6464"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"

Dušana Vukasovića 35.
11073 Novi Beograd
Srbija
E-mail: Ova adresa e-pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.
Telefon: +381 61 64 70 422
Web: www.banija.rs
Matični broj: 17678094
PIB: 104865415
Šifra delatnosti udruženja: 9499
 
  

Ustaškim grafitima oskrnavljen partizanski spomenik u Banskom Grabovcu

Banski Grabovac 10BANSKI GRABOVAC - Nepoznati počinioci između 12. i 13. aprila ustaškim grafitima išarali su spomenik žrtvama ustaškog masakra u selu Banski Grabovac kod Petrinje. Po izjavama predstavnika srpske zajednice i antifašista iz ovog kraja, ovo je prvi događaj te vrste nakon Oluje. Veličanje propalog režima naišlo je na nepodijeljenu osudu stanovništva, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Osim na metalnim pločama na spomeniku, ustaški grafiti ispisani su i na postolju gdje se polažu vijenci.

- Ovdje žive i Srbi povratnici i Hrvati koji su se doselili iz drugih krajeva, a naši odnosi su jako dobri. Do sada nije bilo nikakvih trzavica niti smo imali slične incidente - rekao je za "Portal Novosti" Radoslav Šteković, član gradskog Vijeća srpske nacionalne manjine, koji je zatekao oskrnavljeni spomenik nad masovnom grobnicom u kojoj leži 1.240 žrtava masakra počinjenog krajem jula 1941.

- Što se dogodilo vidjeli su i Hrvati koji su prolazili i zgražali se, pa se nadam da će policija, koju smo obavijestili, pronaći krivce. Inzistirat ćemo i da spomenik bude saniran u čemu ćemo, vjerujem, imati podršku gradonačelnika Petrinje Darinka Dumbovića s kojim imamo dobre odnose - rekao je Šteković.

Ovaj čin zaslužuje osudu svakog normalnog čovjeka, osim onih koji su tim grafitima oskrnavili uspomenu na žrtve i koji se valjda time ponose, kazao je za "Portal Novosti" predsjednik Mjesnog odbora Jelenko Radmanović koji je s još nekoliko mještana čekao policiju da obavi uviđaj. I on je ponovio da je to u preko 20 godina prvi incident na spomeniku žrtvama masakra.

Na pitanje ima li u ovom kraju ljudi, naglasio je da njegov Mjesni odbor pokriva četiri sela s preko 420 stanovnika, od kojih je u Grabovcu njih 120. – Znači ima ljudi koji tu žive i pored svih problema, o čemu se, kao i o ovom kraju uopće, malo zna - rekao je Radmanović.


Predstavnici Udruge antifašista Petrinje, čiji je odnedavni predsjednik Nikola Nožinić, također su bili na licu mjesta osuđujući ovo nedjelo.

- Nešto slično desilo se prije sedam-osam godina kad je u Moštanici nakon obnove spomenika uklonjena petokraka, ali to smo sanirali. Vjerujem da će petrinjski Komunalac uspješno obrisati i ove grafite - rekao je za Novosti Nožinić.

Naši sugovornici naglašavaju težinu djela, s obzirom da je država prisustvom visokih državnih rukovodilaca ili njihovih izaslanika, pripadnika Hrvatske vojske i predstavnika lokalnih vlasti na komemoracijama, uz predstavnike Srba i antifašista, pokazala da poštuje ove žrtve. Upravo zato, osim nepodijeljene osude, očekuju da se počinioci uhvate. Kažu i da misle da se ne radi o mještanima, nego o osobama koje su došle u ovaj kraj da provociraju nerede.

Podsjetimo, 42 ustanika iz sela Vlahović, Gornji Drenovac, Veliki Šunjar, Liščani i Banski Grabovac, pod komandom Vasilja Gaćeše u noći s 23. na 24, jula napali su općinu, željezničku stanicu, ciglanu i stražarnicu u Banskom Grabovcu, što je bila prva akcija banijskih antifašista. Zbog ustaškog pojačanja morali su se sa zaplijenjenim oružjem povući na Šamaricu, nakon čega je od 24. do 26. jula uslijedio masakr Srba iz Banskog Grabovca i okolnih sela koji su skupljani i dovođeni na stratište. Ta sela su poslije spaljena. Ubijeno je 1.285 osoba, s tim da su se neki mještani uspjeli spasiti iz iskopanih jama. Stotinjak metara od spomenika žrtvama podignut je i spomenik Plamen ustaničkoj akciji koji je odavno miniran, a sakupljači sirovina odnijeli su metal od kojeg je bio napravljen.

Izvor: Nenad Jovanović; Portal Novosti
Foto: SDSS

Podijelite vijest
 

 


Pridružite nam se na Viberu ili Telegramu
Pratite nas na Facebook-u ili X-u
Play prodavnica
AppGallery
AppGallery
AppGallery


Iz naše prodavnice

Žrtve rata na Baniji 1991 - 1995

Cijena
700,00 RSD

Reklama na sajtu

Cijena
5000,00 RSD

Članarina

Cijena
1000,00 RSD

Karta Banije

Cijena
900,00 RSD

Info

Humanitarni apeli

karta banije