Iz udruženja
Više od 300 ljudi na prosvjedu u Zagrebu (Audio)
- Detalji
- Mario Gršić; Portal 53
- Banija
- 921
ZAGREB – Više od 300 ljudi okupilo se na mirnom prosvjedu koji još uvijek traje u Zagrebu putem kojeg građani poručuju ne nuklearnom otpadu na Trgovskoj gori. S glavnog zagrebačkog trga prosvjedna povorka krenula je prema Fakultetu elektrotehnike i računarstva odakle se za Petrinjski radio javio gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.„Nismo ostali u Petrinji prekriženih ruku i da gledamo sa strane, nego smo se organizirali. Trebamo dati jasnu poruku da naše područje nije prihvatljivo za budućnost naših građana i svih generacija koje dolaze. Došao je trenutak kada se radi Studija koja bi trebala za neke biti prihvatljiva, no za nas iz Petrinje nije prihvatljiva", rekao je Dumbović.
Poručuje kako je Petrinja donijela niz odluka protiv odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori. Pozvao je županiju i župana da se uključe i daju jasnu poruku kako se protivimo nuklearnom otpadu. „Postavlja se pitanje što će to građani kupovati lokalno ako budu imali naljepnicu nuklearni otpad. Ta naljepnica nas diskreditira i da takve proizvode nitko neće kupovati. Kada budemo kupovali lokalno dvostruko ćemo se trovati. Svi skupa moramo reći tome dosta", dodaje Dumbović.
Ističe kako nema alternative za nuklearni otpad na Trgovskoj gori. „Idemo vidjeti što gospoda plaćenici Studijom žele objasniti što nam je prihvatljivo. Morat ćemo dati primjedbe za mnoge njihove poteze. Pozivam sve Petrinjke i Petrinjce, svi koji mogu dati svoj mali doprinos i reći glasno ne nuklearnom otpadu. Mnogi će si postavljati pitanje za godinu, dvije ili pet, da li sam mogao napraviti više za sebe i svoj grad. Mi to radimo danas, a drugi neka si misle", zaključio je javljanje gradonačelnik Dumbović.
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva gdje su se prosvjednici okupili, bit će održano Javno izlaganje o Strateškoj studiji utjecaja na okoliš Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i o Nacrtu prijedloga programa provedbe navedene Strategije.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"