Iz udruženja
Udružili snage protiv odlagališta nuklearnog otpada
- Detalji
- Ivica Mioković; Portal 53
- Banija
- 1486
PETRINJA – U petrinjskoj gradskoj upravi održan je zajednički sastanak o uspostavi međugranične suradnje Grada Petrinje i Novog Grada iz Bosne i Hercegovine u svrhu zajedničke borbe protiv odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.Tema razgovora bila je Strateška studija utjecaja na okoliš Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i Nacrt prijedloga programa provedbe Strategije zbrinjavanja stavljanjem na javnu raspravu, uključujući javni uvid i javno izlaganje.
Javni uvid i javna rasprava bit će održani od 17. veljače do 18. ožujka, a javni uvid omogućen je u Zagrebu, Dvoru, Gradu Kaštela, Kutini i Kršanu. Javna izlaganja bit će održana 23. veljače na FER-u, Unska 3, Zagreb (zgrada D u prizemlju) s početkom u10 sati, te 03. i 04. ožujka u kino dvorani u Dvoru, Trg bana Josipa Jelačića 9.
„Svi ovdje koji sjedimo dobro znamo što hoćemo, a još bolje što nećemo. Nećemo nuklearni otpad zbog budućih generacija, zbog razvoja i svega onoga što želimo, ovim područjem, reći jasno i glasno. Ovdje ljudi trebaju živjeti, ovdje ljudi trebaju ostati i ovdje ljudi trebaju imati svoju budućnost. Grad Petrinja i cijelo okruženje imaju svoju strategiju razvoja i ovdje mogu reći velika hvala svima vama i kolegama koji su došli s desne obale Une i koji pokazuju veliki senzibilitet kao predstavnici svojih gradova, regija i parlamenta, da nam daju ogromnu podršku koja nije „obojena" niti u jednom trenutku. Jedino je obojena da ostanemo „zeleni" u onom smislu što to zelenilo i budućnost nosi čovjeku koji želi, prije svega, živjeti ovdje od vlastitog proizvoda." – kazao je petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović.
Podsjetio je i na podatak kako su na tom području oko 700 izvora vode i žele biti jedno vodoopskrbno područje koje će u EU, određenim kapacitetom, biti i lider, a Grad Petrinja se vidi u tome, ali se vidi i sve ono što se želi napraviti i „naturiti iza leđa": „Postoji ekipa koja radi „iza leđa", rekao bih „plaćenika" koji su plaćeni da bi nam to napravili i da bi nam „naturili" nešto što mi ne želimo, pa čak da se nas i ne pita. Oni nas zaobilaze u velikom krugu i ponekad imam osjećaj da se rade perfidne igre, možemo reći ljudi s lošim namjerama. Pozivam sve ljude koji mogu dati svoj glas, sve udruge, sve civilne inicijative, kao što smo se okupili upravo i mi ovdje koji vodimo borbu, netko 10, netko 15 godina i da smo se napokon sjeli i pogledali istini u oči, te da dođemo do Zagreba, u kojem je uvijek ona velika pamet, koji najbolje znaju što mi želimo ovdje, ali da nas ne pitaju. Idemo organizirano u utorak (23. veljače) kazati im, nemojte studirati ništa bez nas, mi ćemo vam jasno reći da mi to ne želimo."
Jasmin Emrić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, istaknuo je: „Duže od 15 godina u postupku smo osporavanja lokacije radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori i na ovim prostorima koji, kako mi to kažemo, za nas nisu prihvatljivi, nisu prikladni i naša tradicija nije u tome da živimo s deponijom radioaktivnog otpada. Bosna i Hercegovina nije se još uvijek službeno uključila, koliko ja imam informacija, jer sam postavio takva pitanja nadležnim ministarstvima. Predstavnički dom je usvojio nekoliko zaključaka gdje su zaduženi nadležni organi i institucije iz BiH da kontaktiraju također nadležne organe u Republici Hrvatskoj u smislu da se od samog početka sudjeluje u određivanju sadržaja strateške Studije, da značajnije bude obrađen dio prekograničnog negativnog utjecaja, te da se u tim dobrim bilateralnim, prijateljskim razgovorima dođe do rješenja koja ne bi narušavala, ne prejudiciram, dobrosusjedske odnose, odnosno da ne bi morali biti izloženi vođenju međunarodnih sporova u završnici tih naših nastojanja."
Naznačio je i kako su svi građani Bosne i Hercegovine opredijeljeni europskom putu koji im u budućnosti otvara bolje mogućnosti dobre suradnje, te smatraju da se upravo regionalni projekti iskorištavanja prirodnih resursa mogu pretvoriti u bolju i kvalitetniju viziju, nego što danas to imaju. U skladu s tim ne mogu prihvatiti, da baš na ovom području, bude deponija radioaktivnog otpada i ne vide odgovor na pitanje.
U razgovoru su sudjelovali, osim gradonačelnika Dumbovića i poslanika Emrića, Zoran Starčević, zamjenik načelnice Općine Novi Grad, Ivana Radenić, službenica za odnose s javnošću Novog Grada, Jelena Dalmacija, predsjednica Udruženja za ekologiju Novog Grada, Dijana Savić, ekoaktivistica iz Dvora, Daniel Pavlić, predsjednik Udruge EKS – Ekološko kulturna scena Hrvatska Kostajnica, prim. dr. Marina Kovač, koordinatorica za zdravstvene projekte Grada Petrinje, prof. Matija Bučar, u ime Udruge „Zrinska gora", Vladimir Demetrović, savjetnik za urbanu sigurnost i kulturnu baštinu Grada Petrinje i Ante Marić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i komunalne djelatnosti Grada Petrinje.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"