Tri decenije KUD-a "Krajina": Čuvanje tradicije daleko od zavičaja
- Detalji
- Dragana Bokun; Srpsko kolo
- Kultura
- 499

U Domu kulture „Studentski grad“ u Beogradu, 9. maja 2026. godine, održan je svečani koncert povodom 30 godina postojanja Kulturno-umjetničkog društva KUD Krajina iz Beograda. Veče je proteklo u znaku tradicije, okupljanja i kulturnog kontinuiteta krajiške zajednice, uz bogat program koji je objedinio igru, pesmu i gusle.
Na početku programa, sveštenici Srpske pravoslavne crkve sa domaćinima osveštali su slavski kolač i uputili molitvu za nastavak zajedničkog rada i okupljanja. Taj čin dao je svečani i saborni ton čitavom događaju, koji je bio posvećen i obeležavanju jubileja i predstojećoj slavi Udruženja – Spaljivanje moštiju Svetog Save.
Program je otvoren neformalnom himnom KUD-a i krajiškog naroda – pesmom „Oj, Krajino“, koju je publika dočekala sa vidljivim emocijama. U uvodnom delu programa istaknuto je da KUD Krajina već tri decenije predstavlja mesto očuvanja identiteta, tradicije i zajedništva ljudi koji su nakon egzodusa 1995. godine nastavili život u novim uslovima, ali sa snažnom vezom sa zavičajem.
Predsjednik KUD-a Miloš Kalanj naglasio je da večeras ne slave samo 30 godina KUD-a Krajina, već slave 30 godina čuvanja korijena imena, pjesme, igre običaja i duha naroda sa zapadne strane Drine.
– Na ovu scenu večeras staje prošlost i sadašnjost zagledana u budućnost. U koracima naše djece vidimo uspomene predaka i u pjesmama mladih čujemo glasove starih, a u porodicama koje i dalje zajedno igraju i pjevaju vidimo najveću snagu našeg naroda, a to je sabranje. Neka naše kolo nikada ne stane, neka se pamti i čuva. Kroz tri decenije ovo društvo nije bila samo igra i pjesma, bio je dom tradicije, mjesto susreta, zagrljaja i most koji spaja generacije. Iz ovog kulturno-umjetničkog društva potekle su mnoge porodice, koje i dan-danas čine njegovu okosnicu.
Poželio je da naredne godine donesu još dječjih osmijeha u tom kolu i još mladih koji će naučiti prve korake i još porodica koje će ponosno čuvati ono što su naslijedili.
– Narod koji čuva svoju tradiciju, čuva i svoju budućnost!
U umjetničkom dijelu programa članica KUD-a Danijela Kalanj nadahnuto je govorila stihove pjesme Rajka Petrova Noga „Neka pada snijeg, Gospode“, što je doprinijelo tihoj i emotivnoj atmosferi u sali.
Nastupi folklornih grupa, guslara i pjevačkih ansambala ispunili veče emocijama i ponosom
Kulturno-umjetničko društvo „Krajina“ predstavilo se bogatim repertoarom: koreografijama „Običaji vučarenja i gluvo ličko kolo“, „Igre iz Vrlike“, „Igre sa Banije“ i „Igre iz Golubića“, kao i nastupima ženske i muške pjevačke grupe i poznatog ansambla „Korijeni“ koji su na neki način zaštitni znak ovog KUD-a. Poseban doprinos večeri dali su guslar Nikola Đapić sa ćerkom Jelenom, kao i gosti iz KUD-a „Despot Stefan“, koji su izveli „Igre iz Bosilegrada“.
Jedan od zapaženih nastupa bio je i samoukog svirača Milana Vašalića iz Banatskog Velikog Sela, koji svira više arhaičnih duvačkih i žičanih instrumenata, a ovog puta se publici predstavio izvođenjem na diplama i tamburici samici.
Iz Norveške je doputovala Andrijana Đukić, koja se predstavila pjesmom „Krajina u nama“, dodatno naglasivši vezu dijaspore sa zavičajem.
Publika ispratila učesnike dugim ovacijama
Veče je završeno zajedničkim izvođenjem pjesme „Nema raja bez rodnoga kraja“, uz stojeće ovacije publike.
Učesnici programa ispraćeni su sa scene uz duge ovacije i snažan aplauz publike koja je ispunila cijelu salu. U sali su bili prisutni članovi porodica učesnika, bivši igrači, kao i djeca sadašnjih članova, što je dodatno pojačalo osjećaj kontinuiteta i pripadnosti. Tokom cijele večeri osjećala se snažna emocija i ponos, ali i svijest o tome da KUD u posljednjem periodu opstaje u otežanim uslovima, što je ovom jubileju dalo i dodatnu težinu i značaj.
Nadamo se da će mnogi uvdijeti značaj postojanja ovog kulturno-umjetničkog društva i dati svoj doprinos, da li kao igrač ili kao donator. U uslovima kada smo daleko od krajeva iz kojih potičemo i sa sve većom vremenskom distancom koja nas sve više udaljava od zavičaja, očuvanje pjesme, igre i običaja postaje više od kulturne aktivnosti – to je način da se sačuva kontinuitet jedne tradicije koja je odolijevala vijekovima, a ulaganje u takva društva znači ulaganje u budućnost koja ne prekida vezu sa sopstvenim korijenima.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"