Potres u prosincu 2020. godine te naknadni potresi koji su uslijedili uzrokovali su urušavanje gornjeg dijela zvonika i jaka oštećenja cijele konstrukcije crkve. U organizaciji Ministarstva kulture i medija, 15. siječnja 2021. godine članovi Hrvatske gorske službe spašavanja zajedno sa stručnim timom konzervatora, restauratora i muzealaca te pripadnicima talijanskih „Plavih kaciga“ za zaštitu baštine uspješno su evakuirali ikone s ikonostasa iz prve polovine 19. stoljeća. Pripadnici posebne jedinice „Plavih kaciga“ pridružili su se hrvatskom timu stručnjaka u obilasku najugroženijih lokaliteta na potresom pogođenim područjima od 11. do 15. siječnja 2021. godine kako bi svojim iskustvom i znanjem pomogli pri provođenju hitnih mjera zaštite i evakuacije pokretne baštine, na čemu smo im iznimno zahvalni.
Valorizacijom je prepoznata važnost crkve sv. Nikole kao bitnog elementa u životu pravoslavnih vjernika u Petrinji i kao spomenika kulture, stoga je bilo nužno ponovno uspostaviti konstruktivnu cjelovitost crkve čija izgradnja datira između 1781. i 1798. godine. U 2021. godini provedene su i hitne mjere zaštite putem Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Sredstvima Fonda solidarnosti provedena su potrebna istraživanja, izrađena je projektna dokumentacija te zahtjevna obnova konstrukcije zgrade, a dodatnim sredstvima Ministarstva kulture i medija odrađeni su nužni završni radovi koji su se izvodili tijekom konstrukcijske obnove. S obzirom na iznimno jaka oštećenja, prioritet u obnovi bio je konstruktivna sanacija temelja, zidova, svodova i krovišta te faksimilska rekonstrukcija urušenog zvonika sa svim elementima arhitektonske plastike i piramidalnom kapom zvonika. Ukupan iznos radova na obnovi crkve bio je 1.006.077,51 eura, a radovi su završeni početkom 2024. godine, od kada se crkva može ponovno koristiti.
Ministarstvo kulture i medija Hrvatske