Iz udruženja
TUŽNA VIJEST - UMRO BRANKO PAJAGIĆ
- Detalji
- Banija Online
- Novosti
- 2266
Devetog februara 2009. nakon kratke bolesti umro je naš aktivni član,
drug i prijatelj BRANKO PAJAGIĆ, potpukovnik u penziji, pisac i autor
brojnih dijela pripremljenih za štampu.
Pajagić je rođen 1922. GODINE u Bijelim Vodama na Baniji u siromašnoj
seoskoj porodici. Učesnik je NOB-a OD 1941., a poslije rata aktivni
oficir JNA iz koje je penzionisan U ČINU POTPUKOVNIKA.
Bio je član Sekcije 7. Banijske udarne divizije i jedan od suosnivača
Zavičajnog udruženja Banijaca, potomaka i prijatelja Banije. Na
osnivačkoj Skupštini izabran je u Upravni odbor Udruženja u kom je
ispoljavao izuzetnu aktivnost. U tom periodu izdao je i dvije knjige
vezane za istoriju srpskog naroda na Baniji, te ostavio u pripremi za
izdavanje još nekoliko vrijednih dijela.
Sahrana će se obaviti 11. februara u 13,00 sati na Bežanijskom groblju u Zemunu.
Hvala ti neizmjerno na svemu što si uradio, na plemenitosti, pažnji i dobroti.
TVOJI PRIJATELJI - ČLANOVI UDRUŽENJA BANIJACA, POTOMAKA I PRIJATELJA
BANIJE BEOGRAD.
PAJAGIĆ BRANKO, potpukovnik JNA,publicista, pisac (Babina Rijeka, Kostajnica, 30. 3. 1922. - Beograd, 9. 2. 2009)Sin Marka (Ćote) i majke Marije, rođene Gidaković. Osnovnu školu je završio u Donjim Kukuruzarima. Za vrijeme rata aktivno učestvovao u NOP-u. Nakon oslobođenja prvo je završio podoficirsku školu u Ćupriji (1945), a potom šest razreda gimnzije u Zemunu i Beogradu (1945-1948). Nastavio školovanje na oficirskoj školi, VI klasa artiljerijske oficirske škole (AOŠ) u Ćupriji sa odličnim uspjehom.
Ostao je u školi na dužnosti nastavnika. Službovao u garnizonima Ćuprija, Zemun, Beogradu, Zrenjanin i ponovo u Ćupriji. Polagao ispit za čin kapetana i majora.
Penzionisan je 31. 12. 1967. godine. Nakon toga završio je Visoku školu političkih nauka (1970). Sarađivao je i pisao za više listova (preko 25) iz raznih oblasti, društvenog, političkog, ekonomskog i socijalnog života.
Posebno se interesirao za historiju Vojne krajine i opću historiju. Objavio je 2007. knjige, Istorijske ličnost i Rodoslov roda Pajagića. U rukopisu mu je ostalo više radova (oko petnaest) koje nije stigao objaviti. Sarađivao je i na pisanju bio grafskog leksikona Jovana S. Radojčića (za ličnosti sa Banije). Bavio se i pisanjem poezije i bio član književnog kluba „Branko Ćopić“ u Beogradu. Bio je vrlo aktivan u radu društveno-političkih orga nizacija, naročito u Zavičajnom udruženju Banijaca gdje je biran u prvi upravni odbor (2007). Sin Branko poznati je TV kamerman na RTS Beograd. Živio je u Zemunu gdje je umro i sahranjen na Novom bežanijskom groblju (11. februara). Za svoj rad primio je više odlikovanja i priznanja.
PAJAGIĆ BRANKO, potpukovnik JNA,publicista, pisac (Babina Rijeka, Kostajnica, 30. 3. 1922. - Beograd, 9. 2. 2009)Sin Marka (Ćote) i majke Marije, rođene Gidaković. Osnovnu školu je završio u Donjim Kukuruzarima. Za vrijeme rata aktivno učestvovao u NOP-u. Nakon oslobođenja prvo je završio podoficirsku školu u Ćupriji (1945), a potom šest razreda gimnzije u Zemunu i Beogradu (1945-1948). Nastavio školovanje na oficirskoj školi, VI klasa artiljerijske oficirske škole (AOŠ) u Ćupriji sa odličnim uspjehom.
Ostao je u školi na dužnosti nastavnika. Službovao u garnizonima Ćuprija, Zemun, Beogradu, Zrenjanin i ponovo u Ćupriji. Polagao ispit za čin kapetana i majora.
Penzionisan je 31. 12. 1967. godine. Nakon toga završio je Visoku školu političkih nauka (1970). Sarađivao je i pisao za više listova (preko 25) iz raznih oblasti, društvenog, političkog, ekonomskog i socijalnog života.
Posebno se interesirao za historiju Vojne krajine i opću historiju. Objavio je 2007. knjige, Istorijske ličnost i Rodoslov roda Pajagića. U rukopisu mu je ostalo više radova (oko petnaest) koje nije stigao objaviti. Sarađivao je i na pisanju bio grafskog leksikona Jovana S. Radojčića (za ličnosti sa Banije). Bavio se i pisanjem poezije i bio član književnog kluba „Branko Ćopić“ u Beogradu. Bio je vrlo aktivan u radu društveno-političkih orga nizacija, naročito u Zavičajnom udruženju Banijaca gdje je biran u prvi upravni odbor (2007). Sin Branko poznati je TV kamerman na RTS Beograd. Živio je u Zemunu gdje je umro i sahranjen na Novom bežanijskom groblju (11. februara). Za svoj rad primio je više odlikovanja i priznanja.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"