Iz udruženja
Održano Banijsko veče: Banijci se družili do duboko u noć (Foto / Video)
- Detalji
- Banija Online
- Udruženje
- 6948
BATAJNICA - U organizaciji "Zavičajnog udruženja Banijaca, potomaka i prijatelja Banije" iz Beograda, nakon pauze od tri godine, uzrokovane pandemijom COVID 19 virusa, u subotu 04. juna. 2022. godine održano je trinaesto "Banijsko veče". U restoranu "Hepines centar" u Batajnici okupilo se skoro 500 Banijaca, potomaka i prijatelja Banije. Koliko su se Banijci uželjeli druženja govori i činjenica da su sva mjesta bila rezervisana samo nekoliko dana nakon najave ove manifestacije.
Svojim prisustvom ovaj događaj uveličali su Miodrag Linta, narodni poslanik i predsjednik Saveza Srba iz regiona, Boško Radovanović, član opštinskog vijeća Gradske opštine Zemun, Marijan Janošević, predsjednik SKD "Prosvjeta" pododbor Dvor na Uni, Željko Tintor, predsjednik zavičajnog udruženja "Banija" iz Subotice, Petar Šaula, predsjednik Krajiškog kulturnog centra, Dragan Borojević, potpredsjednik zavičajnog udruženja "Banija" iz Subotice, Nikola Vezmar, predsjednik Udruženja Krajišnika “Nikola Tesla”, Miodrag Žarković, predsjednik udruženja "Slavonija u srcu".

Posebnu čast svojim prisustvom ukazala je Mirjana Oluić, zamjenica župana Sisačko - moslavačke županije iz redova srpske nacionalne manjine koja se i obratila prisutnima.
"Drago mi je što sam večeras sa vama i što vam mogu prenijeti pozdrav sa Banije koju svi vi nosite u svom srcu. Izuzetno cijenim što sam vaša gošća. Jedna naša poznata književnica sa Banije, Jagoda Kljaić, u svojoj posljednjoj knjizi "Kuća sa zelenim bar kodom - priče iz epicentra" napisala je "Banija je uvijek bila u žiži zbivanja. Bila je u žiži 1941., bila je u žiži 1991., a bila je u žiži i 2020. odnosno 2021. kada je zadesio katastrofalni potres.". Zato ću iskoristiti ovu priliku da se zahvalim svima vama, da se zahvalim vašem udruženju, gospodinu Miroslavu Kovjaniću na svoj pomoći, pažnji i ljubavi koju ste pružili ljudima koji žive na Baniji, vašim prijateljima, poznanicima i svima koja je ta pomoć bila najpotrebnija." - rekla je Oluić.

Predsjednik Zavičajnog udruženja Banijaca, Miroslav Kovjanić pozdravio je prisutne i izrazio veliko zadovoljstvo i čast što je došlo do okupljanja velikog broja Banijaca.
"Ovo je trinaesto po redu, tradicionalno Banijsko veče koje nas, osim okupljanja i druženja, obavezuje da sačuvamo zavičaj od zaborava, kako preko umjetničkog stvaralaštva tako i običaja, tradicije i pjesme i da sve to prenesemo na mlađe generacije. Pauzu od tri godine uzrokovane pandemijom COVID 19 virusa, iskoristili smo radeći na raznim projektima, rasli smo kao udruženje što upravo dokazuje ovo večerašnje okupljanje. Upravo vi dajete nam snagu i volju da još više i temeljnije radimo na očuvanju svog identiteta." rekao je Kovjanić i dodao:

"Ovu mladost koju večeras vidim u sali je upravo to što je naša budućnost. Naše udruženje već dugi niz godina održava kulturno - umjetničke i sportske manifestacije. Već 19. juna u Domu kulture u Ugrinovcima održaće se bazar "Umotvorine i rukotvorine Banijaca", 26. juna na terenima OŠ "Stanko Marić" u Ugrinovcima održaće se turnir u malom fudbalu "KUP Banije", u septembru u Krnjači održaćemo "Banijski sportski višeboj". Ovom prilikom pozivam sve da prisustvuju ili učestvuju na ovim manifestacijama."

Veliki prijatelj Zavičajnog udruženja Banijaca, Nikola Vezmar, predsjednik Udruženja Krajišnika “Nikola Tesla” koje je organizator manifestacije "Krajiški biseri" u Plandištu, istakao je da je Zavičajno udruženje Banijaca i njegove pjevačke grupe dalo veliki doprinos očuvanju krajiške tradicije i kulture i spada u red kulturno - umjetničkih društava koje je osvojilo veći broj nagrada.

"Predsjednik Miroslav Kovjanić daje udruženju Banijaca veliki doprinos u organizaciji, a ženska i muška pjevačka grupa služe za primjer zbog izvođenja tradicionalnog pjevanja sa Banije i dobar su izvor za izučavanje. Ovih dana je ženska pjevačka grupa "Banija" učestvovala u projektu snimanja tradicionalnog pjevanja." - rekao je Vezmar, a potom uručio plakete i nagrade sa posljednjih "Krajiških bisera" ženskoj pjevačkoj grupi koja je osvojila prvo mjesto.

U oficijelnom dijelu večeri, koji je maestralno vodila Dijana Vila, nastupile su folklorna sekcija "Zavičajnog udruženja Banijaca" te ženska i muška pjevačka grupa "Banija" i prikazali tradicionalnu pjesmu i igru Banije.
Nakon toga Banijci su se uz odličnu hranu, piće i muziku "Mome i Dodira" zabavljali do duboko u noć, a priređena je i bogata tombola.Foto i video: Sonja Đurić; Banija Online
{galerija}Banijsko_vece_2022{/galerija}
{youtube}JDfyuJYX0aU{/youtube}
{youtube}JDfyuJYX0aU{/youtube}





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"