Predsjednica Skupštine "Zavičajnog udruženja Banijaca, potomaka i prijatelja Banije" - Dušanka Popović
Predsjednica Skupštine "Zavičajnog udruženja Banijaca, potomaka i prijatelja Banije" - Dušanka Popović
BEOGRAD
- U Etnografskom muzeju u Beogradu prethodnog vikenda svečano je obilježen jubilej 10 godina postojanja „Zavičajnog udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja Banije“. Utiske sa svečanosti u Etnografskom muzeju sa gledaocima emisije „Srbija na vezi - region“ emitovanoj na RTS Satelit podijelila je predsjednica Skupštine „Zavičajnog udruženja Banijaca“ Dušanka Popović.

- Ove godine, kada obilježavamo 10 godina postojanja, odlučili smo da organizujemo događaj koji nije bio samo slavljenički, već da našem gradu u kome smo našli utočište i našim članovima, potomcima i prijateljima pokažemo dio naše kulturne baštine u okviru izložbe „Naša Banija“ i da priredimo prigodan program kojim smo proslavili jubilej – rekla je Dušanka Popović.

Ona je istakla i da je svečanost prošla lijepo i da su svi bili oduševljeni.

-  Zahvaljujući Etnografskom muzeju imali smo skroman prostor, koji smo iskoristili na maksimalan način, pa smo prikazali ručne radove naših majki, baki, stare fotografije, knjige, sve što nas podsjeća na našu Baniju. Učestvovali su i naši umjetnici, među kojima i vajar u drvetu Stevo Radelić, kao i naše dve likovne umjetnice. Prisutni su mogli da vide i narodne nošnje i peškire. U drugom dijelu programa priređen je kratak prigodan kulturno umjetnički program, gdje su učestvovali naši umjetnici i književnici.

Narodna nošnja sa Banije
Narodna nošnja sa Banije
Na pitanje voditeljke koja je svrha postojanja Udruženja, Popović je rekla da je cilj da se duh tradicije i kulturne baštine Banije prenese na mlađa pokoljenja, koja ne bi trebalo da zaborave svoje korijene.

- I prije nas su bile razne sekcije, među kojima i ona Sedme banijske divizije, u kojima su bili ljudi koji su iz bilo kog razloga došli u Srbiju. I ta veza sa Banijom uvijek je postojala. Ljudi su uvijek imali potrebu da se okupljaju. Nije to samo da se čuje naša pjesma, da se skupimo, nego je cilj i da sve što smo naučili i ponijeli iz zavičaja prenesemo na mlade. Mi smo sada građani Srbije i Beograda i imamo potrebu da to i sa našim sugrađanima podijelimo, pa tako nije ni čudo što među našim članovima ima i ljudi koji nisu porijeklom sa Banije, ali su naši prijatelji i poštuju našu tradiciju.

Popović je istakla da će članovi još više aktivirati rad Udruženje i animirati mlade.

- Planiramo da organizujemo druženje omladine, koju želimo što više da uključimo u rad. Imamo puno uspješnih mladih ljudi, koji mogu mnogo toga da doprinesu Udruženju. Biće tu dosta izložbi i kulturnih dešavanja, jer Banija je iznedrila dosta pjesnika i književnika. Biće tu i jedna kulturna tribina i dosta toga -  rekla je na kraju gostovanja Dušanka Popović. 
Šta Vi mislite o ovome? Podijelite ili komentarišite tekst! Pratite nas na Facebook-u i Twitteru!


Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove portala Banija Online. Ukoliko prenosite ovaj tekst na drugi sajt, a Banija Online je naznačena kao izvor / autor teksta, molimo da i to prenesete po mogućnosti sa linkom ka izvornom tekstu.
reklamirajte se cbc