Nismo ostali prekriženih ruku i otišli smo u Zagreb reći svoje NE

Pratite Banija Online na Google-u

Dodajte ovaj sajt kao preferirani izvor i vidite naše vesti na vrhu Google pretrage.

Dodaj kao preferirani izvor
ne nuk otp zgZAGREB - “Danas smo došli u Zagreb po drugo mišljenje. Ne želimo mišljenje pokvarenih intelektualaca koji odlučuju o sudbini naših ljudi. Oni bi prvi trebali znati da ljudi iz Banovine ne žele živjeti s nuklearnim otpadom. Iza mene su svi ljudi volonteri, aktivisti, udruge koje daju do znanja da možemo imati budućnost, ali ne budućnost koju nam oni stavljaju na leđa” - rekao je Darinko Dumbović, gradonačelnik grada Petrinje, na konferenciji za medije prilikom mirnog prosvjeda ispred zgrade Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, gdje je u utorak, 23. veljače 2016.g., održano Javno izlaganje o Strateškoj studiji utjecaja na okoliš Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i o Nacrtu prijedloga programa provedbe navedene Strategije.

Više od 300 ljudi okupilo se na mirnom prosvjedu koji su krenuli u koloni od Trga bana Josipa Jelačića u Zagrebu, Ilicom do Frankopanske, te Savsko, u Vukovarsku do Unske gdje se nalazi Fakultet. Ovom gestom građani su ponovno poručili NE nuklearnom otpadu na Trgovskoj gori.

Na inicijativu gradonačelnika Dumbovića krenuli su uz građane Petrinje, i građani Dvora, Hrvatske Kostajnice, okolnih mjesta te iz susjedne Bosne i Hercegovine.

ne nuk otp zg 1„Nismo ostali u Petrinji prekriženih ruku i da gledamo sa strane, nego smo se organizirali. Trebamo dati jasnu poruku da naše područje nije prihvatljivo za budućnost naših građana i svih generacija koje dolaze. Došao je trenutak kada se radi Studija koja bi trebala za neke biti prihvatljiva, no za nas iz Petrinje nije prihvatljiva" - rekao je gradonačelnik Dumbović te dodao kako je Petrinja donijela niz odluka protiv odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori. Pozvao je županiju i župana da se uključe i daju jasnu poruku kako se protivimo nuklearnom otpadu. „Postavlja se pitanje što će to građani kupovati lokalno ako budu imali naljepnicu nuklearni otpad. Ta naljepnica nas diskreditira i da takve proizvode nitko neće kupovati. Kada budemo kupovali lokalno dvostruko ćemo se trovati. Svi skupa moramo reći tome dosta". Gradonačelnik je ponovno istaknuo kako nema alternative za nuklearni otpad na Trgovskoj gori. „Idemo vidjeti što gospoda plaćenici Studijom žele objasniti što nam je prihvatljivo. Morat ćemo dati primjedbe za mnoge njihove poteze. Pozivam sve Petrinjke i Petrinjce, svi koji mogu dati svoj mali doprinos i reći glasno ne nuklearnom otpadu. Mnogi će si postavljati pitanje za godinu, dvije ili pet, da li sam mogao napraviti više za sebe i svoj grad. Mi to radimo danas, a drugi neka si misle" - zaključio je gradonačelnik Dumbović.

Nakon konferencije za medije prosvjednici su se uputili na Javno izlaganje Strateške studije koja je potrajala više od dva i pol sata, naravno, puno duže od planiranog, jer nakon prezentacije struke koja je Strategiju donijela postavljana su mnoga pitanja ali i izlagani stavovi najviše od strane sudionika prosvjeda.

Mogla se čuti i koja gruba riječ a odgovore na pitanja uglavnom je davao Saša Medaković, ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost.
Iako je jasno od strane stanovnika u okruženju Trgovske gore dano do znanja da ne žele skladište nuklearnog otpada u svom susjedstvu, jer oni se tu bave ekološkom proizvodnjom, žele zdravu i sigurnu budućnost za svoju djecu, jasno su rekli da ne vjeruju ni Zavodu, ni tvrtci koja je izradila Strategiju, kao ni Vladi, Medaković im je rekao da će konačnu odluku donijeti upravo Vlada.

Naglašeno je kako će se sljedeća Javna rasprava održati 3. i 4. ožujka u Dvoru te će se i tada dati prilika svima koji još žele nešto reći ili pitati da to tada učine. 

U svakom slučaju ništa još nije gotovo, stanovnici Banovine nastavljaju svoju borbu i neće dozvoliti smeće u svojem dvorištu!
Podijelite vijest
 

 Kontakt telefon Udruženja Banijaca

 061 64 70 422

Pridružite nam se na Viberu ili Telegramu
Pratite nas na Facebook-uInstagramu ili X-u

 

Play prodavnica
AppGallery
AppGallery
AppGallery

 



Iz naše prodavnice

Članarina

Cijena
1000,00 RSD

Reklama na sajtu

Cijena
8000,00 RSD

Žrtve rata na Baniji 1991 - 1995

Cijena
1000,00 RSD

Majica

Cijena
1000,00 RSD

Info

Najave

 
karta banije
6464"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"

Dušana Vukasovića 35.
11073 Novi Beograd
Srbija
E-mail: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.
Telefon: +381 61 64 70 422
Web: www.banija.rs
Matični broj: 17678094
PIB: 104865415
Šifra delatnosti udruženja: 9499