„Zavičajni dani“ imaju podršku Grada Subotice, koji je time pokazao brigu o očuvanju srpskog kulturnog nasleđa.
- Svako okupljanje mog naroda za mene je poseban osećaj. Ulazimo u drugu deceniju trajanja ove značajne manifestacije koju Savez srpskih udruženja organizuje trudeći se da program iz godine u godinu bude sve sadržajniji. Na taj način se uspostavlja kontinuitet ovakvih susreta i druženja koji doprinose negovanju pravih vrednosti, ne samo srpskog nego i svih drugih naroda i nacionalnih zajednica koje žive u višenacionalnoj sredini kakva je Subotica – naglasio je gradonačelnik Stevan Bakić, prilikom otvaranja manifestacije. – U delo je pretočena ideja da uspomene prošlosti i zavičaja otrgnemo od zaborava i istovremeno afirmišemo negovanje različitosti i tolerancije a zadovoljstvo je što smo na tom putu Savez srpskih udruženja bili partner. Naša kulturna baština je uvek bila na udaru sa svih strana i žele da je prisvoje oni koji nemaju svoju. Zato je važno da je sačuvamo. Subotička loklana samouprava pruža podršku svim udruženjima koja neguju kulturu i jačaju veze sa zavičajem, ali i onima koja neguju različitost.
Kultura je najbolji način da se pokaže sva lepota našeg stvaralaštva, ali i sačuva identitet, koji smo svi dužni da branimo od utapanja u tuđi svet.
- Već jedanaest godina Savez srpskih udruženja SBO se trudi da prikaže ono što smo doneli u Suboticu, a nismo mogli da donesemo ništa drugo do kutluru, istoriju, tradiciju, govor... Kroz „Zavičajne dane“ želimo da Subotici, multikulturalnom gradu, poklonimo taj deo kulture – poručio je u ime domaćina Miroslav Karan, predsednik Saveza srpskih udruženja SBO. – Naš program se sastoji u negovanju porodice, očuvanju naše muzike, tradicije, kulture... Takođe, manifestacija ima i humanitarni karakter a sav prihod od koncerta namenjen je izgradnji hrama na Kelebiji. Tu su i Konferencija beba i Festival sporta, možda i najlepši deo manifestacije, nastupi folklornih i pevačkih grupa.
Povelja koja se dodeljuje za izuzetan doprinos očuvanju srpske kulture ove godine pripala je Mlađanu Cicoviću, šefu Predstavništva Republike Srpske.
- Ovi susreti na najbolji način čuvaju našu kulturu i tradiciju, kako na najbolji način čuvati vezu sa zavičajem i predstavljati ga u sredinama u kojima žive, ali i dati puni doprinos društvenom životu u tim sredinama – naglasio je Cicović. – Svima nama su najvažniji poslovi koji su vezani za očuvanje našeg identiteta, kulture, tradicije, običaja, ćirilice i vere pravoslavne, jer samo takvi ćemo odmah znati na najbolji način da definišemo ono što je boljitak i Republike Srpske i Srbije. A to možemo da radimo samo jedinstveni, sabrani i tako doprineti našem opstanku u trenucima kada su naše zemlje izložene velikim pritiscima i iskušenjima. Zato odnosi Srbije i Srpske nikada nisu bili bolji i jači.
Plakete Saveza srpskih udruženja SBO dobile su Tatjana Vukša Mandić i Dragana Ćupurdija.
U programu su učestvovali pesnik Ratomir Rale Damjanović, Crkveni hor „Sveti Roman Melod“, Maša Milovanović...
Subotica.com
Podijelite vijest