokolstvo u tim krajevima neustrašivo nastaviti svoj rad. Prvi zamenik starešine Belajčić je izneo da Sokolstvo proživljuje teške dane, ali bilo je još i daleko težih dana, kada ga je tuđin progonio tamnicama i vešalima, pa je Sokolstvo ipak pobedilo. Skupština je završena sa parolom „Rad se nastavlja”. (8) U Lovasu su navalili sa sekirama na starešinu društva Matića, Hrvata i bivšeg dobrovoljca. Zatim su silom okupirali sokolski dom. (9) List „Srijemski Hrvat” je u svom natpisu „Potpišite se, gospodo!” javio da su pripadnici HSZ izbacili sokolsko društvo iz njihovog doma i uselili Marka Balića, koji je tvrdio da je dom bio njemu nepravedno oduzet od predhodnih opštinskih vlasti. Kuću je bila kupila lovaska opština za Sokolski dom, pa su za taj čin protiv počinitelja podignute optužnice. (10) Hrvatska štampa odgovorila je na rezoluciju sa sokolske skupštine. Zagrebački „Obzor” od 3 oktobra 1939. posvetio je članak skupštini Saveza SKJ. Istakao je da se u rezoluciji „ne iznosi ni jedan konkretan slučaj”. Konstatovao da „na taj način sve te tužbe ostaju bez osnova…”. List „Sokolski glasnik“ konstatovao je da „kao da Sokole smatra ljudima, koje svaki frankovački razbijač može slobodno da mlati, pa da time vrši — “rodoljubivu hrvatsku dužnost” (11) Usledio je napad i paljenje sokolskog doma u Betini kod Šibenika. Napad na Sokolski dom u Betini trajao je od 19 do 23 časa, a niko se nije pojavio da zaštiti sokole i njihovu imovinu. Napadi su učestali od kad su listovi „Hrvatski glasnik” iz Splita i „Hrvatski dnevnik” iz Zagreba otvorili kampanju protiv sokolskih domova. (12)

„Hrvatski dnevnik” javio je iz Šibenika da je „u potkrovlju sokolskog doma u Betini neko podmetnuo dinamit i da je zgrada oštećena”. Zagrebački “„Obzor” od 21 oktobra 1939. doneo je vest, da u Betini uopšte nije bilo nikakve eksplozije, niti da je dom oštećen. (13) Nasuprot hrvatskim listovima koji su pokušavali da ignorišu paljenje doma u Betini, frankovački „Hrvatski narod” organ dr. M. Budaka objavio je hvalospev nad demoliranjem doma u Betini. Istakao je : „U Betini, obližnjem selu Šibenika, došlo je do neobične provale narodnih osjećaja. ... tamošnji sokolski dom ostao je bez i trunka pokretne imovine. Neke su novine javile o nekakovom dinamitu, koji je bio postavljen pod krov. .... Ali je istina, da su složni seljaci preko noći posve ogolili to leglo svakog zla. ... a bilo je i -- ”emigranata”. Papirnate objekte svake ruke pojela je vatra. ... “. „Sokolski glasnik“ preneo je kako su nazvali zulukaferski hvalospev „Hrvatskog naroda”. Istakli su da dok su „Hrv. Dnevnik”, „Hrv. Straža”, „Hrv. Glasnik” pa i „Novo Doba”, javljali da je bio postavljen od nepoznatih ljudi dinamit, ili da nije bilo napada na dom, ili da su napad inscenirali sami sokoli, dotle je Budakov list pohvalio seljake zbog „osvajanja Bastilje”. „Sokolski glasnik“ konstatovao je : „Ali kad je trebalo rušiti prave Bastilje, one austrijske, onda su ih rušili Sokoli, dok su im frankovci pokorno služili”. Za pisanje „Hrvatskog naroda” konstatovao je „Takva glorifikacija zločinstva ne može se čitati ni u centralnoj Africi!”. (14) Sokolima je Mile Budak bio poznat još dvadesetih godina 20 veka. Kao starešina zagrebačkog hrvatskog sokola II, pisao je članak pod naslovom „Sokolsko bratstvo” u „Hrvatskoj Misli” od 14 maja 1924. Članak se završava „A pokuša li tko, taj će – leći!”. (15)


HSS je koristio svoju vlast da na više načina progoni sokole, i to premeštanjima, otpuštanjima, ... . Društvo u Gospiću izgubilo je tri svoja člana 1939. i to : Prosvetarku Milicu Kalinić, koja je bila premeštena u Titel; Načelnika Bogdana Rajčevića, upravnika pošte, koji je bio premeštzen u Karlovac. Njegov odlazak bio je veliki udarac za društvo, jer je vodio celokupan tehnički rad društva. Počeo je sokolovati pre Prvog svetskog rata. I sreskog pristava Dragoljuba Nikolića, koji je bio stavljen na raspoloženje ministru unutrašnjih poslova. U članku „Iz sokolskog društva Gospić” u listu „Sokolski glasnik” isticalo se da je interes za sokole bio u porastu, baš usled teškog stanja u kome se nalazilo Sokolstvo u tim krajevima. (16) U Metkoviću su bili poderani svi sokolski plakati za proslavu Prvog decembra. U oči Dana ujedinjenja vrata sokolane bila su uprljana i oštećena, a pred vratima je bio zapaljen sanduk, sa zapaljivim materijalom, ali je na vreme sprečena šteta. Hajka se vodila protiv starešine društva dr. Mateja Košćine, književnika i jednog od vođa nacionalne omladine pre Prvog svetskog rata. Zato što je bio soko, premešten je Mornarić u Tomislavgrad. Otpušten je član sokolskog društva Mustur, koji je bio zvaničnik kod poreske uprave. (17) U glasniku Sokolske župe Beograd „Oko Sokolovo” pisali su o prilikama u Banovini Hrvatskoj i sokolskom odgovoru : „Dok se u ostalim, naročito zapadnim krajevima naše zemlje, tajno sastaju sokoli da donesu odluke o raspuštanju društava, zbog neprilika koje im spremaju neodgovorni elementi, a vlasti ne mogu da ih zaštite, sokoli Beogradske župe prave bilans onoga što je urađeno ... Ovaj redovan sastanak sokolskih radnika na selu, baš na granici nove administrativne jedinice, imao je naročito manifestacioni i propagandni karakter, jer je održan u planinama naše lepe Fruške Gore, u romantičnom selu Divošu, gde se sokolska misao razvija i uspešno širi u sve većim krugovima, zahvatajući okolna sela i varoši.” (18)

U članku „Imali progona u Banovini Hrvatskoj“ u „Sokolskom glasniku” navodi se : „Prošlih dana je Ministarstvo pošta otkazalo službu, … svima ugovornim poštarima u srezu Dubrovačkom, koji su članovi Sokola. Otkazana je služba poštarima u selima Maranovići, Luka Šipanjska, Koločep, Topolo i Orašac, a izgleda da će biti otkazano i onome u Zatonu. Svi ti poštari su najsavesnije vršili svoju dužnost, ali gospodin ministar pošta im otkazuje samo zato što su Sokoli, i što tako traže lokalni partijski sovjeti.” (pristalice H.S.S.) „Da je to tačno, najbolje dokazuje činjenica, što su ti lokalni sovjeti bili obavešteni o otkazu pre no štu je odnosnim poštarima stigao zvanični akt, a što su oni trijumfalno razglasili po celom srezu, kao „pobedu”. (19)

Na članke sokolske štampe odgovorio je časopis „Dubrava”. U svom odgovoru na njihov članak redakcija „Sokolskog glasnika” istakla je : „Vodopad psovki osula je dubrovačka „Dubrava” na Savez Sokola K.J., što se založio za progonjene Sokole u Dubrovniku, koji su, na najsuroviji način, otpušteni od tamošnje opštine. Već po tome se vidi, da taj vodopad ne potiče od kog pravog dubrovačkog Hrvata, već bog zna od kog „furešta”, zakukuljenog u hrvatsku zastavu, jer je dubrovačka skladnost nadaleko poznata, radilo se o Hrvatima ili o Srbima. Ali svako govori kako ume, pa tako i redakcija „Dubrave”. Zato je, umesto odgovora na njene mirišljive izraze, pitamo – ŠTA KONKRETNO IMA DA IZNESE protiv odpuštenih Sokola u dubrovačkoj opštini, pa da se onda utvrdi, na kojoj strani je nasilje, denuncijantstvo i korupcija, a na kojoj pošten i rodoljubiv rad. Umesto paušalnih fraza, o „onima koji su kroz dvadeset godina mučili, proganjali i uništavali Hrvate”, i koji su „izmuzli svoj narod”, -- neka gospoda oko „Dubrave”, ako nisu klevetnici, iznesu konkretno o progonjenima, šta su skrivili i šta su „izmuzli?!” Da su imali šta, bili bi to već sada učinili. Ali baš to, što se ograničuju na općenite psovke, najbolje pokazuje, da su progonjeni Sokoli samo zato krivi, što su bili bolji Hrvati od njih; i što su u Dubrovniku osnivali „Hrvatski Soko”, onda kada su mnogi današnji grlati Hrvati bili poluitalijanaši, i klanjali se Beču ...”. (20) Usledio je napad na Čedu Milića, starešinu Župe Mostar, jednog od najistaknutijih sokolskih i nacionalnih prvoboraca. Napad je izvršen u više navrata posle završene skupštine društva Imotski 11.2.1940. Kao delegat župe Čeda Milić je išao je na skupštinu sokolske jedinice u selu Glavini kod Imotskog. Bio je u pratnji sokola iz Imotskog dr. Pave Radovanovića, načelnika Živka Rake, Novaka Vukićevića, Miha Tadića i načelnice Anđe Ivanišević. Na putu između Imotskog i Glavine sokoli su naišli na grupu članova Hrvatske seljačke zaštite. Oko stotinjak članova zaštite su u prolazu demonstrirali povicima, zviždanjem i dovikivanjem a kasnije su bacali kamenje u pravcu sokola. Za vreme rada skupštine u Glavini prošla je pored sokolskog doma četa Hrvatske seljačke zaštite. Ponovo su se vratili ispred doma uz pesmu i pogrdne psovke. Posle završene skupštine Čeda Milić je uz pratnju sokola iz Imotskog, krenuo natrag u Imotski. Pri ulasku u grad opazili su dva člana Hrvatske seljačke zaštite koji su trčali iz kafane u kafanu i pozivali svoje ljude, da bi organizovali napade. Pred kafanom „Napredak” dočekali su Čedu Milića sa divljom drekom, zviždanjem, psovkama i povicima : „Dole Čeda Milić …”. Posle povika bacali su kamenje i pucali iz revolvera. Drugi napad izvršile su iste osobe sa pridošlim licima na pazarištu. Tu su počeli da bacaju veće količine kamenja i ispalili su dva metka. Na predlog starešine društva grupa sokola se sklonila u kafanu „Central”. Rulja je navalila kamenjem, demolirala vrata i zid i upala u kafanu. Tražeći Čedu Milića razdražena gomila je razbijala staklo. Čeda Milić se uklonio iz kafane kada mu je i vlasnik otkazao gostoprimstvo. U kafani je bilo preko 40 osoba, na čelu sa predsednikom mesnog odbora HSS advokatom dr. Milom Vukovićem. Niko nije ni pokušao da zaštiti napadnute sokole. Koristeći se mrakom, sokoli su se sklonili u kuću starešine sokolskog društva, dr. Pavla Radovanovića. Rulja je došla pred kuću i gađala kamenjem, te su neka stakla polupali. Napadači su mislili, da će Čeda Milić krenuti za Mostar automobilom, te su u borovoj šumi, odmah do Imotskog, pretražili svaki autobus, koji je naišao iz Imotskog. Povodom napada Izvršni odbor Saveza Sokola uputio je telegram banu Hrvatske Banovine dr. Ivanu Šubašiću u kome se tražilo kažnjavanje krivaca, koji su vlastima u Imotskom bili poznati. Sokoli su smatrali da kada nisu mogli da ih skrše policija i šuckori Austrije, neće moći ni da ih razbije ni bedna garda Seljačke zaštite. (21)

Sokolska štampa pratila je i pritisak vlasti HSS na škole u Banovini Hrvatskoj. U listu „Sokolski glasnik” preneto je iz „Jugoslovenske Pošte” : „U našim osnovnim školama provodi se sistematska akcija za upisivanje đaka u tzv. stijegove „Hrvatskog junaka”. U muškoj Građanskoj školi izdan je izgleda, neki naročiti ferman, koji glasi : „svi učenici katolici moraju biti članovi Hrv. Junaka”. Presija je očigledna. Upravi Građanske škole prijavljen je – naravno bez uspjeha – slučaj, u kojemu je jedan učenik premlaćen zato što nije htio da postane Hrvatski junak, na silu.” (22) U „Sokolskom glasniku“ je u članku na naslovnoj strani „Velika seoba sokolskog nastavničkog naroda u Banovini Hrvatskoj” istakli su da kad su pročitali u „Hrvatskom dnevniku” dva saopštenja Banske vlasti o premeštaju 2.000 profesora i učitelja, da im je bilo jasno da je na obzorju nova nepravda. Komentarisali su izjavu o nastavnicima koji „ni po svome osjećanju ne spadaju u Banovinu Hrvatsku”. Preneli su iz Sarajevske „Jugoslovenske pošte” slučaj nastavnice, koja je 28 godina službovala u Dubrovniku i koju je za grad vezivao grob jedinca sina, pa je ipak premeštena. A samo Sokolsko društvo u Dubrovniku izgubilo je svoje članove : Mariju Mozetić, Milku Crnčević, Dušana Rajačića, Todora Hajdukovića, Leopoldinu Glumčić, Nevenku Smolčić, Antuna Stegara, Margaritu Delivejo i Lukreciju Kovačević. Svi su poslati u zabačena sela kao što su Stravča, Čelebić, Mihaniče, Gornje Ogorje, Medov Dolac .... . Sve zato da se paralizuje rad Sokolskog društva Dubrovnik, jer su sestre Crnčević i Mozetić bile načelnice, a Rajačić prosvetar. Svi ostali bili su agilni članovi. „I sad izračunajte,-- ako je iz samog Sokolskog društva Dubrovnik premešteno desetak učitelja, samo zato što su Sokoli, koliko li je učitelja i profesora premešteno u čitavoj Banovini, isključivo iz tog razloga?” (23) U listu „Sokolski glasnik” objavljeno je pismo koje je potpisano sa „Jedan od roditelja” i u kome se ističe : „Pišu nam iz Suđurđa, na otoku Šipanu : Premještanjem nastavnika u dubrovačkom srezu došla je na red i naša učiteljica Rita Kalas-Delivelio. Kod nas je neprekidno službovala sedam godina, a drugđe još toliko, i umjesto da joj se to prizna, pa da joj se podijeli mjesto u kojoj varoši, ona se šalje u najzabitnije selo Imotskog sreza ! Slična su mjesta dobili svi jugoslovenski sokoli. Našu valjanu učiteljicu ispratili su mnogi seljani, da joj time pokažu koliko su je voljeli.” (24)

Banovina Hrvatska raspustila je Sokolsku župu Šibenik. Niz sokolskih župa i jedinica uputio je Savezu Sokola rezoluciju i pisma, zbog raspuštanja župe Šibenik i konfiskacije imanja svih njenih jedinica. Tražili su da Savez Sokola preduzme mere, da se nepravda ispravi. (25) Savet patriotskih i viteških organizacija uputio je Savezu Sokola pismo u kome je istaknuto : „U sednici Saveta, od 12 o. m., slučaj raspuštanja SOKOLSKE ŽUPE ŠIBENIK, skrenuo je na sebe pažnju prisutnih i bio predmet žive diskusije. Jednodušnom odlukom Savet se pridružuje protestima koje ste, povodom ovog slučaja, učinili kod merodavnih faktora i žali, što je uopšte bilo moguće da se ovakva odluka donese ..”. (26)

Staresina Jazbec posle napada
U „Sokolskom Glasniku” preneto je u članku pod nazivom „Društvo hrvatskih profesora protiv sokolstva” odluka društva od 28 lipnja 1940, da „Nijedan profesor Hrvat, član DHSP, ne može biti član Jugosokola”. Komentar „Sokolskog Glasnika” bio je : „Ovo je jedinstven primer u našoj javnosti, da jedno udruženje, koje čak nije ni partijsko ni političko, ... izvodi takvu NEDOPUŠTENU I SKANDALOZNU PRESIJU NA SAVJEST I NA SLOBODU SVOJIH ČLANOVA, da im ZABRANjUJE da budu članovi jednog zakonski priznatog udruženja, ne obrazloživši tu zabranu nikakvim prestupom ... sa strane tog udruženja. ... A to treba tumačiti kao da su svi Hrvati, bez razlike, prisiljeni da se odreknu samostalnog mišljenja i da se povinuju totalitarnim zabranama svoje, frankovačko-klerikalne uprave. ... Ne vodi li to u otvorenu mržnju svih protiv svakoga, i u stvaranje atmosfere za neku vrst društvenog rata?”(27) U Zagrebu je 15 septembra 1940. održano damsko lakoatletsko takmičenje, za prvenstvo države. Na takmičenju postigle su odlične uspehe takmičarke iz Maribora. U subotu uveče grupa mariborskih sokolica vozila se u tramvaju, gde su bile insultirane : „Ovo nije Jugoslovenski Zagreb”, „Ovdje ne smiju biti Jugosokoli”. Grupa je na prvoj stanici sišla sa tramvaja, ali se tu našlo nekoliko članova „Hrvatske Građanske zaštite”, koji su fizički napali sokolice, tražeći da skinu sokolske značke. Kad sokolice to nisu htele izvršiti, udarali su ih, te su konačno izvukli revolvere. Pred takvim dokazima kulture sokolice iz Maribora bile su prisiljene da skinu značke i da ih predaju članovima Zaštite. (28) Dubrovačka „Narodna Svijest” pisala je sa oduševljenjem o velikom premeštanju nastavnika jugoslovena u Banovini Hrvatskoj, ali se nije zadovoljavala sa progonima već je tražila da se ti nastavnici maknu uopšte sa škola u Banovini Hrvatskoj, te da se „sa njima obračuna”. Komentar „Sokolskog Glasnika” bio je : „Kao što se dakle vidi, zagrebački vlastodršci ni ovakvim progonima ne uspevaju da nadlicitiraju franko-furtimaše. Oni ih i ovom prilikom napadaju, tvrdeći da su premalo učinili, i traže uvek sve gore i gore postupke.” (29) U Uredništvo „Sokolskog glasnika” došao je 10 avgusta 1940. brat Petar S. Popović, trgovac iz Bitolja i izjavio da je 9 avgusta bio u Zagrebu zbog posete Zagrebačkom zboru. Istog dana, predveče, kad je bio pred vratima hotela „Imperijal” iznenada ga je uhvatilo neko civilno lice za sokolsku značku, sa rečima : „Zašto nosite ovu značku ? Je li znaš gde se nalaziš ?” Odgovorio je „U Zagrebu” našta mu je on skinuo i uzeo značku. Na pitanje „Odakle ste ? odgovorio je „Iz Bitolja”. To civilno lice mu je reklo : „Ovde mi nećemo da gledamo jugoslovenske sokole! Udalji se!”. Pitao ga je ko je on, našto mu je pokazao ispod revera kaputa, neki znak, za koga je posle doznao da je to značka članova „Hrvatske zaštite” i zatražio legitimaciju. Pokazao je sokolsku legitimaciju koju mu je oduzeo i ponovo ga poterao „Marš otale, da te ne vidim!” Otišao je do hotelijera i zamolio ga da posreduje da dobije svoje stvari natrag. Dao mu je jednog svog nameštenika, pa su obojica pošli pred zgradu u kojoj su bile prostorije zaštitnika, od kojih je nameštenik pokušao da dobije stvari, ali su ih obojicu najgrubljim rečima oterali. Hotelijer je zatim telefonom tražio dežurnog činovnika iz policije, pa su mu rekli da odu u zapovedništvo policijske straže i da zatraže da ih saslušaju. Pošao je sa nameštenikom hotela na policiju, i ponudio brojne trgovce koji su mogli dokazati njegov identitet, kao i poslovne veze sa Zagrebom. Od policije je dobio odgovor : „Teško je sa njima izaći na kraj”. Zamolio je policajce za neku privremenu legitimaciju, da može putovati, jer se iste večeri vraćao. Policajac ga je poveo sa sobom i rekao : „Probaćemo zamoliti ih da vam vrate značku i legitimaciju, ali sumnjam ... “. Ujedno mu je rekao da sokolsku značku ne sme nositi u Zagrebu, pošto je Zaštita ne trpi, tvrdeći da u Srbiji ubijaju Hrvate, koji se pojave sa hrvatskim značkama. Kod dežurnog, u prostorijama Zaštite, bilo je desetak zaštitnika, među kojima i onaj koji mu je oduzeo značku i legitimaciju. Policajac je najlepše zamolio da mu vrate stvari, jer je poslovan i ispravan čovek. Njemu su grubo odgovorili : „Ne damo!”. Trgovac je ponovo molio da mu bar dadu privremenu legitimaciju, pa su mu tek onda dali sokolsku legitimaciju, dok je jedan od njih pred očima trgovca izlomio iglu na znački i bacio je u korpu. Još mu je rekao : „Vi dolazite sa tima značkama ovamo da pravite nemire po Zagrebu. Za to ste plaćeni.” Trgovac je bio ogorčen, jer je kao čovek od privrede mogao samo da koristi Zagrebu, jer su zagrebačkoj privredi donosili oko 100.000 dinara godišnje. Video je da se od Zaštite i policija plaši.(30)

U Hvaru su 7 aprila 1940. bili napadnuti načelnik sokolskog društva D. Štambuk, njegov zamenik N. Vučetić i tajnik društva Z. Kovačević od velike grupe članova Hrvatske zaštite. Napad je bio izveden usred dana, sa šakama i revolverima. Štambuk je bio teže povređen. Kad se pojavio žandarmerijski poručnik članovi Zaštite su i njega insultirali. Sve je prijavljeno sreskom načelniku, ali protiv napadača nije ništa preduzeto. Oni su pretili i dalje, a njihov starešina je vikao da će „od sada početi bacati bombe i klati sve što im je na putu.” (31) U Zagrebu je 10 aprila 1940, ubijen pred mnogobrojnim prolaznicima, dr. Zdravko Lenc, advokat i bivši veliki župan. Bio je član Napredne omladine i Hrvatsko-srpske koalicije. Izdavao je list „Jugoslovenska misao”. U Zagrebu je osnovao Sokolsko društvo VII, kome je bio starešina, i član uprave Zagrebačke sokolske župe. (32) „Sokolski glasnik” istakao je da prilikom ubistva dr. Zdravka Lenca u Zagrebu krivci nisu nađeni. Po njemu postojala je u Banovini Hrvatskoj jedna organizirana banda i da zakonita vlast nije bila u stanju da tu bandu otkrije. Po njima postojali su simptomi koji su ukazivali da u vladinoj grupi ima elemenata, koji nisu pokazivali nikakvog gnušanja prema ubistvima, već su mislili : „Ako! Jedan Jugosloven manje”. I hrvatska štampa bila je zabrinuta. Organ HSS, „Istina” iz Broda pisala je o razornim elementima, „željnim tuđe čizme i tuđeg fašizma”, koji su operisali bombama, ... . Šibenski „Katolik” tvrdio je da se u Banovini Hrvatskoj „hoće diktirati i zavoditi teror”. U članku u „Sokolskom Glasniku” je istaknuto : „jedna grupa izletnika iz Jugoslavije nije dozvolila da se na jednom vencu položenom usred Rima, stavi državna zastava, pa je zato na sramotu sviju nas, .... metnuta – bezimena bela traka”. (33)

Sokolstvo u Banovini Hrvatskoj nije bilo slomljeno terorom HSS i njegove Zaštite. Sokoli su septembra 1940. proslavili rođendan kralja Petra II. Savez Sokola priredio je svečanu akademiju u velikoj sali Sokolskog doma Beograd-Matice. Drugi zamenik Saveznog starešine dr. Oton Gavrančić otvorio je svojim govorom svečanu akademiju. U svom govoru je istakao : „ ... Od onda smo stisnuli zube, trpjeli i pregarali. A u najtežim časovima oživljavala nam je nadu i vjeru predodžba sa Terazija, sjećajući se da je malena Šumadija, jedina na Balkanu, vlastitim snagama oslobodila svoj narod iz ropstva i stvorila veliku Jugoslaviju. ... Ustanovili smo prije četiri godine Sokolsku Petrovu petoljetnicu. Sokolstvo je u njoj primilo na sebe izvanredne zadatke, a u posljednje vrijeme stavili smo sve svoje sile u službu narodne odbrambene pripravnosti. Ima dobara, koje ne može pustiti iz svoje ruke nijedan narod, svjestan svoga dostojanstva. Nije sada vrijeme za malodušje. ... Ni naši praoci nisu nikada pitali koliko je neprijatelja, nego što od nas traže! Zato čeličimo svoju volju, jačamo svoju snagu, uzdižemo svoju vjeru. Ako nadođu dani teškog iskušenja, da nas nađu pripravne. Mi nećemo da zaostanemo za onima, koji su uzidali svoju krv i svoje kosti u temelje ove zemlje, za njenu nezavisnost i slobodu. ...”. (34) Uprkos svemu sokoli su održavali sportska takmičenja u sportu koji su širili košarci. U Borovu su se 29. septembra 1940. održane Savezne utakmice u košarci. Bilo je veliko interesovanje, pa su bile prijavljene vrste iz župa Beograd, Karlovac, Osijek, Petrovgrad, Sušak i Zagreb. Od 1935. prvak je bilo Sokolsko društvo Zagreb II, koje zastupalo Savez Sokola na X svesokolskom sletu u Pragu 1938. Ozbiljni kandidati za prvaka bili su Sušak, Beograd i Zagreb. Načelništo SSKJ držalo je tečaj za košarku i i odbojku, na koje su župe mogle poslati po dva člana ili članice. Bili su održani ispiti za savezne sudije u košarci i odbojci. Organizaciju takmičenje sprovodilo je Načelništvo Saveza Sokola uz pomoć sokolskog društva Borovo. (35) U Borovu su 1940. održane prve utakmice za prvenstvo Saveza Sokola u košarci. Time je sokolstvo ponovo dokazalo svoje razumevanje za nove tekovine telesnog vežbanja, uvođenjem košarke u svoj telesno vaspitni program. Na počasnoj tribini bili su zamenik starešine dr. Vladimir Belajčić, načelnik Ivan Kovač, zamenica načelnice Milica Šepa, zamenik načelnika Branko Polić, starešina društva Borovo Tomo Maksimović sa članovima uprave. Priredba je počela pozdravom, dizanjem zastave i sviranjem himne. Počasnu četu kod zastave dalo je društvo Borovo. U ime Saveza Sokola takmičare je pozdravio dr. Belajčić. Istakao je značaj borbenosti i viteštva kod sokolskih utakmica, u vezi sa narodnodbrambenim radom, koji je tada bio najvažniji. Učestvovalo je 170 sokola i sokolica. Nastupile su župe Beograd, Karlovac, Osijek, Petrovgrad, Sarajevo, Sušak i Zagreb. Sudile su savezne sudije, Zdenko Pavić, ing. Božo Stefanini, Josip Rapajić, Josip Bingula i Selimir Radovanović. Takmičenje je organizovalo Načelništvo Saveza SKJ, uz pomoć sokolskog društva Borovo. Na završetku je spuštena zastava uz pevanje sokolske himne „Oj Sloveni”. Tomo Maksimović poklonio je pobedničkoj vrsti članova prelazni pehar. Belajčić je istakao uspeh priredbe, a naročito je pohvalio sestre i braću iz Zagreba. U ime pobednika zahvalio se dr. Stanko Tončić, načelnik župe i sokolskog društva Zagreb II. U svom govoru istakao je : „Ova pobeda, koju su u bratskoj borbi izvojevali zagrebački sokoli, ispunjava me ponosom, ne zbog same pobede, nego zbog toga što znam, da je danas potrebno da se naglasi, da sokolstvo grada Zagreba živi, radi i napreduje, unatoč svih smetnja koje mu se stavljaju na put. I ne samo da živi, nego i prednjači na polju telesnog vaspitanja. Kao što smo se danas borili ovde protiv kiše i oluje i tamo se borimo protiv oluja, koje na glave nas Sokola ruše oni, koji danas vedre i oblače u banovini Hrvatskoj. I kao što smo ovde izvojevali pobedu, tako ćemo je izvojevati i u borbi za svetle ideale sokolstva. Neće nas u tom sprečiti ni zatvori, ni napadaji iz mraka, ni zloporaba vlasti, jer znamo da je Jugoslavija, jedna, jedinstvena, snažna i jaka postulat našeg doba, zahtev naše istorije i potreba naše budućnosti. I da je soklstvo njezin neoborivi oslonac. Sokoli grada Zagreba i zagrebačke župe stajaće uvek s Vama na svakom sokolskom poslu, rame uz rame, ma i uz cenu najvećih napora. Slomiti mogu telo, ali duha uništiti ne mogu!”. Govor dr. Tončića bio je prekidan burnim odobravanjem i svi su bili ganuti odlučnosti zagrebačkih sokola. (36)

Karlovac
Napadi su se nastavili i 1941. U „Sokolskom Glasniku” preneto je 1941. : „Pišu nam iz Jajca : Nedavno je izveden napad na naš sokolski dom, pa je novopodignuta ograda oko doma na više mesta provaljena. Stvar je prijavljena policiji i krivci su pronađeni. Zovu se Ivica Franić, Anto Franko i Drago Ladan. Utvrđeno je da su pre toga pevali u nekoj kafani izazivačke pesme uperene protiv Jugoslovena, a zatim su počinili pomenuto delo. Krivci su ipak kažnjeni.” (37) U članku Marka Sablića „Sokolstvo među Srbima u banovini Hrvatskoj”, u kalendaru „Srbobranu” istaknuto je o sokolstvu da „U današnjim nadasve teškim prilikama, opštoj duhovnoj pometenosti, ono je ona svetla sunčeva zraka koja se probija kroz tmaste oblake i naveštava velike i lepše dane.” (38) Onima koji su bili dobrovoljci u Prvom svetskom ratu pretili su oduzimanjem zemlje i prebacivanjem u Srbiju. U članku „Dobrovoljački pokret 1912-1918” u kalendaru „Srbobranu” istaknuto je : „ ... Da ga vidimo ko će između nas postavljati stare austrijske međe!” (39) Sokolska župa Karlovac održala je godišnju skupštinu u svom domu u Karlovcu 9 marta 1941. Starešina župe brat Marko Sablić izneo je značaj i težinu momenta, u kome se nalazio narod i zemlja, izražavajući rešenost sokola, da posluže najvišim interesima zemlje u zaštiti integriteta države i časti i dostojanstva naroda. Ujedno je izrazio negodovanje zbog sputavanja sokolskog rada, na jasan i otvoren način. Govor je naišao na odobravanje kod svih prisutnih. Izaslanik Savezne uprave, brat dr. Miodrag Dragić, izneo je u svom govoru, tadašnja narodna osećanja, sa kojima su bila u skladu osećanja celokupnog sokolstva u Jugoslaviji. Govorio je o saradnji i radu Uprave Saveza u Savetu nacionalnih, ratničkih i viteških organizacija. (40)

Hrvatski separatisti organizovali su napade na sokolske starešine i članove sokola u Savskoj i Primorskoj banovini. Sokolska štampa je o tim pretnjama i napadima pisala prvo sumarno, a zatim posle širenja napada detaljnije. Posle stvaranja Banovine Hrvatske 1939. HSS je koristio vlast za obračun sa sokolskom organizacijom. Usledila su otpuštanja, premeštanja članova sokolskih društava i napadi na sokolske domove. Burne reakcije u štampi izazvali su paljenje sokolskog doma u Betini i napad na Čedu Milića, starešinu Sokolske župe Mostar, u Imotskom. Srpska i hrvatska štampa pisale su o napadima. Hrvatska štampa sem „Hrvatskog naroda” pokušavala je da umanji značaj paljenja doma u Betini. Mile Budan je dvadesetih godina pretio sokolima. Nastavio je pretnje zulukaferskim hvalospevom „Hrvatskog naroda” zbog paljenja sokolskog doma u Betini. Za razliku od sokolske štampe većina hrvatske štampe ignorisala je napade i izjave onih koji su napadali da će klati. Dok su sokoli isticali da u HSS postoje elementi koji podržavaju teror, pojedini hrvatski listovi pisali su da su takvi elementi opasnost i po njih. Bila je zabranjena Sokolska župa Šibenik. Uprkos progonima sokoli su nastavili svoj rad smatrajući da su još uvek u Jugoslaviji. Sokoli župe Beograd održali su svoj sastanak u Divošu na Fruškoj Gori. Sokoli u Banovini Hrvatskoj nisu bili slomljeni. Pripremali su se za borbu. Za Srbe u Banovini Hrvatskoj sokoli su bili jedina nada u budućnost. Sokolska štampa potcenila je hrvatske separatiste poredeći ih sa nekadašnjim šuckorima Austrije. Tokom Aprilskog rata 1941. Zaštita je napala vojsku. Napadi Zaštite na sokole u Banovini Hrvatskoj bili su uvod u stradanje Srba i pripadnika sokolskog pokreta u ustaškim logorima i jamama u NDH.

Saša Nedeljković
član Naučnog društva za istoriju zdravstvene kulture Srbije


Napomene


1. „Sastanak sokolskih radenika na selu”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 22 januar 1937, br. 1, str. 7;
2. Nikola Žutić, „Sokoli”, Beograd, str. 127;
3. Gojko Jakovčev, „Sokolska organizacija u borbi za za bratstvo jugoslavenskih naroda do 1918 godine: progon sokolske organizacije u Hrvatskoj”, Zagreb, 1970, str. 53;
4. „Palež kuće u Orašcu”, „Dubrovnik”, Dubrovnik, 3 septembra 1938, br. 35, str.4;
5. „Sokolskim radnicima pale kuće“, „Bratstvo“, Glasnik sokolske župe Osjek, br. 10, 15. oktobra 1938, God. VII, Osjek, str.204;
6. „Političke štete u Orašcu”, „Dubrovnik”, Dubrovnik, 27. januara 1939, br. 4, str. 4;
7. „Tragična smrt uzornog sokola”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 16 juna 1939, br. 24, str. 5;
8. Bran. Slijepčević, „Vanredna Glavna Skupština SSKJ.”, „Bratstvo”, Osijek, 15 oktobra 1939, br. 10, str. 194, 195; „Sokolstvo u radu i borbi”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 6 oktobar 1939, br. 40, str. 3;
9. „Važna sednica plenuma uprave Saveza Sokola K. J.”, „Sokolski glasnik“, Beograd. 28 novembar 1939, br, 47 i 48, str. 6;
10. „Potpišite se, gospodo!”, „Srijemski Hrvat”, 18.11.1939, br. 1, str. 3, u Željko Karaula, „Hrvatska seljačka zaštita u kraljevini Jugoslaviji”, Zagreb, 2014, str. 348;
11. „Obzor o sokolskoj rezoluciji i napadima na Sokolstvo”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 6 oktobar 1939, br. 40, str. 6;
12. „Napadaji na Sokole se množe!”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 20 oktobar 1939, br. 42, str. 3; „Čitajući novine ...”,„Sokolski glasnik“, Beograd, 27 oktobar 1939, br. 43, str. 5;
13. „Čitajući novine ...”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 27 oktobar 1939, br. 43, str. 5;
14. „Glorifikacija zločinstva”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 17 novembar 1939, br. 46, str. 1;
15. „Sokolsko bratstvo”, „Sokolski vjesnik župe zagrebačke”, Zagreb, juni 1924, br. 6, str. 165, 166;
16. „Iz sokolskog društva Gospić”, „Sokolski glasnik”, Beograd, 3 novembar 1939, br. 44, str. 5;
17. „Kratke vesti iz našeg Sokolstva”, „Sokolski glasnik”, Beograd, 29 decembar 1939, br. 52, str. 2;
18. M.G.S, „Sokolski sabor u Divošu”, „Oko Sokolovo”, Beograd, 4 februar 1940, br. 2, str.33;
19. „Ima li progona u Banovini Hrvatskoj?” „Sokolski glasnik”, Beograd, 12. april 1940, br. 15, str. 4;
20. „Još o premeštanju učitelja i otpuštanju sokola”, „Sokolski glasnik”, Beograd, 28 juni 1940, br. 26, str. 3;
21. M.G.S. „Više se ne može ćutati ni trpiti”, „Oko sokolovo”, Beograd, 1 april 1940, br. 4, str.57-59;
22. „Sokolstvo u borbi”, „RAD „HRV. JUNAKA”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 22 novembar 1940, br. 47, str. 6;
23. „Velika seoba sokolskog nastavničkog naroda u Banovini Hrvatskoj”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 20 septembar 1940, br. 38, str. 1;
24. Jedan od roditelja, „Protivnici sokolstva”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 4 oktobar 1940, br. 40, str. 4;
25. „Sokolstvo za braću u Šibeniku”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 1;
26. „Poruka Saveta patriotskih, ratničkih i viteških organizacija”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 2;
27. „Društvo hrvatskih profesora protiv sokolstva”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 5;
28. „Napadaj na Mariborske sokolice u Zagrebu”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 3;
29. „Čitajući novine ...”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 7;
30. Petar S. Popović, zlatarski tgovac iz Bitolja, „Kako „Hrv. Zaštita” koristi hrvatskoj privredi ? Jedan skandalozan događaj”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 13 septembar 1940, br. 37, str. 7;
31. „Nasilja „Hrv. Zaštite” nad sokolstvom”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 19 april 1940, br. 16, str. 2;
32. „Umorstvo Dr. Z. Lenca”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 19 april 1940, br. 16, str. 6;
33. „Lepe izjave, koje traže i lepa dela”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 19 april 1940, br. 16, str. 5;
34. „Sokolska ljubav prema Kralju u govoru brata Dr. Gavrančića”, „Sokolski Glasnik”, Beograd,13 septembar 1940, br. 37, str. 2;
35. Marijan Maržan, „Košarka u Borovu”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 27 septembar 1940, br. 39, str. 5;
36. Marijan Maržan, „Utakmice u košarci za prvenstvo Saveza SKJ. u Borovu”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 4 oktobar 1940, br. 40, str. 4;
37. „Oštećenje Sok. doma u Jajcu”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 31 januar 1941, br. 5, str. 2;
38. Marko Sablić, „Sokolstvo među Srbima u banovini Hrvatskoj”, „Srbobran srpski narodni kalendar i čitanka za godinu 1941”, Izdalo „Srpsko ognjište “ u Zagrebu 1941, str. 101;
39. Dobrovoljac, „Dobrovoljački pokret 1912-1918”, „Srbobran srpski narodni kalendar i čitanka za godinu 1941”, Izdalo „Srpsko ognjište “ u Zagrebu 1941, str. 106;
40. „Manifestacije na skupštini Sokolske župe Karlovac”, „Sokolski Glasnik”, Beograd, 21 mart 1941, br. 12, str. 2;
Podijelite vijest
 

 


Pridružite nam se na Viberu ili Telegramu
Pratite nas na Facebook-u ili X-u
Play prodavnica
AppGallery
AppGallery
AppGallery


Iz naše prodavnice

Žrtve rata na Baniji 1991 - 1995

Cijena
700,00 RSD

Reklama na sajtu

Cijena
5000,00 RSD

Karta Banije

Cijena
900,00 RSD

Članarina

Cijena
1000,00 RSD

Info

Humanitarni apeli

karta banije