Iz udruženja
Banijski ovčari u posjeti Koprivnici
- Detalji
- SDSS
- Banija
- 1257
SISAK - U organizaciji zamjenika župana Sisačko-moslavačke županije i presednika Izvršnog odbora SDSS-a Bore Rkmana juče je 45 stočara iz županije obišlo nekoliko ovčarskih farmi u okolini Koprivnice i Đurđevca i upoznali se sa modernijim i kvalitetnijem pristupom u ovčarstvu kao grani poljoprivrede.Svojevrsno studijsko putovanje banijskih domaćina u kojem su obišli farme u Sokolovcu kraj Koprivnice i centralnu farmu u Ferdinandovcu, nastavak je poslove saradnje koju je jesenas Rkman započeo sa preduzećem “Solis” i njegovim liderom Čemom Uštanrundom. Cilj putovanja bio je podstaći sunarodnike i ostale zainteresovane koji se već bave ovčarstvom na modele kooperacije u kojoj osim što im je osiguran plasman janjadi, vune i ovčjeg izmeta – postiji mogućnost i dobivanja bespovratnih sredstava iz fondova EU za osnivanje soostvenog stada ovaca visokomestantih pasmina kakve traži evropsko i tržište Turske.
“U modelu kooperacije osnovno je da je potpisivanjem ugovora našim ovčarima osiguran narednih pet godina plasman utovljenih janjadi za poznatog kupca, jer upravo je plasman nešto sa čim se najviše muče. Na ovakav način, uz ostalo, bili bi oslobođeni stalih pritiska i ucjena nakupaca i prekupaca koji na njihovom muci i trudi ostvaruju više nego slidne zarade. Osim sigurnog tržišta nisu nebitni ni veterinarski i drugi stručno savjeti koji će im pomoći da ostvare kvalitetniji proizvod a time i veće zarade za svoje porodice, rekao je Rkman za HTV-ovu emisiju “Plodovi zemllje”.
Poljoprivrednici su juče dobili relevatne informacije iz “prve ruke” direktno na farmama koje su već uključene u ovakav model, kako do vlasnika tih farmi tako i od čelnih ljudi “Solisa” Čema Uštanrunda i Josipa Matića. Dogovoreno je, uz ostalo, da se u jedinicama lokalne samouprave u ovoj županiji organizuju prezentacije (jedna je održana jesenas u samoj županijskoj upravi i prisustvovalo joj je dvadesetak učesnika) kako bi se stočarima približio ovaj model.Među 45 “putnika” najveći broj je bio članova i simpatizera naše stranke među kojima i nekoliko predsjednika općinskih i gradskih organizacija Samostalne demokratske srpske stranke koji se i sami bave ovčarstvom. Posredstvom stranačkih aktivista u najvećem dijelu je obavljana i animacija na terenu. Među zainteresvanim putnicima bio je i predsjednik Županijskog vijeća srpske nacionalne manjine Dušan Polimac jedan od osnivača SDSS-a u Petrinji.
“Jučerašnjim putem i čitavim aktivnostima oko kooperacije pokazali smo kako stranka direktno brine o običnom malom čovjeku koji živi od svojeg rada i da praktična politika nisu dugotrajne iscrpne rasprave već konkretan model pomoći svim zaintersovanim, rekao je Polimac danas za stranačku Informativnu službu.
Jučerašnje putovanje u Koprivničko-križevačku županiju finansijski je osigurala Sisačko-moslavačka županijska uprava!





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"