HAMILTON - Tradicionalno obilježavanje sjećanja na legendarnog četničkog vojskovođu Dražu Mihailovića i Ravnogorski pokret, koje je trajalo tri dana, od 18. do 20. jula, održano je u Vajnoni pored Hamiltona, u Kanadi. Kroz različite oblike druženja, 66. Dražin dan protekao je u sjećanjima na besmrtne junake, čija se djela i zasluge nikada ne mogu zaboraviti. To je bila i glavna poruka svih govornika i okupljenog naroda, na komemoraciji trećeg dana druženja.
Sveukupni događaj djelovao je impozantno – izuzetno velika posjeta poštovalaca Pokreta koji su došli iz svih krajeva Istočnog Ontarija i Amerike potvrdila je slogan da se ovaj događaj ne smije preskočiti niti zaboraviti.
U petak, prvog dana druženja, uslijedio je doček mnogih prijatelja i čitavih porodica svojoj braći u ovaj dio Kanade. Zagrljaji, poljupci, nedovršene priče od prošlog okupljanja, i svega po nešto – bila je to slika koja se ne zaboravlja. Do kasnih večernjih sati, uz popularnu muziku, oduševljenju nije bilo kraja.
Drugi dan, u subotu, bio je rezervisan za mlađu generaciju i sportsko takmičenje u popularnom golfu. Ovaj najmasovniji turnir srpskih golfera protekao je u viteškom nadmetanju, u kojem su svi učesnici bili i pobjednici. Večernji dio druženja bio je priča za sebe – muzike i osvježavajućih pića kao na fabričkoj traci. I ovdje su svi bili zadovoljni, uz zagrljaje i obećanje: „Vidimo se dogodine.“
Završna svečanost i tradicionalna komemoracija Draži Mihailoviću, Momčilu Đujiću i njihovim besmrtnim saborcima održana je u nedjelju, 20. jula. Tog dana, od ranih jutarnjih sati, narod je masovno pristizao, birajući mjesto u debeloj hladovini stoljetnih stabala na imanju koje nosi ime Čiča Draže. Vrijedni i brojni volonteri neumorno su pripremali pečenja sa ražnja i poznati srpski roštilj. Rodoljubivih i narodnih pjesama sa razglasa bilo je po svačijoj želji. Sve je nagovještavalo da će to biti onaj dan za koji se isplatilo preći i poduži put do Vajnone. Bezbroj šatora s različitom ponudom dodatno je ukrasilo ovaj događaj.
Početak komemoracije obilježen je parastosom, koji je u velikoj sali na imanju predvodio starješina Hrama Svetog Nikolaja iz Hamiltona, protojerej Dragoljub Ninković. Uz pratnju hora iste crkve, otac Ninković je uputio molitve za pokoj duše legendarnog Čiče, a u kraćem obraćanju prisutnima, kroz nekoliko lijepo sročenih rečenica, rekao je sve najbitnije iz života ovog besmrtnog vođe srpskog naroda iz Drugog svjetskog rata. Uputio je javni apel svim poštovaocima Pokreta da svoja znanja iz ove oblasti ne zadržavaju za sebe, već da ih snažnom voljom prenose na svoje potomstvo i mlade generacije.
Nastavak komemoracije održan je na pozornici ispred Spomen-doma, kojoj je prisustvovao veliki broj ljudi. Predsjednik Četničkog pokreta za Hamilton, brat Boško Bilić, pozdravio je sve okupljene i predstavio goste završnog susreta. Bili su tu: predstavnici Srpske narodne odbrane za Kanadu – brat Aleksandar Pantelić i brat Zoran Cvijetić, Ned Kuruc – srpski predstavnik u Pokrajinskom parlamentu u Otavi, sestra Branka Đurović – urednica srpskog radija „Ravna Gora“ iz Toronta, te predstavnici crkveno-školskih opština iz Hamiltona. Ispred pozornice, u invalidskim kolicima, sjedio je jedini živi član Četničke Dinarske divizije – Petar Manojlović Dinarac.
Generalni zaključak svih govornika može se sažeti u jednu rečenicu:
Zasluge Draže Mihailovića, Momčila Đujića i njihovih saboraca toliko su velike da se nikada ne smiju zaboraviti, a priče o njihovim djelima moraju se prenositi svim sadašnjim i budućim srpskim generacijama u ovom dijelu svijeta.
Nastavak druženja protekao je u izvanrednom kulturno-umjetničkom programu, u kojem su učestvovala četiri domaća folklorna ansambla i jedan folklorni ansambl ANIP-a „Vez“ iz Hamiltona. U otvaranju ovog dijela programa svi su učesnici otplesali Kraljevo kolo, a potom je svaka plesna grupa izvela svoju koreografiju.
Završni dio svečanosti i sadržaji do kraja dana i večeri pripali su zanimljivom bendu „Najbolji zet“ iz kanadskog Vindzora.
Meni ostaje da prenesem poruku koju su zajednički uputili Petar Manojlović Dinarac i administrator lista „Srbija“, Dušan Dule Grubnić – koji se već sedam mjeseci nalazi u bolnici – da se ovaj događaj ne smije ugasiti niti zaboraviti, bez obzira na njihovu sadašnju ulogu. Prenoseći ovu poruku, u ime članova Pokreta i svih čitalaca lista „Srbija“, zahvaljujemo im na sveukupnom radu kroz sve godine održavanja ovog pomena, i izražavamo veliku želju za uspješan oporavak i dalji život među svojim porodicama.
Ilija Vujanović
Stavovi izraženi u tekstu predstavljaju isključivo lične stavove autora, a ne stavove Banija Online.